Нобелівська премія 2023

Нобелівську премію з медицини та фізіології в 2023 році отримали Каталін Каріко (Угорщина) та Дрю Вайсман (США) за відкриття модифікацій азотистих основ (нуклеотидів) ДНК, що дозволило розробити ефективні матричні РНК-вакцини проти COVID-19.

«Відкриття двох нобелівських лавреатів мали вирішальне значення для розробки ефективних матричних РНК-вакцин проти COVID-19 під час пандемії, яка почалася в 2020 році. Завдяки революційним відкриттям, які фундаментально змінили наше розуміння того, як матрична РНК взаємодіє з людською імунною системою, лавреати зробили значний внесок у безпрецедентний темп розробки вакцин під час однієї з найбільших загроз для здоров’я людини в наш час», – заявили в Нобелівському комітеті.

Каталін Каріко народилася 1955 року в Сольноку (Угорщина). Вона була віцепрезиденткою, а потім старшою віцепрезиденткою BioNTech RNA Pharmaceuticals. Із 2021 року вона є професоркою Сегедського університету та ад’юнкт-професоркою Медичної школи Перельмана Пенсільванського університету.

Дрю Вайсман народився 1959 року в Лексінгтоні (Массачусетс, США). 1997 року Вайсман заснував дослідницьку групу в Медичній школі Перельмана Пенсільванського університету. Він є професором сім’ї Робертс у галузі досліджень вакцин і директором Пенсільванського інституту інновацій у галузі РНК.