Валерій Запорожан: Лабораторне обладнання ОНМедУ зможе покрити потребу одеситів і сусідніх областей у тестуванні на COVID-19.

Вчена рада Одеського медичного університету виступила з ініціативою щодо передачі в розпорядження державної установи «Одеський обласний лабораторний Центр Міністерства охорони здоров’я України» лабораторного обладнання та реактивів для проведення ПЛР-тестування на наявність вірусу COVID-19. Про це повідомив в.о. ректора ОНМедУ Руслан Вастьянов.

З огляду на епідеміологічну ситуацію щодо захворюваності на коронавірусну хворобу (COVID-19), а також введення активного епідеміологічного пошуку випадків шляхом лабораторного тестування зразків біологічного матеріалу на SARS-CoV-2 від осіб, які відповідають критеріям підозрілого випадку, або в рамках диференціальної діагностики в пацієнтів із вірусною пневмонією і/або ТОРС, Центр очікує значного збільшення навантаження на імуно-вірусологічну лабораторію з діагностикою СНІДу та інших особливо небезпечних вірусних інфекцій ДУ «Одеський ОЛЦ МОЗ України» в проведенні діагностичних досліджень на COVID-19 для потреб закладів охорони здоров’я адміністративних територій області. У зв’язку з цим було прийнято рішення й одержана підтримка Міністерства охорони здоров’я України про передачу набору обладнання, що допоможе розширити діагностичні потужності ГУ «Одеський ОЛЦ МОЗ України» за допомогою приладів ПЛР.

Голова вченої ради Валерій Запорожан зазначив, що обладнання зможе покрити потребу одеситів і сусідніх областей у діагностиці на наявність вірусу SARS-CoV-2: «Від швидкості і точності тестування залежить успіх України в подоланні пандемії. Сьогодні це сотні життів, які ми всі разом повинні зберегти. І наш Одеський медуніверситет ніколи не залишиться осторонь».

У межах міжнародного співробітництва ОНМедУ з вченими університетів Анкони і Пескари, які, до речі, зараз перебувають в епіцентрі епідеміологічної ситуації в Італії, було створено спільний науково-дослідний проєкт, орієнтований на сучасне рішення проблем соціально значущих захворювань, таких як онкологічні, серцево-судинні захворювання, метаболічний синдром, і, відповідно, була обладнана лабораторія молекулярної патології. Лабораторія спершу планувалася та створювалася як науковий і освітній проєкт для проведення наукових досліджень і навчання сучасних методів лабораторної діагностики майбутніх лікарів і молодих вчених університету. Однак час вносить свої корективи, і сьогодні, як і наші колеги з Італії, ми орієнтовані на проведення генетичних тестів на SARS-CoV-2 методом ПЛР для пацієнтів Одеси й Одеської області. Ми також запланували геномне дослідження вірусу SARS-CoV-2, що дасть можливість виявити філогенетичне походження штаму вірусу в Південному регіоні України й поповнить дані світових епідеміологічних досліджень COVID-19 для подальшого прогнозування можливості поширення вірусу та розроблення системного підходу до профілактичних заходів щодо запобігання виникненню епідемій.

«Обладнання нашої навчально-виробничої лабораторії молекулярної патології відповідає всім європейським стандартам. Свого часу Валерій Запорожан ініціював створення цієї лабораторії, щоб наші студенти могли досконально вивчити сучасні діагностичні можливості в клінічній практиці і, що дуже важливо, навчитися правильно інтерпретувати отримані результати реальних пацієнтів Університетської клініки. Саме такий інтегральний компетентнісний підхід у підготовці лікаря дає змогу виробити обов’язкове клінічне мислення та гарантує якісну підготовку компетентних фахівців для роботи в галузі охорони здоров’я. Довелося подолати чимало бюрократичних перешкод, щоб отримати найсучасніше обладнання. Зараз лабораторія повністю готова до роботи і, за погодженням із Міністерством охорони здоров’я, частину її обладнання було передано для боротьби з COVID-19», – пояснив Вастьянов.