Юрій Сухін: Обладнання, яке ОНМедУ використовує для ендопротезування, консервативного та малоінвазивного лікування артрозів великих і дрібних суглобів, гострих травм, немає навіть у приватних клініках

Не існує кращого розуміння рівня розвитку медицини, ніж якість життя людей. Діагноз, який ще сто років тому означав неминучу інвалідність, сьогодні за належного лікування – не перешкода активному та повноцінному життю. Ендопротезування – заміна хворого суглоба штучним – із наукової фантастики перетворилося на звичайну операцію. Висока кваліфікація лікарів і інноваційне обладнання дають змогу ставити на ноги пацієнтів із найскладнішими патологіями опорно-рухового апарату. Міцні та довговічні суглоби з сучасних матеріалів позбавляють болю та дискомфорту на десятки років уперед. В Одеському національному медуніверситеті впевнені: така допомога повинна бути доступна кожному українцю. Що для цього необхідно, розпитуємо заслуженого лікаря Юрія Сухіна, завідувача кафедри травматології та ортопедії ОНМедУ.

Перше ендопротезування плечового суглоба Юрій Віталійович виконав у 1995 році під керівництвом свого вчителя Валентина Олександровича Бабоша. Сьогодні він проводить до 200 операцій на суглобах на рік і сам навчає майбутніх лікарів. Для якісної підготовки студентів в ОНМедУ працює кафедра травматології та ортопедії. Упродовж останнього року тут з’явилося обладнання, аналогів якому немає навіть у приватних клініках. «Це медицина майбутнього, яку наші студенти опанують до моменту випуску з університету», – впевнений Юрій Сухін.

Ви оперуєте з середини 1990-х. Хто ваш пацієнт?

Люди переважно старшого віку. Наприклад, із переломами шийки стегна – старші 60 років. Що цікаво, в Україні тазостегновий суглоб на першому місці за кількістю операцій, тоді як у світі – колінний. Чому так? Головна причина – низький рівень життя і, відповідно, питання доступності медичної допомоги. На жаль, у нас люди терплять до останнього, п’ють «Німесил» і звертаються, коли не можуть підвестися з ліжка. У більш розвинених країнах люди протезують, щойно починають відчувати постійний біль. Тому я сформулював би два глобальні завдання ендопротезування: активне життя пацієнта за допомогою ендопротезування і, якщо дійшло до операції, її доступність.

Спортсмени, які отримали травму великих суглобів: розрив меніска, передньої хрестоподібної зв’язки, бічних зв’язок – це стосовно колінного суглоба. У плечовому суглобі: розриви ротаторної манжети і всі патології, пов’язані з нею, пацієнти з вивихом плеча. У тазостегновому суглобі це різні стадії артрозу та розриви суглобової губи.

А також пацієнти з переломами верхньої і нижньої кінцівок. На базі нашої кафедри працюють кращі фахівці, що дає змогу виконувати хірургічні втручання різної складності.

Як вирішити ці завдання?

Останні років сто медицина неухильно рухається в бік малоінвазивної хірургії. Тобто хірургії малого доступу, без широкого розтину тканин. Такі операції на, скажімо, органах шлунково-кишкового тракту називаються лапароскопічними, а на суглобах – артроскопічними. Уже давно ми не відкриваємо суглоб, а оперуємо через невелику рану або прокол: вводимо в неї тонкий інструмент, за допомогою камери бачимо операційну ділянку та виконуємо потрібні дії. Головна перевага тут – мінімальна травма під час операції і максимально швидка реабілітація, пацієнт швидше приходить до тями та повертається до нормального життя.

Хірургія взагалі одна з найбільш технологічних областей. Устаткування вдосконалюється, інженери шукають кращі рішення для пацієнтів і Одеський медін робить на це ставку?

Така політика університету. Навіщо вчити студентів працювати з апаратами 70-х років, якщо ті зникнуть із клінік до моменту їх випуску, чи не так? Ми намагаємося знайомити їх із тим, що буде актуальним у майбутньому. Це позиція ректора Валерія Запорожана, і як практикуючий лікар, якому доводилося багато чого ще довчати, можу сказати, що це правильний підхід. Устаткування, яке ми отримали за останній рік і яким дійсно пишаємося, допомагає виконувати високотехнологічні операції, навчати інтернів нових методик оперативного лікування, а студентів, які виберуть іншу спеціальність, ознайомити з актуальними можливостями в ортопедії і травматології. Не припускатися помилок і гарантувати пацієнту мінімальні терміни одужання. В роботі лікаря це – найголовніше.

Що це за обладнання?

