26 квітня – Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу

26 квітня 1986 року – день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу, а вітер поніс небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду.

38 років минуло з моменту аварії, але її наслідки залишаються предметом обговорення світової наукової спільноти. За визначенням UNSCEAR і ВООЗ, Чорнобильська катастрофа віднесена до аварій ядерних об’єктів найвищого рівня.

Протягом минулого тижня викладачі кафедри суспільних наук за організаційного сприяння завідувачки кафедри, доцентки Ольги Сікорської та доцентки Олени Уварової провели низку заходів на вшанування пам’яті полеглих учасників ліквідації наслідків аварії.

Співробітники кафедри – А.Крицька, С.Івлєва, М.Кулачинський, І.Телелим, Л.Філюк, Н.Арефьєва, О.Уварова – представили інформаційну довідку та організували перегляд відео, присвячених катастрофі та трагічним сторінкам Чорнобиля. Здобувачі підготували доповіді і презентації, в яких висвітили історію створення ЧАЕС, причини аварії, наслідки радіаційного ураження для людини.

26 квітня є днем героїзму працівників станції, ліквідаторів, пожежників, медиків і всіх людей, причетних до ліквідації наслідків аварії.

Чорнобильська катастрофа в цифрах і датах

• 1977 року запустили перший блок Чорнобильської АЕС.
  • 2 дні світ нічого не знав про вибух.
  • 30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії.
  • 500 тисяч людей померли від радіації, за оцінками незалежних експертів.
  • 90 784 особи було евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року.
  • Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали.
  • 2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними нуклідами.
  • 10 днів – з 26 квітня до 6 травня – тривав викид активності із пошкодженого реактора на рівні десятків мільйонів кюрі на добу, після чого знизився у тисячі разів. Фахівці називають цей період активною стадією аварії.
  • 11 тонн ядерного палива було викинуто в атмосферу внаслідок аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС.
  • 400 видів тварин, птахів і риб, 1200 видів флори продовжують існувати в “зоні відчуження”, де через істотне та катастрофічне забруднення повітря, ґрунтів і вод заборонено проживати людям.

Додаткові інформаційні матеріали можна переглянути на сайті Українського інституту національної пам’яті