День української писемності та мови

Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно
Політь бур’ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде.
Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.

М. Рильський

9 листопада 1997 року, на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства Президентом України було видано Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».

За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця –основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, і починається писемна українська мова. Саме Нестор увів історію Русі в річище всесвітньої історії.

Упродовж століть українська мова, так само як і її носії – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав. Однак попри це, з кожним роком українська мова розквітає: носіїв рідної мови стає дедалі більше, молодь все частіше популяризує українську в соцмережах та спонукає до її вжитку в мовленні. І сьогодні українською розмовляють понад 45 мільйонів людей.

Цікаві факти про українську мову:

  • Найчастіше перекладений літературний твір – «Заповіт» Тараса Шевченка. Його переклали на 147 мов народів світу.
  • Точно сказати, коли зародилася українська мова складно. За даними вченого Василя Кобилюха, українська сформувалася ще в Х–IV тисячоліттях до нашої ери й походить із санскриту.
  • Перші українські слова були записані в 448 році нашої ери. Тоді візантійський історик Пріск Панійський перебував на території сучасної України в таборі володаря Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію і записав слова «мед» і «страва».
  • Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово «вороги» – «вороженьки».
  • Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера «п»; з неї також починається найбільша кількість слів. Літера «ф» – найменш уживана.
  • Українську офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Тож Котляревського вважають основоположником нової української мови.
  • Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.
  • Сучасна українська мова нараховує приблизно 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.

Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?» Твір є пам’яткою, найдавнішим зразком живої народної мови й зразком найстарішої власне української книжної епічної поезії.

Під час повномасштабної війни, яку розпочала росія проти України, українська мова – не тільки ознака національної ідентичності та громадянської позиції, а й інструмент боротьби з ворогом. Боронити свою країну від агресора можна не лише зброєю, а й словом. Слово «паляниця» вже стало одним із мовних символів цієї війни.  Паляниця – це не лише плескатий хліб із пшеничного борошна круглої форми, це ще й шиболет. Тобто такий лінгвістичний термін, який означає характерну мовну особливість, за якою можна впізнати людину, для якої та чи інша мова не є рідною.

Заснування Дня української мови – це не лише проголошення благородної мети, а й справжня настанова нам, українцям, шанувати рідне слово, любити рідну мову і вивчати її  протягом усього життя!

До Дня української писемності та мови  бібліотека пропонує до перегляду дві віртуальні виставки, одна з яких присвячена раритетним виданням, що видані українською.

Мова нашого народу — її найважливіший духовний скарб. Бережімо, плекаймо та цінуймо нашу «солов’їну» мову!