Відвідування музеїв під час навчання звична справа для молоді. Другий семінар для студентів-медиків з курсу «Історія України та української культури» присвячено зародженню, формуванню українського козацтва. За організаційного сприяння і підтримки завідувачки кафедри суспільних наук к., філол. н., доцента Сікорської О.О., доцент, к. іст. н. Подкупко Т.Л. 10 лютого 2020 року зі студентами 3 групи І курсу відвідали Музей Історії розвитку українського козацтва.
Музей існує з березня 2006 року. З 15 Жовтня 2011 року директором музею обрано Отамана Молодіжної паланки, полковника УК С.Шпака. Сергій Васильович Шпак, кандидат медичних наук, талановитий дитячий стоматолог, випускник і викладач Одеського національного медичного університету.
Приміщення Музею знаходиться у відреставрованій будівлі 19 ст., на вулиці Чорноморського Козацтва, 9. Пересип відомий поселеннями козаків з 18 століття, а в більш ранні часи жвавими торгівельними шляхами.
Фондова колекція музею комплектувалася членами козацьких організацій, викладачами історичного факультету Одеського національного університету ім. І. Мечникова, науковими співробітниками обласного Історико-краєзнавчого музею і звичайних одеситів, а також із надходжень археологічних та етнографічних експедицій.
На сьогоднішній день в музеї зібрано понад 1 тис. музейних предметів. Площа музею становить 120 кв. м. Тут відкрита постійно діюча експозиція з діорамами, організовуються виставки, присвячені історії козацтва. Функціонують три зали: «Героїка Українського козацтва», «Козацький побут та Мистецьки витвори присвячені Козацтву», «Українська світлиця 19 ст.».
Експозиція першої зали «Героїка Українського козацтва» вміщує наступні розділи:
Інтерес студентів викликали діорами малих форм: “Штурм турецького фрегата козаками», «Поселення на Пересипу», «Штурм фортеці Хаджибей», «Застава на Шкодовій горі» козацького художника Анатолія Утюжникова, а також велика діорама Штурм Хаджибейської фортеці.
Студенти з цікавістю прослухали біографію козацьких ватажків, чиї погруддя прикрашають Музей: Отаманів Чорноморського козацтва Захарія Чепіги, Антона Головатого та гетьмана Івана Мазепи. Вдалось буквально доторкнутись до історії, роздивившись макети козацьких суден, холодну та вогнепальну зброю козацької доби (17-20 ст.), реконструйовані прапори різних козацьких полків, предмети побуту та картини козацької тематики.
Прикрасою Першої зали є копія картини І. Репіна «Запорожці пишуть лист турецькому султану», 1923 року, невідомого художника (за деякими оцінками експертів полотно відноситься до пензля художник М. Кузнєцова). Цікава історія цієї картини, яка потрапила до музею в жалюгідному стані – полотно було порвано в двох місцях. Передав його музею полковник Українського козацтва Георгій Мацкепладзе. Колись товариш Георгія пообіцяв подарувати її козацтву після своєї смерті, розповідаючи, що написана вона якимось відомим одеським художником. Але після смерті друга, родичі відмовились дарувати її і запросили кругленьку суму. Буквально через декілька днів картина впала зі стіни і порвалася. Після цього родичі передзвонили і віддали її козаку. Тепер відреставрована козацьким художником Анатолієм Утюжніковим вона поправу зайняла своє гідне місце у козацькому музеї.
Зануритись в атмосферу старовини студенти змогли в другій залі «Козацький побут та Мистецьки витвори присвячені Козацтву». Там знаходиться експозиція виробів козацького скульптора Петра Кравченка, ікони кінця 19ст, керамічний, скляний, залізний посуд 18-19 століття, одяг, типовий для козаків і берегинь півдня України.
В третій залі «Українська світлиця 19 ст» реконструйований побут селянської хати, представлені предмети повсякденного вжитку. Особливою гордістю цієї зали є колекція вишитих і домотканих рушників та сорочок (19 – перш. пол. 20 ст.). Там студенти змогли загадати бажання торкнувшись до особливої ляльки-мотанки.
Сергій Васильович розповів, що до найбільш цінних зібрань музейних фондів належать:- колекція культових предметів: одяг православних священників, церковне начиння (потири, підсвічники, хрести та ікони – ХІХ ст.); – колекція стародруків XІХ – ХХ ст.; – колекція одягу та ужиткових тканин XІХ – поч. XX ст.; – колекція посуду від І до ХХ ст.; – колекція монет та паперових грошей XVІІI – XX ст.; – колекція листівок ХІХ – поч. ХХ ст.; – колекція зброї XVII – XХ ст. ( шаблі, ятагани, рушниці, пістолети); – колекція бойових сокир та кулелійок, кам’яні гарматні ядра та вістря списів;- судові бомби, зброя й особисті речі козаків та російських солдат; – колекція картин козацького художника Анатолія Утюжнікова; – колекція скульптур та барельєфів козацького скульптора Петра Кравченка.
По дорозі до Музею доцент Т.Л. Подкупко провела екскурсію по центральній частині міста, де коротко ознайомила з особливостями історії та архітектури найвизначніших споруд на вулицях Ольгіївській, Пастера, Чорноморського козацтва, отаманів Чепіги і Головатого.
Насичений , емоційний і яскравий семінар запам’ятається майбутнім лікарям, залишаючи приємні спогади від навчання і гордість за свою Батьківщину, її насичену героїчну історію!