Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки медичної допомоги (ПМД) до надання послуг пацієнтам із психічними розладами.
Програма запущена Всесвітньою організацією охорони здоровʼя у 2008 р. для поліпшення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я. Вона впроваджена у 100 країнах світу, а її матеріали перекладені понад 20 мовами, зокрема й українською.
В Україні програма mhGAP розпочала свою діяльність у 2019 р. З того часу до листопада 2022 р. пройшли навчання 669 осіб. Але повномасштабна стадія війни викликала значне зростання потреб у психологічних послугах. Тож Міністерство охорони здоровʼя України разом із партнерами — ВООЗ та Національною службою здоров’я України (НСЗУ) — розпочали масштабування навчання за програмою mhGAP для підвищення доступу пацієнтів до психологічних послуг. Для цього, зокрема, наприкінці минулого року був запущений онлайн-курс mhGAP «Супровід і лікування дорослих і дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Станом на сьогодні сертифікати про проходження онлайн-курсу mhGAP отримали майже 24,5 тис. осіб, серед них 4 співробітники кафедри психіатрії, наркології, медичної психології та психотерапії ОНМедУ, які проходили навчання на платформі Академії НСЗУ.
Зараз програма ВООЗ mhGAP є частиною пріоритетного проєкту МОЗ у межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
Настанова mhGAP та її версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам загальної практики протоколи діагностики та ведення поширених психічних розладів та інші важливі для роботи інструменти та знання.
Слухачів, зокрема, навчають:
Водночас спеціаліст не стає психіатром: якщо він бачить, що ситуація поза межами компетенції первинної ланки медичної допомоги, він направляє пацієнта до вузьких спеціалістів.
Фахівці, які пройшли курс, відзначають, що після навчання у них зросли впевненість й компетентність у роботі з пацієнтами, які потребують психологічної допомоги, їм легше визначити наявність чи відсутність розладу, розпізнати його. Також вони вказують на дестигматизацію та зменшення упередженого ставлення до осіб із психічними розладами.
Нині в Україні mhGAP впроваджують різні міжнародні та національні партнери: ВООЗ, Дитячий фонд ООН (UNICEF), Міжнародний медичний корпус, «Лікарі світу», проєкти «MH4U» та «HOPE», Академія сімейної медицини України, НУО «Проліска», проєкт USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоровʼя в Україні», НУО «Save the Children», Українська фундація громадського здоров’я та інші.
Співробітники кафедри психіатрії, наркології, медичної психології та психотерапії Одеського національного медичного університету готуються пройти очний тренінг від ВООЗ та партнерів, що надасть можливість поглибити знання, відпрацювати навички ведення психічних розладів, розібрати практичні кейси, детальніше ознайомитися з аспектами ведення психічних розладів медичними працівниками загальної практики, отримати відповіді на запитання, які виникають, та впровадити отримані знання і навички в освітній процес ОНМедУ.