21–22 березня 2024 р. в Одесі відбулася традиційна VI Науково-практична конференція з міжнародною участю «Інфекційні захворювання мандрівників. Сучасні вимоги та стан проблеми в Україні». Організаторами конференції виступили кафедра інфекційних хвороб Одеського національного медичного університету, ГО «Клінічна інфектологія та медицина подорожей», кафедра інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця.
Учасників конференції привітали Перший проректор ОНМедУ, д. мед. н. , професор В. Г. Марічереда, Президент ГО «Всеукраїнська асоціація інфекціоністів», д. мед. н. , професор О. А. Голубовська, Директор ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського» НАМН України, д. мед. н., чл.-кор. НАМН України В. І Задорожна, Директор КНП «Міська клінічна інфекційна лікарня ОМР» С. Я. Лаврюкова.
Медицина подорожей — це новий напрямок сучасної медичної науки та практики, зумовлений зростанням міжнародного туризму, значним збільшенням міграційних процесів. Ця галузь охорони здоров’я об’єднує зусилля лікарів та вчених різних спеціальностей – інфекціоністів, епідеміологів, паразитологів, мікробіологів, терапевтів та ін.
Хоча сьогодні поїздки стали легшими та скорішими, вони залишилися не менш небезпечними. З яких би причин люди не мандрували, вони завжди проникають у нове географічне чи суспільне середовище, і, нехтуючи щоденною обережністю, йдуть назустріч хворобам і стикаються з небезпеками, іноді смертельними.
Мандрівники існують з давніх-давен, коли людина почала пізнавати світ, розширювати його межі та змішуватися з іншими культурами. Ми любимо пізнавати, і коли нам стає тісно серед звичайних речей, ми вирушаємо до інших країн у пошуках чогось нового. Нам цікаво побачити, як живуть інші люди і чим їхнє життя відрізняється від звичного нам.
У ХХІ столітті нікого не дивує, що за кілька годин можна опинитися за тисячі кілометрів від дому, побувати у найвіддаленіших куточках планети. Але разом із зникненням кордонів зростає й небезпека зіткнутися із різними захворюваннями. Слід пам’ятати, що мандрівники — епідеміологічно значуща популяція внаслідок їхньої мобільності, схильності до хвороб поза своєю країною, можливості перевозити неепідемічні захворювання.
Слід зазначити, що подорожі в тропічні країни можуть бути пов’язані не тільки з ризиком зараження людини збудниками різних інфекційних захворювань, але й з можливістю їх завезення до епідеміологічно благополучних країн. Все частіше реєструються випадки завізних «екзотичних» інфекцій, які завдають значної шкоди здоров’ю людей і часом викликають надзвичайні ситуації. До того ж слід враховувати й можливість повернення інфекцій, які на території розвинених країн вважалися вже ліквідованими.
Медицина подорожей стає дедалі важливішою. Необхідно формування наукового підходу до профілактики різних патологічних станів у мандрівників, у тому числі й інфекційних захворювань. Окремо такої лікарської спеціальності не існує. У нашій країні спеціальна підготовка з медицини подорожей у форматі самостійних програм медичної освіти не проводиться. У форматі вищої професійної медичної освіти на базовому рівні (або у вигляді вибіркових компонентів) ряд питань розглядається програмами кафедр інфекційних хвороб у рамках циклу тропічної медицини.
Унаслідок цього, на жаль, в Україні відмічається низький рівень знань лікарів різних спеціальностей про клініку, лабораторну діагностику, сучасні методи терапії та профілактики хвороб мандрівників. Ситуація, що склалася, сприяє несвоєчасному зверненню за медичною допомогою хворих, несвоєчасному призначенню адекватного лікування, тяжкому перебігу захворювання, можливому летальному результату.
Незважаючи на те, що в даний час CDC і ВООЗ складають основу тих чи інших уявлень у галузі медицини взагалі, окремі групи фахівців зробили перші кроки у розробці навчальних програм з метою кращого визначення ролі медицини подорожей та її місця у громадській охороні здоров’я як вузької спеціальності та створили International Society of Travel Medicine (ISTM) і American Society of Tropical Medicine and Hygiene (ASTMH). В Україні з цією метою створена ГО «Клінічна інфектологія та медицина подорожей».
Програма науково-практичної конференції з міжнародною участю «Інфекційні захворювання мандрівників. Сучасні вимоги та стан проблеми в Україні» включала доповіді провідних фахівців-інфекціоністів, епідеміологів, які торкалися таких захворювань, як кір, ГРВІ, ехінококоз, міази, сказ, лістеріоз, вірусні гепатити, малярія, клостридіальна, хантавірусна та стрептококова інфекція, діарея мандрівників, хвороба Лайма та Хансена, туберкульоз, ВІЛ-інфекція, СOVID-19 та інші. Цікаву доповідь «Диференційна діагностика гельмінтозів та ревматологічних захворювань на прикладі клінічного випадку» представила д. мед. н. , професор Н. А. Золотарьова. Така проблема у процесі її розв’язання об’єднала зусилля лікарів різних спеціальностей.
Особистим досвідом з приводу клінічного перебігу, лабораторно-діагностичного пошуку та сучасних підходів до лікування гепатиту D, триденної малярії представили учасники конференції з Азербайджану, м. Баку, д. мед. н., професор Юсіф Алхазов та полковник медичної служби запасу Нагієв Азер Махяддін Огли.
Також проведено 5-ту Всеукраїнську «Школу безпеки подорожей», яка в цьому році була присвячена питанням таких особливих захворювань, як трипаносомози та лейшманіози. Ці нозоформи викликали особливий інтерес у слухачів у зв’язку з їх рідкістю для нашої країни, пов’язаною з цим необізнаністю та зниженою настороженістю серед лікарів різних спеціалізацій.
Конференцію проведено в онлайн форматі. У її роботі взяли участь 1463 лікарів різних спеціальностей. Усі слухачі отримали Сертифікати з балами відповідно до Наказу МОЗ України № 446 від 22.02.2020. У зв’язку з чисельними проханнями лікарів, запис конференції можна подивитися на каналі YouTube.