Нейрохірург Анатолій Сон: Для лікаря найголовніше не переставати вчитися

Наприкінці травня на Міжнародний конгрес Black Sea Pearl–2019 з’їдуться провідні анестезіологи, реаніматологи, хірурги з восьми країн світу. Конгрес проводить Одеський національний медичний університет шостий раз поспіль. Разом з легендами сучасної медицини читати лекції будуть одеські фахівці. Про лікування розривів аневризми та існуючі міфи розкаже відомий нейрохірург, проректор ОНМедУ професор Анатолій Сон. Небезпечне захворювання, яке медичні урядовці навіть не включають в офіційну статистику, українські хірурги лікують найпередовішими методами.
Яку лекцію і для кого будете читати?
— Цей конгрес міждисциплінарний, тому аудиторія буде різна: хірурги, нейрохірурги, травматологи, неврологи. Але, перш за все, будуть анестезіологи. Моя основна лекція — міфологізація в інтенсивній терапії при розривах аневризми. Там дійсно багато спірних питань і стійких міфів. Я маю намір донести не тільки свою точку зору, але і більшості моїх колег-нейрохірургів щодо цих міфів.
Наскільки проблема аневризм актуальна для України? Є статистика захворювання?
— В Україні, на жаль, медичної статистики немає взагалі, і не тільки щодо мозкових аневризм. У нас немає реальної статистики з інфекційних захворю-вань. Наприклад, кір, де-факто у нас епідемія, де-юре — ні. Статистика Мініс-терства охорони здоров’я не відповідає реальності. Ліквідований інститут по-заштатних фахівців у МОЗ, в управлінських структурах обласних і міських, а в результаті реальних цифр ні у кого немає. Ліквідована навіть Вчена рада МОЗ! Єдине, що ми можемо сказати стосовно аневризми: вона є у кожного п’ятого жителя планети. Розриви мозкових аневризм, за даними нейрохірургічної літератури, трапляються від 4 до 28 випадків на 100 тисяч населення в рік. У нашій клініці ми оперуємо щороку близько 50 пацієнтів з розривами аневризм головного мозку.
Це захворювання діагностується?
— Шляхом спеціального обстеження. Але, природно, піддати йому п’яту частину населення Землі не вийде. Більшість аневризм спокійно собі існують і ніяк не дають про себе знати. А деякі проявляються відразу розривом і крововиливом, і це катастрофа. Тут уже включаємося ми і допомагаємо таким пацієнтам.
Метод лікування тільки хірургічний?
— Є два методи, обидва хірургічні. Перший — ендоваскулярний метод, ко-ли по несучій судині в аневризму подається тромбуючий агент, частіше всього це спеціальна спіраль, яка викликає внутрішнє тромбування. Другий метод, точніше він був першим історично, мікрохірургічний— закриття аневризми відкритим шляхом.
Якого з них навчаєте своїх студентів?
— У нашій клініці немає можливості працювати ендоваскулярно. Добре це чи погано? Останні дослідження показують достовірно велику ефективність і безпеку саме мікрохірургічного методу. Цей метод нині дуже активно розвивається в розвинутих країнах і витісняє ендоваскулярний на другий план. Усе тому, що ендоваскулярний метод більш небезпечний розривом аневризм під час операції, їхньою реканалізацією через деякий час, приховує в собі дуже багато ускладнень. Ми обов’язково говоримо зі студентами про обидва методи, але показати в клініці можемо тільки мікрохірургічний.
Ви практикуючий фахівець, як часто виступаєте на різного роду конференціях і, головне, чи вважаєте це корисним?
— Якщо мене відпускає ректор, то приблизно раз на два-три місяці я десь виступаю. Географія найширша, від України до Токіо і Чікаго. Я вважаю, що для лікаря найголовніше не переставати вчитися і освоювати нові технології. У мене був період, коли здавалося, що час вже зупинитися. Проте сьогодні, коли технологій стає все більше, я вчуся і поки мені вдається встигати за ними. Дуже важлива для мене людина, мій колега і друг, всесвітньо відомий нейрохірург з Гельсінкі, професор Юха Хернесніємі говорить: тренувати свої руки і мозок потрібно щодня.