Депортація кримських татар

Коли чужинці приходять,
Вони приходять у ваш будинок
І вбивають всіх вас і кажуть:
«Ми не винні, не винні.»
Слова з пісні Джамали “1944”

18 травня насичений подіями та пам’ятними датами в історії України. Крім героїчних, яскравих і веселих дат сповнених щастям і гордістю, ще є й такі від яких щемить серце…

18-21 травня 1944 року сталась жахлива трагедія, коли було репресовано цілий народ. До червня було депортовано, примусово вивезено в нелюдських умовах до віддалених районів Радянського Союзу – Приуралля і Середньої Азії за різними даними від 191044 до 423100 особи. Багато хто не вижив під час переїзду та в перші роки перебування в вигнанні, дослідники називають цифру від третини до приблизно половини кримських татар.

В українській історичній історіографії щодо Кримського півострову навіть закріпився термін “криваві землі”, хоча навряд чи існують території до яких не можна було б припасувати таку назву.

Доцент кафедри суспільних наук Подкупко Т.Л. разом зі здобувачами вищої освіти першого курсу медичних деканатів відвідали історичний вебінар “Депортація кримськотатарського народу та представників інших етносів Криму”. Посилання на запис заходу: https://youtu.be/ymMmfV-AaXU

Захід організовано Українським інститутом вивчення Голокосту “Ткума” спільно з партнерами. Спікери – Сергій Громенко (м. Київ), кандидат історичних наук, оглядач «Крим.Реалії» («Радіо Свобода»), експерт Українського інституту майбутнього, автор 7 книг, Ігор Щупак (м.Дніпро), кандидат історичних наук, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», Заслужений працівник освіти України, Алім Алієв (м.Київ), заступник генерального директора Українського інституту, журналіст, правозахисник, співзасновник громадської організації «Крим SOS».

Буквально сьогодні вночі українці, зокрема одесити, опинились під ракетними обстрілами. Жахіття війни, на жаль, не лишилось в далекому минулому. Донині наші славетні ЗСУ відстоюють наше право жити на своїй Богом даній землі, за своїми звичаями, порядками та традиціями. Ми пам’ятаємо всі злочини тоталітарних систем проти всіх народів! Світла пам’ять загиблим! Слава Героям!

Тетяна Леонідівна Подкупко,
кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних наук
Одеського національного медичного університету.