10 грудня 2018 року ОНМедУ знову опинився в центрі уваги одеських і центральних ЗМІ. І як зазвичай, у кожного видання – свій погляд на ці події. А що ж насправді? Про це газета “Его величиство пациент” вирішила поговорити з проректором із науково-педагогічної роботи Талалаєвим Костянтином Олександровичем.
– Костянтине Олександровичу, деякі ЗМІ, посилаючись на заяву Міністерства охорони здоров’я України (далі – МОЗ), стверджують, що 10 грудня приблизно о 8-й ранку невідомі особи силою захопили будівлю університету. Чи так це?
Абсолютно хибне твердження. Жодного захоплення не було. Просто нарешті 10 грудня було виконано рішення суду, навіть двох – Приморського і Суворовського (дати засідань і номера рішень), – щодо незаконних керівників університету Костянтина Аймедова і Владлени Дубініної, незаконно призначених МОЗ України. Усе відбувалося в межах закону. Державні виконавці зняли пломби, розблокували двері ректорату і дали можливість почати працювати обраному Вченою радою виконувачу обов’язків керівника вищого навчального закладу Юрію Віталійовичу Сухіну.
На жаль, МОЗ ввело ЗМІ в оману. До речі, через Мін’юст МОЗ намагалося оскаржити обрання Юрія Сухіна виконувачем обов’язків керівника університету, але Мін’юст відмовило, наказ від 12 грудня № 4555/7.
Та й взагалі дивно – влітку, коли дійсно невідомі молоді спортивні хлопці виламували двері ректорату, щоб незаконно призначений МОЗ в.о.ректора безперешкодно зайняв ректорський кабінет, у міністерстві про рейдерство не говорили. А це ж було силове захоплення! І саме тоді співробітників до будівлі не пускали. А оберігали Аймедова, а потім і Дубініну явно не співробітники поліції.
– Ви кажете, що МОЗ незаконно в липні призначило Аймедова виконувачем обов’язків ректора, а хіба ОНМедУ не підпорядковується профільному міністерству?
Підпорядковується, але згідно з чинним законодавством, МОЗ є не власником Одеського медуніверситету, а тільки органом управління з повноваженнями, обмеженими Законом «Про вищу освіту» (стаття). Юридично міністерство не має повноважень втручатися та призначати або змінювати ректора будь-якого навчального закладу. Ректора обирає виключно трудовий колектив. Тому й Окружний адміністративний суд Києва 29 серпня ухвалив: скасувати наказ про призначення виконувачем обов’язків ректора Аймедова, а також нагадав МОЗ, що міністерство не має права призначати ректора або виконувача обов’язків ректора. На жаль, керівництво, а саме Уляна Супрун, відмовилося виконувати рішення суду. А це пряме порушення закону.
Утім, це, на мій погляд, не перше порушення українського законодавства. Все почалося з незаконного звільнення 17 липня 2018 року ректора ОНМедУ Валерія Запорожана. Упевнений, що суд, який повинен відбутися найближчим часом, визнає незаконність його звільнення.
– Поки Валерія Запорожана на посаді не відновили, але він бере активну участь у житті колективу?
І це не дивно! Ще в серпні, попри абсурдну ситуацію в університеті, трудовий колектив одноголосно обрав головою Вченої ради Валерія Миколайовича. І до речі, того ж дня на зборах виконувачем обов’язків керівника університету було обрано Юрія Сухіна.
– Незаконно призначені в.о.ректора Аймедов і Дубініна «керували» вишем п’ять місяців, і університет працював начебто як завжди. Можливо, вони були не такими вже й поганими керівниками?
На жаль, за цей час, я вже не кажу про тих, кого звільнили і хто сам звільнився, були припинені всі ремонтні роботи. Гаразд, стіни не пофарбували, а там, де дах тече, та ще й в операційній? Комунальні платежі зупинені. Вступна кампанія зірвана. Іноземних студентів на….. менше, ніж зазвичай – а це ж основний дохід повноцінної життєдіяльності національного університету! Адже нам не просто треба утримувати будівлі навчальних корпусів і клінік, але й прагнути насичувати їх сучасною апаратурою та технікою. На жаль, були заморожені договори про співпрацю – це теж одне з джерел, що дає можливість забезпечити, наприклад, кафедру офтальмології операційним мікроскопом Haag-Streit Hi-R NEO 900, щоб проводити мікрохірургічні операції будь-якого рівня складності й водночас вести запис, трансляцію по локальній мережі та працювати в режимі відеоконференції. А це безцінний досвід для офтальмохірургів-початківців. І це тільки один приклад! У наших клініках є багато чого унікального, часом ми єдині в Україні власники будь-якого апарату. Аймедов, Дубініна і Супрун позбавили нас можливості на якийсь час рухатися вперед. Але ці мертві місяці минули – будемо працювати далі!