Шановні колеги і студенти!
Вітаю вас із Днем Конституції України! Прийняття Основного закону в 1996 році стало вінцем розвитку українського конституціоналізму, історія якого налічує вже більше 300 років.
Конституція України, як і сама держава, пройшла непростий шлях. Вона не раз ставала об’єктом маніпуляцій і неправомірного втручання. Однак для справжнього лікаря її положення і принципи завжди були правдою: гарантія рівних прав людини і рівного доступу до якісної медичної допомоги. Для справжнього лікаря усі рівні. На операційному столі не існує бідних і багатих, впливових і рядових. Є тільки пацієнт, що потребує висококваліфікованої допомоги. Я закликаю досвідчених медиків і лікарів-початківців непохитно дотримуватися цього принципу.
Конституція — фундаментальний звід правил для цивілізованого суспільства, загальний зрівнювач. Щоб цей інструмент був ефективним, у ньому не повинно бути архаїзмів, тобто норм, які в сучасних умовах неможливо виконати. У Конституцію незалежної України з радянських часів перекочувала норма про безкоштовну медицину. Парадоксально, але «безкоштовна» на практиці виявилася корумпованою, застарілою, неефективною і недоступною. Тому продумана і повномасштабна реформа медицини — першочергове державне завдання. Якою медицина повинна стати для українців і якою її повинна регламентувати Конституція? Моє глибоке переконання — страховою. Досвід успішних європейських країн доводить ефективність такого вектора.
Нарівні з державними інститутами Конституція потребує якісної модернізації. Це під силу людям виняткових компетенцій, досвіду, патріотизму і таланту. Хто, як не система вищої освіти, здатний підготувати таких профі? Тому цей складний шлях усі ми повинні пройти разом. Щиро бажаю Україні та всім нам, її громадянам, мудрості, стійкості, оптимізму і перемог!
З повагою,
голова Вченої ради ОНМедУ,
академік Валерій Запорожан