Мистецтво, яке зцілює

У складні воєнні часи дуже важливо залишати простір для дитячих мрій, світла та надії. Саме з такою метою реалізується міжнародний проєкт «Вікно у мир». За ініціативи засновниці фонду «Об’єднані люди планети»  ізраїльської художниці Зої Север і аташе з питань культури Посольства Держави Ізраїль в Україні Регіни Шафір діти перетворюють сірі стіни бомбосховищ на яскраві казкові світи.

— «Проєкт «Вікно у мир» — не про подорожі, а про надію та мрію про мирне життя. Тому, перш ніж почати малювати, я завжди цікавлюсь у дітей, що б вони хотіли побачити в сірому, незатишному приміщенні. Якби можна було б відкрити вікно у свою фантазію, що б було за тим вікном? У дитячих головах одразу виникають найрізноманітніші ідеї — від казкових тварин, мультяшних героїв до  гарних куточків природи — квітів і рослин, гір, озер, вони хочуть намалювати також членів своїх родин — маму з татом, бабусю, дідуся, домашніх улюбленців — котиків та песиків. Обговоривши з дітьми їхнє бачення, ми разом починаємо переносити фантазії на стіни. Кожен малюнок — це промінь добра, віри й внутрішньої сили, яка об’єднує дорослих і дітей у спільному прагненні до миру. Створення художнього простору засобами мистецтва, перетворення  холодних стін на царство казки, мрії, фантазії — це і є арттерапія, що не гірше за «медичну терапію» допомагає знайти світло і радість у, здавалося б, зовсім нестерпних умовах, —  підкреслює Зоя Север.

Цей проєкт почався у травні 2024 року з розпису бомбосховища в одному з київських ліцеїв і вже охопив низку лікарень і шкіл у різних містах України. І стало це можливим завдяки спонсорській підтримці, яку надавали організації та громадяни Ізраїлю, Іспанії та України.

В Одесі робота тривала чотири дні, з 14 по 17 липня. Для втілення ідеї було обрано місце, де завжди багато дітей — педіатричне відділення Багатопрофільного медичного центру ОНМедУ. Маленькі пацієнти, які тут лікуються, їхні друзі, серед яких чимало дітей медиків, лікарі, викладачі університету  разом із художницею та її партнеркою, психотерапевтом, волонтером з Латвії Іреною Голуба створювали нову цікаву атмосферу в укритті, яке може прийняти до ста дітей. Створення стінопису цього разу підтримував ізраїльській фонд «Друзі України» на чолі з філантропом і громадським діячем Леонідом Невзліним.

—Цей проєкт — наш невеликий внесок у  підтримку  України. Ми в Ізраїлі, як ніхто, знаємо, як важливо зберігати ментальне здоров’я, особливо дітей, під час бомбардувань. Сьогодні в Ізраїлі триває серйозна дискусія з приводу організації притулків і як це має працювати. Ідеальних відповідей немає, але наші країни можуть і повинні спільно шукати відповіді на ці питання, тому що обидві живуть у війні і зазнають регулярних ракетних ударів, — вважає Леонід Невзлін.

17 липня в ОНМедУ відбулась презентація проєкту «Вікно у мир», на якій маленькі  художники у присутності батьків, медичного персоналу клініки і викладачів університету, як справжні митці, поставили свої підписи під кожною роботою.  Перший проректор ОНМедУ професор Валерія  Марічереда подякувала маленьким учасникам і ініціаторам проєкту  за втілення чудової ідеї перетворення звичайного сховища на місце, де дітям буде затишно, комфортно і зовсім не страшно під час повітряних тривог. Юним художникам вона вручила Грамоти від ОНМедУ та Посольства Держави Ізраїль в Україні, а художниці Зої Север, психотерапевту та волонтеру Ірені Голуба і засновнику-керівнику НПО «Ізраїльські друзі України» Анні Жаровій — Подяки від ректора ОНМедУ академіка Валерія Запорожана: «За чуттєве художнє бачення та створення розпису укриття педіатричного відділення. Ваш витвір став символом тепла, надії та краси в медичному просторі, подарував дітям і дорослим почуття безпеки, радості і довіри навіть у найскладніші часи».

Зі свого боку, Зоя Север висловила вдячність керівництву університету за теплий прийом і за можливість втілення своїх планів. Вона в захопленні від Одеси, яку встигла побачити завдяки співробітникам закладу.

Проєкт «Вікно у мир» нагадує: навіть у найтемніші часи кожному з нас потрібно світло. І його джерело — у дитячій щирості, кольорах і підтримці один одного.