Ми зробили великий крок у клітинних технологіях. Отримані нами центрифуги допоможуть продовжити «життя» суглобам на початкових стадіях артрозу, побороти хронічні запалення в опорно-руховому апараті та навіть вилікувати спонтанний асептичний некроз. Сьогодні ми маємо можливість використовувати для лікування такі види клітин, як PRP, ACP, cPRP, SVF і навіть центрифугувати кістковий мозок.

Які переваги це забезпечує: можливість відтермінувати ендопротезування суглоба на ранніх стадіях дегенеративно-дистрофічних змін (артрозу), якісне лікування хронічних запальних захворювань опорно-рухового апарату, лікування сповільненого зрощення переломів і навіть спонтанних асептичних некрозів, і все це без операції.

Буквально днями ми отримали унікальну навігаційну систему для ендопротезування колінного і тазостегнового суглобів. Таких систем у світі на кінець 2020 року налічується приблизно 20. В Україні є одна, в приватній клініці в Черкасах, друга – у нас. Якщо коротко, ця система допомагає встановити протез із похибкою до 1 мм, що раніше було неможливо, це, відповідно, гарантує тривалу службу суглоба та максимально наближений біомеханічний рух суглоба.

Малоінвазивне лікування суглобів за допомогою артроскопії проводиться в нас за допомогою обладнання 2020 року з найповнішим набором інструментів для таких оперативних втручань. Це дає можливість хірургу максимально точно виконати операцію та скоротити час відновлення для пацієнта.

Так само операційна обладнана ортопедичним столом Хоулі, з повним комплектом насадок під різні завдання та види операцій. За деяких видів переломів за допомогою спеціального столу ми можемо навіть зіставити перелом до операції, і хірургу залишиться тільки зробити синтез, що допомагає значно прискорити час операції та скоротити непотрібні пошкодження м’яких тканин під час операції. У нашому розпорядженні так само є портативний цифровий рентгенапарат, щоб проводити діагностику одразу після операції і в палаті в пацієнта, тож більше жодних походів до рентгенкабінету. А в операційній є C-Ray дуга 2020 року, яка дає можливість діагностики і контролю під час операції.

Для точнішого контролю в операційній рані є налобні освітлювачі з камерами, для хірурга це покращує візуалізацію в рані, а студенти можуть бачити всю операцію наживо на екрані.

Так само обладнання для коагуляції, контролю кровотеч, вакуумні відсмоктувачі та весь силовий інструментарій (медичні дрилі, викрутки, затискачі і т.д від фірм Aesculap і Arthrex), все це 2019-2020 рр.

Для лікування гнійно-запальних ран ми маємо можливість використовувати ультразвуковий кавітатор, щоб проводити синтез навіть відкритого перелому без ризиків нагноєння. Раніше такі види переломів оперували тільки за допомогою апаратів зовнішньої фіксації.

Усе обладнання стерилізується в найновіших автоклавах і попередньо обробляється та миється в ультразвукових мийках. Це дає можливість вести пацієнтів із малоінвазивними операціями, використовуючи антибіотик одноразово під час операції. Раніше таке було неможливо.

Денситометр і УЗД-апарат 2020 року допомагають провести діагностику м’якотканинних пошкоджень і оцінити щільність кісткової тканини для діагностики остеопорозу. Так вдається краще спланувати тактику лікування хворого та вжити заходів для кращого результату лікування.

Якісь із новинок уже встигли випробувати на практиці?

Із минулого року використовуємо і в навчанні, і для проведення операцій артроскопічну стійку Arthrex. Коли виконуєш таку операцію, дуже важливу роль відіграє камера – вона стає твоїми очима. Причому очима не тільки лікаря, який оперує, а й студентів, котрі перебувають поруч і повинні вчитися. Ця стійка має можливість розширення зображення 4К, картинку можна збільшувати в 4 рази і виводити на будь-який монітор. Цифровий рентгенапарат і C-Ray дуга в будь-яку мить можуть зробити знімок і роздрукувати його на папері або плівці. Є денситометр – прилад визначає щільність кісткової тканини і дає можливість прогнозувати консолідацію (зрощення) перелому: чи треба прискорити його якимись медикаментозними препаратами або ж змінити вид остеосинтезу. УЗД-апарат допомагає оцінити м’якотканинні пошкодження в суглобах і м’язах. Усе це допомагає вибрати індивідуальний підхід лікування для кожного пацієнта та виконати з найкращою точністю операцію, прискорює час операції, скорочує трудовитрати лікаря. Це дає впевненість у результаті кожної операції.

Навігаційна система Aesculap, а також інструментарій цієї фірми. Навігаційна система використовується для установки ендопротезів колінного та тазостегнового суглобів.