Технології на варті здоров’я. Топ інновацій Університетської клініки Одеського національного медичного університету

Всупереч непростій ситуації в охороні здоров’я дедалі більше складних операцій, зокрема й онкологічних, роблять в Україні. Думку про те, що висококваліфікована допомога доступна тільки за кордоном за великі гроші, успішно спростовує Університетська клініка Одеського національного медичного університету. Щороку тут з’являється нове обладнання, аналогів якому немає в багатьох українських та світових клініках. Під час організованої для нас екскурсії відділенням завідувач кафедри хірургії №3 ОНМедУ, д.мед.наук, професор, Заслужений лікар України Олександр Ткаченко не без гордості знайомить нас із сучасними досягненнями хірургічних технологій.

 

Малотравматична хірургія

Першим у клініці нас зустрічає ультразвуковий деструктор Sonoca 300. Професор Олександр Ткаченко розповідає про прилад. Унікальний апарат для України і навіть для світової хірургії. Він гарантує високу ступінь фрагментації тканин і селективність, що забезпечує надійність препарування з низьким рівнем крововтрати. Прилад незамінний під час операцій на печінці та м’яких тканинах. Спеціальна насадка подає рідину під дуже високим тиском, оптимальна іригація й ефективна аспірація покращують видимість оперованих органів. Потік розчину дає змогу цілеспрямовано проводити дисекцію уражених тканин, відокремлюючи їх від здорових. Нещодавно в клініці оперували жінку, 35 років. Гігантська десмоїдна пухлина в передній грудній стінці, що проростала в плечове нервове сплетіння, огортала підключичну артерію, вену, з інвазією в грудну клітку. Завдяки цьому апарату вдалося провести радикальну дисекцію з мінімальною травматичністю: зі збереженням нервових і судинних структур, реберного каркасу. Це дало можливість через кілька днів повернути пацієнтку до нормального життя, — розповідає Олександр Ткаченко.

 

Занедбана стадія раку — не вирок

Надовго зупиняємося біля апарату для гіпертермічної хіміоперфузії органів черевної порожнини та судин кінцівок Performer HT. Олександр Ткаченко розповідає, що в нашій клініці цей апарат з’явився в 2016 році і був першим в Україні. Це незамінний помічник хірурга і надія пацієнтів із розповсюдженими пухлинами черевної порожнини. До впровадження таких технологій шансів на одужання у таких пацієнтів не було, і їх вважали безнадійними.

«Невелику пухлину здебільшого легко видалити. Але є пухлини, які виходять далеко за межі однієї анатомічної ділянки. Усередині черевної порожнини пухлини іноді розростаються на сусідні органи та поширюються вздовж очеревині по всій порожнині. Це називається канцероматоз. Такий характер метастазування характерний для раку товстої кишки, шлунка, яєчників. Ми оволоділи сучасною концепцією лікування поширених пухлин черевної порожнини і малого таза — поєднання циторедуктивной хірургії та внутрішньочеревної хіміоперфузії», – пояснює Олександр Ткаченко.

«Простіше кажучи, після того, як видимі пухлинні маси видалені, мікроскопічні залишкові шкідливі клітини впродовж години-півтори вимиваються гарячим розчином із хіміопрепаратами. Так лікують занедбані стадії раку, які раніше вважалися неоперабельними та невиліковними».

 

Альтернатива ампутації кінцівки

Друге застосування апарату Performer HT — злоякісні пухлини шкіри та м’яких тканин кінцівок. На руках і ногах такі новоутворення ростуть непомітно для хворого, але дуже агресивно. Вони розростаються і «в’їдаються» у важливі анатомічні структури, наприклад, у сідничний нерв. Видалити таку пухлину, не порушивши функцій кінцівки, вкрай проблематично. І раніше єдиним радикальним методом лікування була саме ампутація. Вирішити завдання збереження кінцівки допомагає Performer HT. На час процедури з його допомогою уражену кінцівку ізолюють від системного кровообігу. Через артерію вводять агресивний хіміопрепарат для хіміоперфузії. Препарат омиває уражені ділянки кінцівки, не потрапляючи в загальний кровотік: у печінку, нирки, серце та інші життєво важливі органи.

«Препарат вбиває тільки пухлину. Ми маємо унікальний для вітчизняної медицини досвід. Прооперували 18 пацієнтів із меланомою шкіри, з саркомами нижніх кінцівок, яких не можна було оперувати традиційним способом. Ми вражені ефектом: від редукції пухлини на 60−70 % до цілковитого зникнення. Це дає змогу виконати менш травматичну органозберігаючу операцію, зберегти кінцівку та її функцію, забезпечити якість життя і підвищити виживаність таких хворих.

