В Багатопрофільному медичному центрі Університетської клініки ОНМедУ кафедрами роботизованої і ендоскопічної хірургії, хірургії № 1 і загальної та військової хірургії 26 січня 2018 р. проведено науково-практичну конференцію “Нові технології в гастроінтестінальній ендоскопії”. Захід відкривав ректор Одеського національного медичного університету академік Запорожан В.Н., який наголосив на важливості проведення подібних заходів для практичної підготовки майбутніх лікарів, особливо з урахуванням сучасних трендів у мінімально-інвазивній хірургії та сучасних вимог вищої медичної освіти.
Практична частина полягала у виконанні складної операції – ендоскопічного лігування варикозно-розширених вен стравоходу – у паціентки з цирозом печінки, та виконанні найбільш складних операцій в гнучкій оперативній ендоскопії – POEM (per-oral endoscopic myotomy, пероральна ендоскопічна міотомія), яка виконується при ахалазії стравоходу, та ESD (endoscopic submucosal dissection, ендоскопічна диссекація у підслизовому шарі), яка виконується при ранньому раку шлунка, з використанням біологічної моделі. Операції виконані провідними фахівцями у операційній клініки на нової HD-ендоскопічній стійці Olympus та електрохірургічному блоці Bowa з трансляцією у аудіторію кафедри роботизованої та ендоскопічної хірургії та можливістю двостороннього аудіозв’язку. Отже аудіторія мала можливість не тільки бачити всі етапи цих складних операцій, але й задати практичні та теоретичні запитання експертам у процесі їх виконання. Наприкінці практичної частини був проведений тренінг з діагностичної та лікувальної гастроскопії та колоноскопії на найсучаснішому ендоскопічному віртуальному симуляторі GI-Mentor (Symbionics), яким обладнений симуляційний клас кафедри роботизованої і ендоскопічної хірургії. При цьому учасники мали можливість самостійно виконати дослідження та ендоскопічні операції та отримати важливі інструкції від експертів.
Теоретична частина була об’єднана з засіданням Асоціації хірургів Одеської області, що традиційно проводиться на базі клініки, включала цікаві доповіді всіх провідних фахівців з ендоскопічної хірургії, та підсумувала стратегічну важливість розвитку подібних оперативних втручань при ранньому раку шлунково-кишкового тракту, а також комплексного підходу до діагностики та лікування онкологічної патології. У цьому аспекті цікавим була доповідь про можливості нової молекулярно-генетичної лабораторії нашого університету.
Отже кафедра роботизованої та ендоскопічної хірургії та Багатопрофільний медичний центр Університетської клініки показали організаційну та технічну можливість виконання складних ендоскопічних операцій на своїй базі, проведення науково-практичних конференцій у такому сучасному форматі, та ефективної консолідованої взаємодії з іншими кафедрами та підрозділами університету. Практика подібних міжкафедральних конференцій є перспективним напрямком роботи клініки.