1 грудня – День боротьби зі СНІДом. ВІЛ-інфекція, актуальність в Україні і світі.

ВІЛ-інфекція – хвороба, спричинена вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який атакує і пригнічує імунну систему людини. ВІЛ передається через контакт з кров’ю, секретами та слизовою оболонкою хворих. Також одним з провідних шляхів передачі є статевий. На жаль, реєструються випадки зараження від матері до дитини під час вагітності, пологів чи годування грудьми. Передача інфекції не відбувається при поцілунках, обіймах або спільному вживанні їжі.

ВІЛ атакує клітини імунної системи, зокрема CD4-клітини, що призводить до зниження імунного захисту людини. Такі пацієнти стають вразливими до різних інфекційних та онкологічних захворювань, які перебігають у тяжкій формі.

Незважаючи на значний прогрес у лікуванні та запобіганні, ВІЛ-інфекція залишається серйозною проблемою для багатьох країн і громадян у всьому світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) станом на 2022 рік, приблизно 39 мільйонів людей живуть з ВІЛ. Найбільша кількість випадків зареєстрована в Африканському регіоні. У 2022 році в світі, від різних причин, пов’язаних з ВІЛ-інфекцією померло 630 тисяч людей.

ВООЗ, Глобальний фонд і UNAIDS розробили глобальну стратегію  боротьби з ВІЛ щодо припинення епідемії ВІЛ-інфекції до 2030 року. Для досягнення цієї мети про свій статус повинні знати 95% всіх людей, які живуть з ВІЛ, 95% з них повинні отримувати антиретровірусну терапію (АРТ), 95% ВІЛ-інфікованих, які знаходяться на АРТ, мають здобути зниження вірусного навантаження, що буде сприяти покращенню стану їх здоров’я і, що є вкрай важливим, зниженню ризику подальшої передачі ВІЛ. У 2022 році ці показники складали 86% [73%–>98%], 89% [75%–>98%] і 93% [79%–>98%] відповідно.

За даними ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», наприкінці 2021 року в Україні мешкали близько 245 000 людей, які живуть з ВІЛ. За оцінками, за час протидії епідемії ВІЛ/СНІД спільними зусиллями держави, громадського сектору та за технічної підтримки міжнародних партнерів було досягнуто відчутних успіхів, і епідемія почала відступати. Завдяки масштабним профілактичним програмам, порівняно з 1999 роком, кількість інфікувань ВІЛ на рік зменшилась в 5 разів, а щорічна кількість смертей внаслідок СНІДу, завдяки діагностиці та забезпеченню доступу до лікування, зменшилась за останні 15 років у 5,5 разів. Більшість людей, які мають підвищений ризик інфікування ВІЛ, були охоплені профілактичними програмами, а понад 150 000 людей, які живуть з ВІЛ, отримували необхідне лікування.

Війна призвела до гуманітарної кризи, завдавши значної шкоди інфраструктурі охорони здоров’я в Україні, та масштабних перебоїв у наданні соціальних та медичних послуг. До проблем з безпекою додались труднощі із постачанням необхідних медичних матеріалів, що негативно вплинуло на роботу лабораторій та обмежило діагностичні послуги. Це спричинило складнощі у своєчасному поповненні ліків та загрожувало перериванням лікування для 130 000 пацієнтів.

Центром громадського здоров’я МОЗ України було терміново вжито цілу низку заходів, розроблено механізми для забезпечення хворих АРТ. На кінець року понад 121 000 людей, які живуть з ВІЛ отримували терапію.

У 2022 році в Україні було офіційно зареєстровано 12212 вперше діагностованих випадків ВІЛ-інфекції та 1293 смертей, зумовлених ВІЛ-інфекцією. Поширеність ВІЛ-інфекції на 100 000 нас. (за даними диспансерного обліку) коливається від 84,2 у Тернопільській області до 1164,3 у Одеській області. Однак, слід зазначити, що дані, отримані у 2022 році не відображають реальний стан здоров’я населення через обмеження у можливостях обліку випадків та формування відповідних звітів на тлі війни.

У вересні 2023 року в Україні офіційно зареєстровано 1 002 нові випадки ВІЛ-інфекції, у 287 пацієнтів діагностовано СНІД, а 111 людей померли.

Україна, не зважаючи на військові дії, продовжує вести роботу щодо підвищення усвідомленості про ВІЛ-інфекцію, покращення доступу до превентивних заходів та лікування, включаючи АРТ. Проте, необхідним є сприяння забезпеченню охоплення вразливих, стигматизованих та інших важкодоступних груп населення, підготовка майбутніх медичних працівників до надання високоякісних послуг у зв’язку з ВІЛ усім, хто їх потребує.

У 2023 році з урахуванням вирішального внеску різних спільнот у боротьбу з ВІЛ, а також охорону здоров’я у всьому світі тема Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом сформульована як «Лідерство – спільнотам».

Як зазначено у Бюлетені ВООЗ, «Всесвітній день боротьби зі СНІДом – привід осмислити вже досягнуті успіхи, поінформувати громадськість про проблеми, які ще належить вирішити для досягнення мети з ліквідації епідемії СНІДу до 2030 року і спонукати всі зацікавлені сторони подвоїти спільні зусилля та досягти успіху у боротьбі».