День поширення інформації щодо проблем аутизму

Щорічно 2 квітня у світі відзначається День поширення інформації щодо проблем аутизму, встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 2007 році. По усьому світу 2 квітня одягають блакитне на знак підтримки людей з аутизмом. Блакитний колір і пазли є символами цього дня.

Аутизм — розлади аутистичного спектру (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя. Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві та зберігаються у підлітковому і дорослому віці.

Показник поширеності не залежить від расових, етнічних і соціально-економічних відмінностей. Захворювання в п’ять разів частіше зустрічається у хлопчиків (1 на 54), ніж у дівчаток (1 на 252). Епідеміологічні дослідження, проведені в Азії, Європі й Північній Америці, демонструють середню поширеність РАС близько 1 %. Розлади аутистичного спектру розглядаються як результат взаємодії генетичних і середовищних факторів. Роль генетичних факторів у генезі аутизму є визначальною. З порушеннями нейророзвитку також пов’язують низку шкідливих факторів, що діють під час вагітності та пологів (тератогенії, тютюнопаління, інфекції у матері, прийом ліків під час вагітності).

Встановлено 5 факторів навколишнього середовища — ртуть, кадмій, нікель, трихлоретилен і вінілхлорид, збільшення експозиції яких асоційоване з РАС. Ще 3 екологічних фактори ризику — проживання в урбанізованих регіонах, в місцевостях, розташованих в більш високих широтах та в регіонах з високим рівнем опадів протягом року, що пов’язане з недостатністю сонячної інсоляції й призводить до дефіциту вітаміну D. До чинників, що підвищують ризик первазивного розвитку в період зачаття, відносять: наявність в сімейній історії випадків РАС, розладів розвитку мовлення, тяжких психічних розладів (шизофренії, біполярного розладу); пізній (понад 30 років) вік матері і/або батька на момент зачаття, екстракорпоральне запліднення.

Первинною профілактикою аутизму є проведення скринінгу розвитку дітей під час планових профілактичних оглядів у віці 9, 18, 24 та 36 місяців з метою виявлення осіб із затримками розвитку (клінічний протокол медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років, затверджений наказом МОЗ України від 20.03.2008 № 149). Основними складовими терапії дітей із РАС є рання психосоціальна інтервенція, обережне і врівноважене застосування медикаментозної терапії, ефективність якої доведена, активна участь сім’ї на підставі досягнутої комплаєнтності, застосування будь-яких форм інтервенцій винятково в амбулаторних умовах. Ранні інтервенції знижують загальні витрати на одного пацієнта з РАС протягом усього життя за рахунок кращих результатів соціальної й трудової адаптації.

З метою раннього виявлення дітей із РАС на базі Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я за адресою м. Одеса, вул. Ак. Воробйова, 9 (клінічна база кафедри) працює Центр Раннього Втручання, де батьки із дітьми, що мають проблеми нейророзвитку, можуть пройти відповідний скринінг.