3 жовтня в аудиторії № 1 головного корпусу ОНМедУ та на платформі Microsoft Teams відбулося чергове засідання Вченої ради Одеського національного медичного університету. Почалося засідання з привітання професора Руслана Вастьянова з обранням його Президентом Українського наукового товариства патофізіологів та нагородженням пам’ятною медаллю.
З ґрунтовною доповіддю про роботу професорсько-викладацького складу університету виступив ректор, академік Валерій Запорожан. Він підкреслив, що аналіз ефективності роботи здійснювався відповідно до Концепції стратегічного розвитку університету та Концепції освітньої діяльності, що були сформовані до 2025 року за трьома критеріями: відповідність ліцензійним вимогам провадження освітньої діяльності; оцінювання діяльності науково-педагогічних працівників та кафедр шляхом рейтингування; результати зовнішньої атестації — єдиного державного кваліфікаційного іспиту.
Як виявилося, є кафедри, на яких усі співробітники відповідають ліцензійним вимогам, наприклад, внутрішньої медицини № 2; гістології, цитології, ембріології та патологічної морфології з курсом судової медицини; організації та економіки фармації; ортодонтії; медицини катастроф; менеджменту охорони здоров’я; загальної та клінічної епідеміології та біобезпеки з курсом мікробіології та вірусології; суспільних наук. А є кафедри, де стан відповідності викладачів потребує покращення, зокрема, це стосується кафедр загальної стоматології; загальної та клінічної патофізіології; медичної хімії та біології; неврології та нейрохірургії; терапевтичної стоматології; хірургічної стоматології.
Найбільш часто невідповідність ліцензійним умовам спостерігається за публікаційної неактивності співробітників у наукових виданнях, що включені до фахових видань України та наукометричних баз (Scopus, Wеb оf Science), у виданні підручників, навчальних посібників, монографій, навчально-методичних посібників, конспектів лекцій та інших навчально-методичних праць.
Окремої уваги та негайних змін потребує робота щодо підвищення кількості співробітників, що мають науковий ступінь та вчене знання, особливо це стосується кафедр фармацевтичного профілю.
Відповідно до Закону України «Про вищу освіту», щороку в університеті проводиться рейтингування викладачів.
За результатами рейтингового оцінювання у попередньому навчальному році найвищі позиції посіли кафедри педіатрії, акушерства та гінекології, внутрішньої медицини № 1. Найвищі позиції у рейтингу зумовлені високою активністю з видання навчально-методичних матеріалів і кількістю публікацій в індекс — цитованих та фахових виданнях.
Аналіз успішності здобувачів з іспитів «КРОК-1» та «КРОК-2» зі спеціальностей «Медицина», «Стоматологія», «Фармація» у поточному році показав, що є позитивні моменти, як те, що результати складання «Крок-1» зі спеціальності «Стоматологія» перевищують загальнонаціональні показники, середній бал у порівнянні з минулим роком з іспиту «Крок-2» зі спеціальностей «Медицина» і «Фармація» підвищився. Є й негативні показники — середній бал складання «Крок-1» та «Крок-2» зі спеціальності «Медицина» все ще нижче загальнонаціонального.
Ключовими показниками наукової роботи університету є публікаційна активність, ефективність якої відображають патентно-винахідницька робота, участь в конкурсах наукових проєктів та підготовка наукових кадрів.
На початок цього року проіндексовано понад 1000 публікацій. Сьогодні у Scopus опубліковано 78 документів за цей рік. Індекс Гірша університету в поточному році підвищився на одну одиницю і становив 26.
Університет протягом минулого навчального року проводив патентно-винахідницьку роботу. Отримано дев’ять патентів і сімнадцять авторських свідоцтв. Усі ці продукти інтелектуальної власності отримані працівниками чотирнадцяти кафедр.
У своїй доповіді Валерій Запорожан також окреслив завдання та перспективи університету з освітньої, наукової, лікувальної та міжнародної діяльності у 2024/2025 навчальному році. «Аналіз роботи професорсько-викладацького складу показав, що на кожній кафедрі багато недоліків, де менше, де більше. А ми повинні відповідати ліцензійним вимогам провадження освітньої діяльності! Тому маю пропозицію до всіх завідувачів кафедр проаналізувати діяльність кафедри за вищезазначеними критеріями та розробити план заходів щодо подальшого розвитку з терміном виконання до наступного засідання Вченої ради університету.
Ваш зворотний зв’язок буде слугувати основою для формування пріоритетних завдань університету в освітній, науковій, лікувальній і міжнародній діяльності на наступний період.
Усі Ваші пропозиції та зауваження, як ключових стейкхолдерів нашої освітньої екосистеми, прошу надсилати на електронну пошту Вченого секретаря», — наголосив ректор.
Відповідно до порядку денного, Вчена рада підтримала кандидатури 14 співробітників різних кафедр закладу на присвоєння вченого звання професора та доцента. Також затвердила рішення разової спеціалізованої ради та видачу диплома доктора філософії аспіранту кафедри травматології та ортопедії Олексію Сухіну.
Про підсумки прийому здобувачів освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти на навчання до ОНМедУ у 2024 році звітував відповідальний секретар Приймальної комісії Геннадій Степанов. «Цього року було зараховано 604 особи, показник вищий за минулий рік. Хочу подякувати адміністрації університету, завдяки якій усі профорієнтаційні заходи проходили на сучасному рівні та у безпечних умовах, усім деканам і студентському самоврядуванню за активну участь у профорієнтаційній роботі та всім, хто взяв участь у роботі приймальної комісії»,— зазначив Геннадій Степанов.
Вчена рада затвердила низку важливих положень, що регламентують навчальний і науковий процес, лікувальну діяльність підрозділів закладу, та навчальні плани тренінгів «Невідкладна домедична допомога постраждалим» та «Базова невідкладна допомога для медичних сестер». Зокрема підтримано проведення реорганізації Університетських клінік ОНМедУ, що є важливою умовою підписання угод з НСЗУ на медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Надана рекомендація для публікації методичних рекомендацій для підготовки до практичних занять для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 222 «Медицина» «Сучасні методи дослідження слуху та слухопротезування», розроблений співробітниками кафедри оториноларингології. Отже, незважаючи на складні умови сьогодення, науково-педагогічні й адміністративні працівники ОНМедУ з гідністю виконують свої професійні обов’язки, що забезпечує динамічний розвиток закладу.