30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Одеська національна наукова бібліотека гостинно запросила на День відкритих дверей «Бібліотека — твоя точка опори», який триватиме з 26 по 30 вересня 2021 року.
Студенти 3-ї групи медичного факультету ІІ курсу скористались запрошенням і відвідали бібліотеку. Варто відзначити, що перша публічна бібліотека в Україні не лише найстаріша, а й дуже прогресивна, спрямована на потреби та інтереси сучасної людини, в тому числі й студентської молоді. Студентів та викладачів кафедри суспільних наук ОНМедУ привітно зустріли і кожному подарували читацький квиток. Провели цікаву екскурсію по бібліотеці.
Історія бібліотеки розпочалася 1829 року, коли молоде перспективне місто Одеса відзначало своє 35-річчя. Відкриття бібліотеки стало можливим завдяки ініціативі кола осіб, наближених до генерал-губернатора краю графа М. С. Воронцова, зокрема Олексія Іраклійовича Льовшина — редактора газети «Одесский вестник» (градоначальник Одеси у 1831−1837 рр.). 13(25) вересня 1829 року за поданням графа Воронцова імператор Микола I видав наказ, який дозволив заснувати в Одесі міську публічну бібліотеку. Це була друга в Російській імперії (після імператорської у Санкт-Петербурзі) i перша в Україні публічна бібліотека.
Спочатку для новоствореної бібліотеки були видiленi кiмнати у будинку мiських присутнiх мiсць на Приморському бульварi. Вiдкриття бiблiотеки вiдбулося 15(27) квiтня 1830 року.
У 1883 роцi для Бiблiотеки i музею Товариства iсторiї i старожитностей було побудовано, в основному на кошти мiського голови Григорiя Григоровича Маразлi, окрему будiвлю (нині вона належить Археологiчному музею).
А у 1907 роцi бiблiотека ще раз вiдсвяткувала новосiлля — переїхала у спецiально побудовану для неї споруду, зведену архiтектором Ф. П. Нестурхом (Нештурхом) в 1904–1906 рр., і яка була одним із кращих зразків бiблiотечної архiтектури в країні.
У життi бiблiотеки було багато чудових людей, якi у рiзний час очолювали її. Це iсторик Микола Никифорович Мурзакевич, професор Володимир Олексiйович Яковлєв, лiтератор Михайло Фелiксович Дерiбас та його син, популярний в Одесi письменник-iсторик Олександр Михайлович Дерiбас, автор книги “Старая Одесса”, який багато уваги придiляв краєзнавству (вiн же ввiв до вжитку слово “Одесика”), професор Новоросiйського унiверситету Михайло Георгiйович Попруженко (автор iсторичного нарису “Одесская городская публичная библиотека. 1830–1910”) та інші. Усi вони обiймали дуже почесну тодi в мiстi посаду, яка скромно називалася “бiблiотекар”.
Необхiдно також вiдзначити важливу роль в iсторiї бiблiотеки iнституту попечительства, що був введенний у 1874 роцi. Попечителями вiд мiської думи були: барон А. Ф. Стуарт, К. К. Сiкард, В. І. Тимонов, О. І. Кирпичников, почесний громадянин Одеси граф Михайло Михайлович Толстой та ін.
У різний час читачами Бібліотеки були відомі діячі науки і культури: Д. І. Менделєєв, І. І. Мечников, І. М. Сєченов, Д. К. Заболотний, М. Ф. Гамалія, В. П. Філатов, В. П. Глушко, М. Ф. Комаров, І. Карпенко-Карий, П. І. Ніщинський, О. І. Купрін, І. О. Бунін, К. Чуковський, О. І. Грін та інші.
Книжкові фонди бібліотеки налічують понад 5 000 000 одиниць і охоплюють літературу з усіх галузей знань. Значну цінність становлять історичні та інші краєзнавчі матеріали, зокрема, періодична преса Півдня України. У відділі рідкісних видань та рукописів зберігаються цінні рукописи XII−XV ст., інкунабули, стародруки та ін.
Студентів-медиків в майбутньому ще чекають «ляльки»-манекени, щоб відточувати свою майстерність в симуляційних лабораторіях при профільних кафедрах, а сьогодні у відділі мистецтв ОННБ вони поринули в атмосферу літературних фантазій на виставці−інсталяції «Мода і час». А допомогли у цьому чарівні порцелянові ляльки ручної роботи у вишуканих сукнях — героїні відомих романів та п’єс. Серед красунь: Маргарита М. Булгакова, Анна Кареніна Л. Толстого, Наталка Полтавка І. Котляревського, Джейн Ейр Шарлотти Бронте та багато інших. Серед яскравих журналів та дивовижних видань з історії моди різних століть зачаїлися тендітні красуні.
Після студенти взяли участь в інтерактивному бібліо-квесті «Step by Step». Команді з двох-трьох гравців видали сувій-карту. На кожній дванадцять питань-загадок, розгадавши які можна знайти сховані по всій бібліотеці стільці зі скарбами (саме всі дванадцять, а не один з дванадцяти). На кожному стільці є скарби: відгадка і кольоровий фломастер, щоб позначити мітку на карті. Зібравши всі «скарби» і мітки кожен отримав Сертифікат знавця Бібліотеки і книжку-подарунок.