Щороку весь світ 24 березня відзначає День боротьби з туберкульозом, щоб привернути увагу громадськості до катастрофічних медичних, соціальних та економічних наслідків цієї хвороби й активізувати зусилля щодо ліквідації глобальної епідемії туберкульозу.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько чверті населення світу інфіковано бактеріями туберкульозу. Потенційно є ризик розвитку туберкульозу в осіб зі зниженим імунним захистом. У 2022 році ВООЗ опублікувала щорічну доповідь щодо боротьби з туберкульозом: уперше з 1997 року зареєстровано зростання кількості хворих. Зараз у світі близько 10,6 млн. осіб хворіють на туберкульоз, щорічно близько 1,5 млн. людей помирає внаслідок цього захворювання.
Як вважає директор Глобальної програми ВООЗ із боротьби з туберкульозом Тереза Касаєва, причини зростання у Європейському регіоні — пандемія COVID-19 та війна в Україні.
Для ліквідації епідемії туберкульозу Україна, перша в Європейському регіоні, оновила національні стандарти з надання медичної допомоги при туберкульозі відповідно до найновіших рекомендацій ВООЗ.
Оновлені стандарти медичної допомоги «Туберкульоз», що розроблені за активної участі фахівців Центру громадського здоров’я, затверджено 19 січня 2023 року наказом МОЗ України № 102.
У нашій країні впроваджено інноваційні режими лікування BPaLM/BPaL у рамках рутинного використання. Завдяки режиму BPaL тривалість лікування пацієнтів з лікарсько-стійкою формою туберкульозу скорочується майже втричі: 6–9 місяців проти 18–24 місяців. Пацієнтам більше не потрібно протягом багатьох місяців отримувати болісні ін’єкції. Окрім того, цей режим надає багато більше шансів на одужання (до 90 % за даними результатів клінічних досліджень).
Загалом упроваджені оновлення стосуються шести пунктів Стандартів медичної допомоги «Туберкульоз»:
Що нового у Стандартах медичної допомоги «Туберкульоз»: