Мало сказати, що війна негативно впливає на навколишнє середовище, Всесвітній День охорони якого відзначаємо сьогодні, 5-го червня.
Обстріли лісів, наземних і морських екосистем, промислових об’єктів, транспортної інфраструктури та будинків, руйнування систем водопостачання, каналізації та варварське поводження з відходами провокують широкомасштабну та серйозну шкоду з довготерміновими наслідками для довкілля та здоров’я людей. Світова екологічна спільнота переймається подіями в Україні, адже питання екології та зміни клімату – це не проблема однієї країни, тож про війну та її наслідки для екології неодноразово писали світові ЗМІ.
FRANCE-24: «Оскільки війна продовжує вирувати на території України, забруднення ґрунтів і водних шляхів викликає серйозне занепокоєння для екологічних активістів. Україна є однією з найбільш індустріалізованих країн Європи, де, за оцінками, зберігається 6 мільярдів тонн рідких відходів, які утворюються на вугільних шахтах, хімічних підприємствах, в інших галузях важкої промисловості. За останні шість місяців такі надзвичайно чутливі об’єкти постійно піддавалися російським обстрілам».
THE GUARDIAN: «Одна з найстаріших і найбільших неурядових організацій із захисту дикої природи в Білорусі змушена закритися після звинувачень в «екстремістській діяльності», оскільки природоохоронці попереджають про «темряву», яка поглинає регіон, відомий своєю багатою природною спадщиною. За підозрою в спробі дестабілізувати політичну ситуацію в країні під виглядом захисту птахів заарештовано колишніх співробітників BirdLife Belarus, один з яких вже півроку перебуває у СІЗО. Суд постановив закрити організацію наступного місяця після 24 років роботи. Франкфуртське зоологічне товариство втратило більше третини своєї європейської програми через війну в Україні, де протягом двох десятиліть проводило природоохоронну роботу. Воно підтримує зусилля, спрямовані на те, щоб допомогти біженцям, які втікають від конфлікту, знайти тимчасове місце для проживання в захищених зонах. З політичного погляду війна ризикує поставити під загрозу план біорізноманіття Європейської зеленої угоди, оскільки ЄС відкладає публікацію директиви щодо сталого використання пестицидів і цілей щодо «відновлення природи», посилаючись на занепокоєння щодо продовольчої безпеки, спричиненої війною».
BLOOMBERG: «Українські чиновники і архітектори вже думають про те, як відбудувати міста, зруйновані російським вторгненням, у спосіб, який також дбайливо ставиться до навколишнього середовища та допомагає боротися зі зміною клімату. Новий європейський Bauhaus – це пропозиція ЄС щодо естетики зеленої трансформації континенту. Оголошений 2020 року, він є частиною регіональної «Зеленої угоди» — 1 трлн євро (1,17 трлн дол. США) для скорочення викидів парникових газів до середини сторіччя. План вимагає капітального перегляду європейської економіки, законодавства та енергетичного балансу, а також архітектури та дизайну. Найвищий виконавчий орган Європи хоче, щоб ця ідея вийшла за межі союзу та відіграла роль у відбудові зруйнованої війною України».
GREEN EUROPEAN JOURNAL: «Війна в Україні точиться через одну з найбільш індустріалізованих і забруднених територій у світі. Спадщина радянської важкої промисловості вже була катастрофою для охорони здоров’я, але російське вторгнення ризикує завдати ще більше шкоди екосистемам, від яких залежать люди, які живуть у цих регіонах. Екологічні наслідки конфлікту є нагадуванням про те, що навіть коли бойові дії припиняться, насильство буде відчуватися майбутніми поколіннями. Від початку конфлікту покинуті вугільні шахти заповнюють Донбас токсичними, а часом і радіоактивними речовинами. Багато екологічних ризиків виникають через раптові перебої у виробництві шахт: шахтну воду потрібно безперервно відкачувати; якщо відкачування припиняється, токсична вода заповнює шахти і рухається вгору, зрештою досягаючи та забруднюючи землю та питну воду. Забруднена вода з однієї шахти переливається в інші, тому що багато шахтних шахт з’єднані між собою».
RADIO FREE EUROPE: «Крім тисяч смертей і руйнування важливої інфраструктури, інша, більш невидима криза, пов’язана з вторгненням росії, може переслідувати Україну десятиріччями. Від обстрілів хімічних заводів до лісів, випалених ракетами, наслідки відчують не лише екосистеми України, а й її люди. Екологічна небезпека, з якою стикається Україна внаслідок збройного конфлікту, також посилюється промисловим фоном країни. Важка промисловість є значною частиною економіки України, особливо на її сході. Найбільша атомна електростанція в Європі розташована в Україні, в місті Запоріжжя, а промисловість України створює майже 29 % її валового внутрішнього продукту».
POLSKIE RADIO: «Кількість жертв російської агресії проти України зростає, погіршується екологічна ситуація в регіоні. Збитки, пов’язані з руйнуванням росією природного середовища України, оцінюють у мільярди євро. Війна також сприяє викиду парникових газів, зокрема, метану з пошкодженого газопроводу».
BUSINESS INSIDER: «Вторгнення росії в Україну може мати катастрофічні наслідки для довкілля та жителів. Донбас є регіоном, де наявність важкої промисловості підвищує ризик екологічної загрози, а, отже, і загрозу мирному населенню. Нікітівський ртутний рудник, який займається видобутком ртуті, також є потенційно токсичною точкою на Донбасі, про яку знають десятиріччя. Декілька покинутих ртутних шахт і звалище віднесено до першої категорії небезпеки для ґрунтів і води. ТЕЦ у Луганську – ще одна потенційна «екологічна бомба». З моменту початку конфлікту зареєстровано декілька випадків підпалу електростанцій, що призвело до пошкодження або припинення роботи. Електростанції можуть містити високі рівні поліхлоровані дифеніли, що може призвести до забруднення місцевого ґрунту та води, якщо станції дійсно постраждають від атак».