Олег Тарабрін: анестезіологи світового рівня їдуть до Одеси на “Black Sea Pearl”

У кінці травня до Одеси на три дні з’їдуться «зірки» світової медицини. Шостий рік поспіль Одеський національний медичний університет організовує “Black Sea Pearl” — Міжнародний і міждисциплінарний конгрес анестезіологів. Про підготовку, зоряних спікерів, інноваційні методики і складнощі професії говоримо з проректором ОНМедУ, професором, завідуючим кафедрою анестезіології, інтенсивної терапії з післядипломною підготовкою, директором Центру Європейської освіти в анестезіології в Одесі Олегом Тарабріним.
— Як проходить підготовка до “Black Sea Pearl”?
Ми традиційно проводимо конгрес у кінці травня, цього року це буде вже шостий. Робота у розпалі, йде в усіх напрямах і з усіх організаційних питань, тісно спілкуємося зі спікерами. До речі, перекладачами іноземних лекторів бу-дуть співробітники нашої кафедри.
— Хто підтвердив участь?
Відразу хочу відзначити, що на даний конгрес приїдуть спікери з 10 європейських країн і США. Серед них Ірен Розет із Сіетла (США), Олександр Злотник і Михайло Дубілет з Беер-Шева (Ізраїль). Кожний прочитає по 5–6 лекцій на конгресі і 2–3 лекції на Європейській школі, яка буде проходити паралельно. Крім цього, проведуть ще по 2–3 майстер-класи. Підтвердили участь два спікери з Туреччини, вони будуть у нас вперше. Професор Зухал Айкак — відомий у Європі анестезіолог і реаніматолог. Традиційно з нами буде працювати професор Євген Чумаченко з Парижа. Приїде до нас і ціла команда видатних європейських анестезіологів на чолі з професорами Костянтином Лебединським і Всеволодом Кузьковим, Олексієм Гріцаном і Іваном Тютріним, який уже протягом 10 років підтримує всі освітні проекти нашого університету. Крім того, вперше нас відвідає почесний професор Гарвардського університету Пітер Фаупель із Майнца (Німеччина). Своїми видатними роботами він відомий не тільки в анестезіології та інтенсивній терапії, але і в патофізіології, онкології, неврології та хірургії. Знову нас порадують професори і фахівці з Польщі на чолі з Булатом Туяковим, відомим фахівцем з регіонарної анестезії. Проте найвидатніше наше досягнення — це участь у нашому конгресі президента Європейського комітету з освіти в анестезіології, професора Жиля Лебуффа з Лілля (Франція). Ну і звичайно ж, як завжди, буде команда наших вітчизняних спіке-рів. Абсолютно всі лектори працюватимуть і на конгресі, і на черговому курсі Європейської освіти, який так само протягом трьох днів пройде на території «Гагарін плаза».
— Серед Ваших українських колег, які будуть спікерами конгресу, є імена такої ж величини, як ті, яких Ви перерахували із зарубіжних?
Безумовно. Серед запрошених спікерів будуть професори Л. В. Усенко, Б. М. Тодуров, Ю. Ю. Кобеляцький, В. І. Черній.
— Анестезіологія буде головною темою конгресу?
Відразу хочу зазначити, що конгрес буде не тільки міжнародним, але і між-дисциплінарним. Ми вирішили більш широко представити видатних фахівців, які працюють разом з нами. Наприклад, голова Вченої ради нашого університету Валерій Миколайович Запорожан прочитає цікаву лекцію з питань моральності в медичній освіті. В. о. ректора ОНМедУ Юрій Сухін, який є відомим фахівцем у травматології, порадує нас двома лекціями з проблем політравм. Серед наших лекторів — блискучий нейрохірург, професор Анатолій Сон та інші фахівці: акушери-гінекологи, кардіохирурги і кардіологи, травматологи, неврологи, онкологи, педіатри і неонатологи, гематологи і лікарі-лаборанти.
— Які цього року готуєте новинки?
Вперше проводимо постерну секцію і секцію молодих вчених, де вони змо-жуть розповісти про свої методики, дослідження і проблеми, поділитися своїм досвідом і задати питання старшим колегам. Взагалі програма є дуже об’ємною, цікава і багатогранна. Три дні конгресу і три дні Європейської школи будуть насичені майстер-класами, «круглими столами», лекціями. До речі, всі лекції конгресу і Європейської школи будуть викладені в електронному вигляді для учасників форуму.
— Чи встигнуть лектори за три дні дати щось дійсно корисне з практичної точки зору?
