Відбулася презентація підручника «Позалегеневий туберкульоз»

15 січня в Одеському національному медичному університеті відбулася презентація підручника «Позалегеневий туберкульоз».

Вперше в історії сучасної вітчизняної медичної науки вийшов у світ підручник з позалегеневого туберкульозу, над яким працювала група викладачів Одеського національного медичного університету під керівництвом завідувачки кафедри фтизіопульмонології, доктора медичних наук, професора Ніни Мацегори. Авторський колектив — Н. А. Мацегора, В. Г. Марічереда, П. Б. Антоненко, О. Є. Шпота, І. М. Смольська, А. В. Капрош, А. С. Зайцев.

Унікальний підручник присвячений 100-річчю кафедри фтизіопульмонології.

Як наголосила професор Ніна Мацегора, донедавна студенти та й викладачі були змушені вивчати позалегеневі форми туберкульозу за розрізненими джерелами. Єдиного підручника, який би поєднував як теорію, так й питання лікування хвороби, не було. Максимум — один розділ у загальному курсі з фтизіології.

«Туберкульоз являє собою хро­нічне інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерії; він характеризується специфічним гранулематозно-казеозним і деструктивним ураженням різних тка­нин та органів з формуванням в уражених вогнищах осередків специфічного гранулематозного запалення, що перебігає з загостреннями, рецидивами та ремісіями, а також із загальною системною реакцією організму токсико-алергійного походження. Історія вивчення туберкульозу від­дзеркалює розвиток медицини зі стародавніх часів до сьогодення. Наша кафедра активно протидіє цьому захворюванню вже понад 100 років. Кафедру туберкульозу Одеського медінституту засновано в 1922 році. Під керівництвом завідувача кафедри медінституту та директора тубінституту Д. Л. Меєрсона бу­ла створена струнка система про­філактики, виявлення та лікування туберкульозу. Слід зазначити, що протягом 100 років діяльності кафедри її співробітники внесли вагомий вклад у вивчення та лі­кування туберкульозу. Публікація нового підручника — ще один приклад плідної роботи нашої кафедри», — відзначила професор Мацегора.

Ніна Анатоліївна розповіла, що співробітники кафедри почали активно вивчати форми позелегеневого туберкульозу після 2020 року, коли клінічною базою кафедри став протитуберкульозний санаторій «Аркадія»: «Коли ми пере­йшли працювати на базу санаторію, ми побачили, що тут 80 ліжок — ТБ органів сечостатевої системи; 80 ліжок — ТБ нервової системи; 50 ліжок — ТБ ока та інших позалегеневих локалізацій. І тільки 50 лі­жок — ТБ органів дихання. Тобто на базі санаторію проходили подальше лікування та реабілітацію хворі з різними формами туберкульозу».

Вивчення хвороби безпосередньо на базі санаторію дало можливість набрати такий необхідний матеріал для складання підручника з позалегеневого туберкульозу.

«У підручнику розглянуті сучасні базові питання основних розділів позалегеневого тубер­ку­льо­зу, які побудовані відповідно до наказів і протоколів, затверджених МОЗ України. Представлені етіопатогенез, патологічна анатомія, дослідження, присвячені вивченню фармакогенетичних факторів дії протитуберкульозних препаратів, що має велике значення для фтизіатричної практики при лікуванні хіміорезистентних форм туберкульозу, оскільки останні мають світову тенденцію до розповсюдження. Висвітлені також питання про клі­нічні форми та класифікації, принципи діагностики (лабораторної і інструментальної), лікування та профілактики основних позалегеневих захворювань, викликаних туберкульозом. Контрольні питання, тестові завдання та ситуаційні задачі можуть бути використані під час позааудиторної та аудиторної підготовки», — наголосила Ніна Анатоліївна.

Підручник буде дуже корисним не тільки для майбутніх лікарів-фтизіатрів, але й для стоматологів і гінекологів. Як зазначила професор Мацегора, дуже важливо вчасно діагностувати туберкульоз се­чо­статевої системи, адже часто саме це захворювання викликає безпліддя.

Нині співробітники кафедри надсилають такий необхідний під­ручник до інших закладів вищої освіти країни. У планах цього року — переклад підручника «Позалегеневий туберкульоз» англійською мовою.