Всеукраїнська програма ментального здоров’я: техніки подолання стресу

Розробку та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я координує МОЗ України. Всесвітня організація охорони здоров’я — експертний партнер, виконавчим партнером є громадська організація «Безбар’єрність». Майданчиком для розробки та ухвалення рішень — Міжвідомча координаційна рада при Кабінеті Міністрів України. Комунікаційна кампанія реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Кафедра психіатрії, наркології та медичної психології ОНМедУ з перших днів анонсування програми «ТИ ЯК?» долучилась до медико-психологічної допомоги українцям, які постраждали від війни. Ми підтримуємо наших колег та здобувачів вищої освіти порадами щодо подолання стресу та підвищення рівня стресостійкості. Зараз до вашої уваги декілька технік, які допоможуть опанувати стрес.

Техніка релаксації: повільне дихання

Заплющ очі. Відчуй ногами підлогу. Глибоко й повільно вдихни через ніс, рахуючи до 3-х. Впусти повітря до самого низу легень. Тепер повільно видихни через рот, рахуючи до 6-ти. Повтори це мінімум 4 рази. Але якщо стане зле, зупинись. Чому «Повільне дихання» фахівці рекомендують як базову вправу? Стрес проявляє себе по-різному: тривожність, напруження чи фізичний дискомфорт — паморочиться в голові, бракує повітря. Повільне дихання допоможе опанувати себе в усіх цих ситуаціях.

Вправа «Струси з себе стресс»

Встань і підніми ногу. Активно потруси нею, наче до підошви щось причепилося. При цьому спробуй розслабити цю ногу. Тепер так само потруси іншу, а потім — руки по черзі. Уявляй при цьому, що струшуєш весь негатив, який накопичено. Повтори вправу декілька разів.

Вправа «Камінчик»

Стисни руки міцно в кулаки, наче це два камінчики. Потримай так секунд 7−10. Після цього розслаб їх на 15−20 секунд. Тепер так само напруж усе тіло. Ти — один великий камінчик. Через декілька секунд розслабся. Зверни увагу, чи не залишилися напруженими якісь окремі м’язи. Якщо так, зроби вправу конкретно з ними. А в кінці повністю розслабся. Спробуй відчути, як по всьому тілу розливається хвиля релаксу.

Це прості, але дієві вправи, які не заберуть у вас багато часу.

А ми й надалі будемо вас знайомити з техніками подолання стресу.