По-перше, ми прагнемо давати не тільки теоретичні знання, але і робити ак-центи на їхньому практичному застосуванні. По-друге, ми запрошуємо кращих фахівців-практиків, які діляться унікальними знаннями. По-третє, лікар має пряму зацікавленість відвідувати подібні освітні проекти, оскільки в Україні змінилася система оцінки кваліфікації, яка дозволяє практичному ліка-рю при відвідинах конгресів і наборі певної кількості балів не проходити передатестаційний цикл.
— На Ваш погляд, які лікарі стають учасниками конгресу, майстер-класів, Європейської школи охоче — початківці чи досвідчені?
Питання дуже проблемне. На жаль, не всі лікарі, за різних обставин, можуть або хочуть відвідувати подібні заходи. Не завжди керівництво лікувальних установ з розумінням до цього ставиться. Іноді відпускають тільки одного фа-хівця, щоб він потім поділився інформацією і враженнями з колегами. Це не-можливо. З другого боку, є клініки, які, навпаки, повністю виключають будь-які планові операції, і їдуть усією командою — акушери-гінекологи, нейро-хірурги, ортопеди-травматологи, хірурги, кардіохірурги. І саме в таких клініках, як правило, високі результати лікування пацієнтів. І ці клініки мають бездоганну репутацію.
— На конгресах Ви зустрічаєтесь і з вітчизняними, і з іноземними колегами, можете об’єктивно порівняти рівень підготовки. Наскільки він різниться?
Я часто буваю не тільки на зустрічах різного рівня, але і в зарубіжних кліні-ках. Я можу Вам сказати про анестезіологів і реаніматологів. Наші фахівці — за клінічним мисленням, рівнем освіти, сукупністю знань — нічим не гірші. Так, нам часто не вистачає апаратури, іноді не вистачає знань про інновації. Ми тому і проводимо такі заходи, щоб ці прогалини заповнити.
— Крім конгресу плануєте які-небудь інші масштабні наукові заходи?
Буквально днями я отримав лист від президента ізраїльських анестезіологів Габріеля Гурбана з проханням запросити їхню делегацію наступного року на сьомий “Black Sea Pearl-2020”. Що стосується поточного року, то відразу ж після закінчення конгресу почнемо підготовку до першого симпозіуму з тромбозів і гемостазу за участі провідного гемостазіолога Європи професора Чарльза Марка Самами (Париж, Франція). Ми двічі запрошували його до Одеси, але, на жаль, дипслужби Франції не рекомендували йому відвідини України у зв’язку з військовими діями на Донбасі. Цього разу участь підтверджена, і ми вже замовили для професора квитки. Він прочитає 2–4-го жовтня нашим фахівцям три лекції.
— Сучасні технології і методики у сфері анестезяології та інтенсивної терапії доступні студентам Одеського медуніверситету?
Уся наша навчальна програма розділена на три складові навчання: студенти, лікарі-інтерни, лікарі-курсанти. У кожному з цих блоків ми використовуємо всі нові дослідження і методики, щоб студенти і молоді фахівці понесли цей багаж знань у свої клініки.
— Один з Ваших науково-практичних напрямів — протитромботична терапія…
Якщо коротко: вся моя команда працює над цими проблемами, я є керівни-ком напряму. Він розвинувся у школу гемостазіологів і реаніматологів Одеси й України, яку я маю честь очолювати. Ми є і ідейними натхненниками, і розробниками нових методик, і частиною міжнародного консорціуму, який займається проблемами порушення системи гемостазу. Я щасливий, що наша українська школа досягла європейського масштабу: ми розробили нові клінічні рекомендації, про які будемо говорити на симпозіумі в жовтні.
— Існує така думка, що анестезіологія чи не найстресовіша медична професія. Є навіть рекомендації не працювати понад 15 років. Це так?
Я горджуся тим, що працюю лікарем-анестезіологом практично 35 років. Ця робота дуже складна і багатогранна в емоційному плані. Анестезіолог-реаніматолог — це людина, яка знаходиться в тіні до певної ситуації, але з на-станням цієї критичної ситуації він повинен узяти на себе все керівництво. Бу-вають такі моменти, коли ані хірург, ані хтось інший, а саме ти повинен вийти з патової ситуації, причому за лічені секунди. Не зумієш — пацієнт помре!
— Ви не боїтеся?
Звичайно, боюся. Боюся за пацієнта. Боюся за його життя.
— Як справляєтеся зі стресом?
Прагну відвернути увагу на інше. Бігаю вранці. Краса навколишнього світу знімає будь-який стрес.