До 200-річчя від дня народження Луї Пастера

27 грудня 1822 народився Луї Пастер — видатний французький мікробіолог і хімік.

Пастер відкрив мікробіологічну суть бродіння та багатьох хвороб людини, став разом з Фердінандом Коном і Робертом Кохом одним із основоположників мікробіології та імунології. Його роботи в галузі вивчення будови кристалів і явища поляризації світла лягли в основу стереохімії. Також Пастер поставив крапку в багатовіковій суперечці про наявність т. зв. «вітальної сили», яка призводить до постійної появи живого з неживого, дослідним шляхом довівши неможливість цього.

Його ім’я широко відоме в колах фахівців у галузі харчових технологій завдяки створеній ним і названій згодом на його честь технології пастеризації.

Пастер все життя займався біологією та лікував людей, не отримавши ні медичної, ні біологічної освіти. Також Пастер у дитинстві займався живописом. Коли франузький художник Жан-Леон Жером побачив через роки його роботи, він сказав, як добре, що Луї обрав науку, оскільки він був би нам великим конкурентом. 1868 року у віці 46 років у Пастера стався крововилив у мозок. Він залишився інвалідом: ліва рука не діяла, ліва нога волочилася по землі. Він ледве не загинув, але врешті-решт одужав. Більше того, він зробив після цього найзначніші наукові відкриття: створив вакцину проти сибірки та щеплення проти сказу. Коли вчений помер, виявилося, що частина його мозку зруйнована. Помер Пастер від уремії.

Пастер першим запропонував ідею про можливість життя без мікробів. На цій ідеі базується наука про стерильні організми — гнотобіологія.

Пастер був нагороджений орденами майже всіх країн світу. Загалом він мав близько 200 нагород.