Пам’яті Олексія Олексійовича Мардашка

Ректорат, адміністрація, профспілкова організація Одеського національного медичного університету з сумом повідомляють про смерть доктора біологічних наук професора Мардашка Олексія Олексійовича.

Все життя професора О.О. Мардашка – зразок безкорисного і відданого служіння професії, обраної справи і людям. Він завжди простягав руку допомоги тим, хто цього потребував, підтримував і словом, і ділом. Повсякденне спілкування з Олексієм Олексійовичем приносило не тільки позитив, радість і заряд бадьорості, але й допомагало збагатитися досвідом, яким Олексій Олексійович із задоволенням ділився з кожним з нас, будь то колега або студент.

55 років життя Олексія Олексійовича нерозривно пов’язані з нашим університетом і з кафедрою біохімії, куди він прийшов, будучи студентом-першокурсником. На Першому курсі він був обраний головою студентського товариства інституту, потім став Ленінським стипендіатом. Численні перемоги на конкурсах наукових студентських робіт, наукових всесоюзних і республіканських конференцій і за кордоном сформували впевненість у виборі подальшої долі.

Усю свою наукову роботу О. О. Мардашко присвятив вивченню впливу іонізуючої радіації на організм і пошукам шляхів реабілітації після променевих уражень. Через 4 роки після закінчення медичного інституту Олексій Олексійович захистив кандидатську дисертацію, ще через 12 років – докторську. З 1991 року Олексій Олексійович завідував кафедрою біохімії, виховавши не одне покоління талановитих студентів – майбутніх лікарів.

Протягом 12 років О.О. Мардашко був членом всесоюзної проблемної комісії «Променеві ураження організму», а результати його докторської дисертації використані в «Інструкції з етапного лікування комбінованих радіаційних уражень». Після аварії на Чорнобильській АЕС увага професора О.О. Мардашка зосереджена на дослідженні механізму впливу іонізуючої радіації на організм людини та на організм нащадків ліквідаторів аварії, а також на експериментальне обґрунтування шляхів реабілітації нащадків опромінених тварин.

Життєва активність професора О.О. Мардашка була багатобічна: він є автором понад 160 публікацій, 4 патентів на винахід СРСР та України. Підготував 5 кандидатів наук. Член редколегії низки вітчизняних наукових журналів. Профессор О.О. Мардашко – автор 11 навчальних посібників з біологічної та біоорганічної хімії, виданих українською, російською, англійською мовами, і співавтор національного підручника «Біологічна і біоорганічна хімія».

Протягом довгого терміну Олексій Олексійович Мардашко був головою спеціалізованої вченої ради і зробив неоціненний внесок у підготовку наукових кадрів університету і всієї країни.

Педагогічна, наукова та організаційна діяльність професора Олексія Олексійовича Мардашка була відзначена низкою нагород та почесних відзнак: він був нагороджений Почесною грамотою Кабінету міністрів України, кількома Почесними грамотами МОЗ України, Почесною грамотою Світової федерації українських лікарських товариств.

Втрата наша важка, несвоєчасна і непоправна!

Але пам’ять про Олексія Олексійовича Мардашка буде жити в наших серцях, а також у вдячній пам’яті сотень тисяч його друзів, колег і учнів!