Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав Указ № 455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня.
Дата свята змінилася через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, згідно з яким на 13 днів пересуваються дати свят. День української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.
Традиційно до цього свята в Україні та за її межами відбувається багато заходів з популяризації української мови, серед яких — Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. У цей день дуже багато українців, які хочуть перевірити знання граматики, долучаються до написання диктанту. Пишуть диктант і представники інших націй, які, на знак солідарності з Україною, почали вивчати нашу мову.
Українська мова посідає друге місце після італійської — за мелодійністю, третє — за своєю красою та багатою лексикою — після французької та перської.
Поет-лірик Володимир Сосюра знайшов чудові епітети, описуючи Україну, її мову, її красу: вишнева моя Україна, солов’їна її мова, адже нема співу гарнішого, ніж у солов’я. Найтонші почуття й переживання серця і душі можна передати українською. А тому ми трошки по-іншому дивимося на світ, намагаючись бути добрішими, сердечнішими. Ці почуття незрівнянно передавав у своєму співі наш Анатолій Солов’яненко та інші артисти.
Плекаймо, бережімо нашу мову — вона у нас одна, рідна!