Історія кафедри реабілітаційної медицини

Кафедра реабілітаційної медицина була заснована на базі Одеського національного медичного університету у 2017 році, у зв’язку з розвитком в Україні нової спеціальності – фізична та реабілітаційна медицина. Кафедра розташована на базі Університетської клініки ОНМедУ.

На кафедрі проводиться додипломна та післядипломна підготовка фахівців. Викладаються наступні дисципліни:

  1. Внутрішня медицина – для студентів 6 курсу медичного та міжнародного факультетів;
  2. Актуальні питання медичної реабілітації та фізіотерапії – елективний цикл для студентів 4 курсу медичного та міжнародного факультетів;
  3. Фізична та реабілітаційна медицина – спеціалізація та цикли тематичного удосконалення для лікарів (факультет післядипломної освіти)

Науковий напрямок кафедри: «Розробка сучасних технологій реабілітаційної медицини при неврологічних, серцево – судинних, гастроентерологічних, ортопедо-травматологічних та інших захворювань на основі використаняя европейських стандартів».

Завідувач кафедри Ірина Петрівна Шмакова народилася в 1952 р. В 1976 р. закінчила з відмінністю Одеський медичний інститут ім. Н. И. Пирогова за фахом “Лікувальна справа”.  З 1976 по 1998 рр. працювала в Науково-дослідному інституті медичної реабілітації і курортології МЗ України.

З 1998 р. працює в Одеському національному медичному університеті (ОНМедУ) професором кафедри сімейної медицини, з 2000 по 2004 рр. – завідуючої кафедрою медичної реабілітації, фізіотерапії та курортології, а з 2005 р – професором кафедри загальної практики та медичної реабілітації.

З 2000 по 2017р – декан медичного факультету №3 ОНМедУ.

У 1983 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Електрофорез препаратів бруду в лікуванні хворих з неврологічними синдромами поперекового остеохондрозу».  Докторська дисертація «Одночасне застосування фізичних чинників (вакуум – електротерапія, вакуум – фонотерапія) в курортному лікуванні хворих з неврологічними синдромами шийного і поперекового остеохондрозу» була захищена в 1993 р

У 1996 р їй присвоєно звання професора за фахом «Курортологія і фізіотерапія».

Основні напрямки наукових досліджень: розробка сучасних технологій реабілітації дорослих і дітей з найбільш поширеними захворюваннями внутрішніх органів і нервової системи з використанням фізичних факторів. Організація і удосконалення курортної справи в Україні.

Науковий керівник понад 15 завершених НДР, які виконані на базі Українського НДІ медичної реабілітації та курортології і Одеського національного медичного університету в період з 1980 по 2016гг. з актуальних питань розробки сучасних технологій реабілітації хворих (дорослих і дітей) з найбільш поширеними захворюваннями, в тому числі учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; організаційних питань фізіотерапії та курортології; фізіотерапії при професійних захворюваннях.

В результаті проведених досліджень професором Шмакової І.П. доповнена новими даними теорія багаторівневого впливу фізичних факторів при різних захворюваннях центральної і периферичної нервової системи, сконцентровано увагу на важливості методів трансцеребрального дії (електросон-, ІНФІТА-, МДМ – терапія, ендоназальний електрофорез пикамилона, нейромідна та ін.). Виділено напрямок поєднаного застосування вакуум-терапії і фізичних факторів (вакуум-електрофорез, вакуум-ультрафонофорез, вакуум-магнітотерапія та ін.).

Завдяки проведеним дослідження отримали нові напрямки розвитку питання грязелікування і використання грязьових препаратів в позакурортних умовах.

Сформулювала деякі пункти концепції імуномодулюючої дії фізичних факторів (МДМ-терапія, ІНФІТА-терапія, HiTop-терапія та ін.).

Вперше в Україні використовувала метод слухових викликаних потенціалів (когнітивні ВП Р300) для оцінки ефективності застосування фізичних чинників в реабілітації хворих з судинними захворюваннями головного мозку.

Автор понад 400 наукових робіт, в тому числі 7 монографій, 12 навчальних посібників, 18 методичних рекомендацій. Має 25 патентів на винаходи.

Під науковим керівництвом професора Шмакової І.П. захищені 12 кандидатських дисертацій, виконується докторська дисертація. Підготовлено 4 клінічних ординатора і 1 магістр з Сирії, Туреччини, Судану, Бангладеш.

Медична спеціальність – «Лікувальна справа», 14.01.33 «Фізіотерапія»;

Професійні досягнення – Член Всеукраїнської Асоціації фізіотерапевтів і курортологів, член Одеської Асоціації фізіотерапевтів і курортологів. Проводить підготовку лікарів (передатестаційні цикли, спеціалізація, стажування) за спеціальністю «Фізіотерапія» в рамках України і ряду зарубіжних країн (Грузія, Молдова).

З 1993 по 2006 рр. – Головний позаштатний фізіотерапевт МОЗ України.

Під керівництвом професора Шмакової І.П. і при її особистій участі вперше в Україні в 2001 р. створено науково-виробниче підприємство «Озон-ХХІ». Голова Одеської обласної громадської організації озонотерапевтів і виробників обладнання «Озон-ХХІ». Науковий керівник Всеукраїнської громадської організації «Асоціація озонотерапевтів і виробників медичного обладнання для озонотерапії». Під її керівництвом активно проводиться підготовка лікарів по тематичного вдосконалення «Основи озонотерапії» на базі Одеського національного медичного університету, на якому читає цикл лекцій. Член редакційної колегії матеріалів проведених двічі на рік науково-практичних конференцій з міжнародною участю по озонотерапії.

Під керівництвом Шмакової І.П. в період з 2000 по 2005рр. вперше в Україні проведено цикл наукових досліджень з широким впровадженням в практику лікувально-профілактичних установ республіки методу вісокотонової терапії (HiTop). За цим напрямком пройшла стажування в Німеччині.

Проводить лікувальну та консультативну роботу на базі Університетської клініки Одеського національного медичного університету, клінічного санаторію «ім. В.П. Чкалова »(Одеса), Медичного Центру« Сімейний лікар »(Одеса). З 1998 по 2012 рр. – науковий керівник Реабілітаційного центру дітей-інвалідів «Майбутнє» (Одеса), консультант з питань медичної реабілітації та фізіотерапії дітей хворих на дитячий церебральний параліч.

Є науковим консультантом в санаторії «Куяльник» (Одеса) та дитячому спеціалізованому санаторії «Затока» (Одеська область, Білгород-Дністровський район).

Сучасні технології медичної реабілітації та фізіотерапії хворих (дорослих і дітей) з різними захворюваннями внутрішніх органів і нервової системи, розроблені під керівництвом і особистою участю професора Шмакової І.П., оформлені і видані у вигляді методичних рекомендацій та інформаційних листів, затверджені МОЗ України, широко впроваджені і використовуються в практиці лікувально-профілактичних установ України (лікарні, поліклініки, реабілітаційні центри, санаторії).

Член спеціалізованої вченої ради із захисту дисертацій при Одеському національному медичному університеті та при Харківській медичній академії післядипломної освіти. Опонент. В якості опонента по кандидатських і докторських дисертацій виступала за кордоном (Молдова, 1995-2005гг.). Член редакційної ради журналів «Вісник фізіотерапії та курортології» (2000-2014гг.), «Фізіотерапія та курортологія».

– Всього викладених 156 робіт в медичних наукових журналах.