19 квітня —  ДЕНЬ ДОВКІЛЛЯ

Це професійне екологічне свято відзначається в Україні щорічно в третю суботу квітня.  Воно було встановлено у 1998 році. Указом Президента України, а початок йому надала Всеукраїнська акція «Дерево — життя» у 1997–1998 роках, яка залучила населення до роботи з озеленення та благоустрою своїх міст та сіл.

Кожного року до цього дня проводились різноманітні заходи: висадка дерев, упорядкування парків і скверів, створення нових газонів і квітників, прибирання стихійних звалищ на берегах  річок, інформаційно-просвітницька робота.

Сьогодні, в умовах війни, питання екології стають особливо гострими: до наших повсякденних проблем із забрудненням повітря  і води російська агресія спричинила додаткове забруднення екосистеми. Утворилася величезна кількість небезпечних відходів, що загрожують як здоров’ю населення, так і всьому довкіллю в майбутньому. Росія завдала збитків навколишньому середовищу, за даними  Держекоінспекції України, на 2,5 трлн грн. Але повністю оцінити величезний масштаб збитків без розмінування територій неможливо.

На тлі війни здається, що проблеми захисту довкілля відходять на другий план. Втім, війна не лише руйнує міста та забирає життя, а й катастрофічно впливає на екологічний стан країни. Зафіксовано понад 4600 фактів заподіяння шкоди природі — повітрю, водним і земельним ресурсам, заповідному фонду.

Що ж кожен з нас може зробити для покращення екологічної ситуації?

Сортування відходів, економія води і світла, що особливо актуальне стало після ворожих  ударів по електроенергетиці, використання екологічних видів транспорту, «зелених» пакетів в супермаркетах, етичне ставлення до природи… Кожен крок може бути нашим внеском у поліпшення екологічного стану України.

В ОНМедУ створена кафедра гігієни, медичної екології та громадського здоров’я (завкафедри — д. м. н. проф. В. В. Бабієнко), яка розглядає питання впливу екологічних факторів на здоров’я населення, взаємодії людини зі шкідливими речовинами, заходи профілактики і багато інших важливих аспектів збереження здоров’я у взаємодії з  умовами довкілля. Це  важливий внесок в екологічну освіту і виховання майбутніх лікарів.