Ювілей першої в світі пересадки серця

3 грудня 1967 р. у шпиталі Гроот-Шур у Кейптауні (ПАР) професор Крістіан Барнард провів першу в світі пересадку серця людині, 53-річному пацієнту Луісу Вашканському.

Вашканський, який був на грані смерті від невиліковної хвороби серця, отримав орган 25-річної жінки, Деніз Дарвалл, смертельно пораненої в автомобільній катастрофі. Крістіан Барнард, який працював в університеті Кейптауна, провів операцію на основі технології, розробленої в США в 1950-х рр., зокрема, хірургом Норманом Шамвеєм, котрий в Стенфордському університеті в 1958 році провів першу успішну трансплантацію серця собаці. Після операції Вашканському було прописано ліки, що мали знизити активність його імунної системи та виключити можливість відторгнення чужорідного органу, проте, вони зробили його беззахисним перед іншими хворобами, і через 18 днів Вашканський помер від двостороннього запалення легенів; серце при цьому працювало нормально до самого моменту смерті.

Наступну операцію Крістіан Барнард здійснив 2 січня 1968 р. Пацієнт прожив із пересадженим серцем більше 19 місяців. 6 січня 1968 р. першу трансплантацію серця було проведено в Стендфордському університеті (США) доктором Норманном Шамвеєм. Загалом до кінця 1968 року в усьому світі провели понад сто таких операцій. Однак, до 1970 р. через низьку тривалість життя реципієнтів число пересадок серця в усьому світі скоротилася до 18. Можливість підвищити тривалість життя хворих з’явилася завдяки створенню нового покоління імунодепресантів, здатних ефективно запобігати відторгненню донорських органів. Після цього кількість операцій на рік перевищила тисячу, а тривалість життя пацієнтів після транспрантацій стала обчислюватись роками. Найдовше прожив Тоні Х’юзман, який на момент своєї смерті від раку 10 серпня 2009 р. прожив із чужим серцем 31 рік (операція була зроблена у Стенфорді, коли Х’юзману було 20 років). До речі, в Україні першу операцію з пересадки серця провів професор Борис Михайлович Тодуров 2 березня 2001 р. Оперований помер через 11 днів від ниркової та печінкової недостатностей.

Піонер трнсплантації серця Крістіан Барнард помер у віці 79 років від сердечного приступу під час відпочинку на Кіпрі.