Цей апарат — унікальна можливість для наших студентів та лікарів доторкнутися до наднових технологій, оскільки на сьогодні в Україні, крім нас, цим методом не володіє ніхто. В Європі є лише кілька центрів, які займаються подібними революційними методами лікування злоякісних пухлин», — пояснює Олександр Ткаченко.

Хірургія за останні десятиліття дуже змінилася. Тепер лікарі беруться за ті клінічні ситуації, в яких раніше були вимушені відмовляти хворим з останніми стадіями захворювання. Відмовляли, бо не могли гарантувати безпечної операції з відновленням функціональних можливостей. Не могли гарантувати, що після операції пацієнт проживе хоча б місяць. Сьогодні з розробленням комбінованих методів лікування та інноваційного обладнання це стало можливим навіть в Україні. Ми навчаємо студентів із формуванням компетентності використання таких сучасних технологій, проводимо цикли тематичного удосконалення для лікарів-практиків, які хочуть підвищити свою кваліфікацію.

 

Рентгенологічні технології в операційній

За допомогою відеозв’язку з операційної спостерігаємо за операцією з відновлення прохідності стегнових судин, уражених атеросклерозом. При такій патології кисень і поживні речовини не надходять до тканин ноги, погрожуючи гангреною і ампутацією.

Ендоваскулярна хірургія — це сучасна вісокотехнологічная методика лікування судинної патології будь-якої локалізації в рамках перспективної концепції “малоінвазивних втручань”, яка дозволяє відновити кровотік по судинах без виконання розрізу шкіри. У посудину через прокол шкіри вводиться спеціальний Стент, який дозволяє забезпечити кровообіг і врятувати ногу. Над пацієнтом — рентгенівський електронно-оптичний перетворювач. Він переводить рентгенівське зображення в оптичний формат, він дозволяє моделювати клінічну ситуацію в реальному часі і швидко реагувати на зміни, що відбуваються в судинах. Без рентгенологічного контролю таку операцію провести неможливо. Це дозволяє комбінувати дану малоінвазивної методику з відкритою операцій, що значно зменшує травматизм операції прискорює процес реабілітації пацієнтів в післяопераційному періоді. Такі гібридні операції на сьогоднішній день на півдні України виконуються лише в нашій клініці. Студенти і курсанти навчаються в Одеському Національному Медичному Університеті мають можливість вивчати сучасні методики лікування судинної патології.

 

Флуоресцентні технології

Fluoptics — чергова інновація сучасної хірургії. Технологія з’явилася у світі відносно недавно. Одеський медичний університет придбав такий прилад для університетської клініки для оптимізації навчального та лікувального процесу. Його основне завдання — визначити лімфатичні вузли, уражені метастазами. Найчастіше використовується при пухлинах шкіри, молочної залози та інших локалізацій. Таке ураження можна розпізнати і за допомогою УЗД, але якщо метастазування мікроскопічне, виявити його вчасно неможливо. Технологія полягає у наступному: в уражену ділянку вводять спеціальний контраст, що світиться в інфрачервоному промені. Якщо лікар бачить світіння — лімфовузол уражений.

«Ми його можемо видалити і за допомогою мікроскопічного дослідження виявити, є там метастази чи ні. Результат визначає прогноз захворювання і тактику подальшого лікування. Устаткування унікальне для України та світу. Можливість доторкнутися до такої технології — мрія кожного сучасного онкохірурга. В Одеському медичному університеті таку можливість мають всі студенти та курсанти», — пояснює Олександр Ткаченко.

 

Нейромоніторинг

Він розповідає: справжній квест для хірурга — оперувати пухлини, розташовані поряд із функціонально важливими нервами. Наприклад, щитоподібна залоза, по задній поверхні якої проходить нерв, що забезпечує роботу голосових зв’язок. Його пошкодження може порушити мовлення і навіть дихання пацієнта. Нейромоніторинг дає можливість оперувати безпечно.

«Під час операції ми підключаємо спеціальний апарат, використовуємо зонди, шукаємо нерв, який проходить через цікаву для нас ділянку. Якщо ми близько до нерва, з’являється звуковий сигнал, що повідомляє: ми оперуємо в небезпечній зоні. Візуалізація нервових структур у хірургії дає змогу уникнути грізних ускладнень. Безпека — найважливіший тренд у хірургії. Ми повинні не тільки виконати операцію, але й забезпечити якісне життя пацієнта», — наголошує Олександр Ткаченко.