Заряджені гідністю і жагою свободи

21 листопада — День гідності та свободи. Це державне свято нагадує про доленосні події новітньої історії України, пов’язані з двома революціями — Помаранчевою 2004 року та Революцією гідності 2013–2014 років. Ми схиляємо голови перед силою духу, патріотизмом та мужністю наших співвітчизників, які спочатку, восени 2004-го, а потім у листопаді 2013-го — лютому 2014 року стояли на захисті демократичних цінностей, прав та свобод українців, національних інтересів Української держави та її європейського вибору.

Революція гідності почалася рівно 10 років тому 21 листопада 2013 року.

Приводом для початку протестів на Майдані в центрі Києва стала відмова президента В. Януковича  підписати угоду про асоціацію між Україною та Європейським союзом. Проте незадоволення режимом В. Януковича і політикою тодішньої влади назрівало вже давно.

Спочатку на мітинг вийшли студенти, до них приєдналися прихильники процесу євроінтеграції та активісти з числа опозиції. Акцію протесту було оголошено 22 листопада. Найдраматичніші моменти відбувалися 18–20 лютого 2014 року, коли було вбито більше 100 активістів Майдану — Небесна сотня… Ці мужні прекрасні люди віддали своє життя за Україну, за її духовні цінності — свободу і незалежність, демократизм і гідність, за право жити вільно у вільній державі.

Це свято започаткував президент В. Ющенко на честь Помаранчевої революції. У 2011 році його відмінив В. Янукович, приєднавши до Дня соборності. Нинішнє свято, День гідності та свободи, почали відзначати у першу річницю Євромайдану 2014 року згідно з указом п’ятого президента Петра Порошенка. У документі йшлося, що свято встановлено для затвердження ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до нинішнього та прийдешніх поколінь об’єктивної інформації про історичні події в Україні на початку ХХІ сторіччя.

Особливе значення це свято набуло з початком війни, яку розв’язала проти мирної суверенної України сусідня держава. Але, загартовані століттями боротьби пращурів за волю, сьогодні наші герої мужньо боронять українську землю від цинічного зухвалого ворога. Тисячі українців взяли до рук зброю, щоб захищати свою Батьківщину. Як  у 2013–2014 роках, вони виборюють демократичні цінності, територіальну непорушність і європейський вектор розвитку.

Слава героям Небесної сотні! Слава нинішнім героям!

Докладніша інформація про Помаранчеву революцію, революцію Гідності, про українських героїв — у матеріалах, наданих Українським інститутом національної пам’яті та Національним музеєм Революції Гідності.