З перших днів повномасштабної агресії рф проти України значно зросла потреба в донорській крові. Адже тепер її потребують не лише пацієнти з травмами чи важкими хворобами — а й люди, які постраждали внаслідок воєнних дій, в тому числі, поранені захисники України. Тому тема донорства крові зараз дуже актуальна.
Донором крові може бути людина віком від 18 до 60 років, яка має громадянство України або посвідку на проживання. Ще одне застереження — донор має важити не менше 50 кг, тоді стандартна донація крові, яка складає близько 450 мл, для нього абсолютно безпечна.
Як здача крові впливає на організм донора?
У центрах переливання крові використовують одноразовий стерильний медичний інструментарій, тому шанс заразитись якоюсь інфекцією при здачі крові для донора — нульовий. Також перед донацією у вас обов’язково перевірять рівень гемоглобіну в крові: якщо він нижче за норму, то в цей день кров у вас брати не будуть, щоб не нашкодити вашому здоров’ю.
Чи існують протипоказання до здачі крові?
На жаль, є стани, при яких донором крові бути не можна. По-перше, це хвороби, які передаються через кров — ВІЛ/СНІД, сифіліс, вірусні гепатити В і С. Гепатит А, який раніше був повним протипоказанням до донорства, наразі не є перешкодою, якщо після одужання пройшло більше року.
Також не можуть бути донорами люди з важкими хронічними хворобами, наприклад, хворі на цукровий діабет, хронічну ниркову недостатність, онкозахворювання, епілепсію та психічні розлади, а також люди з високою міопією (понад -6).
Також є стани, при яких з донорством крові доведеться трохи зачекати. Наприклад, якщо ви перехворіли на грип, ковід чи інші ГРВІ — можна здавати кров через 2 тижні після одужання. Півроку має пройти після пологів, хірургічних операцій, татуювання або пірсингу. Від попередньої донації цільної крові до наступної має пройти не менше 60 днів.
До здачі крові треба підготуватися — за 48 годин не вживати алкоголь, а напередодні виключити з раціону жирну їжу, яйця, молочні продукти тощо.
Як стати донором?
В перші дні війни в Одесі на станції переливання крові вишикувалися великі черги. Це спричинило незручність як для самих донорів, так і для медиків. Тому за підтримки міського Департаменту охорони здоров’я був створений телеграм-канал «Донор Одеса» – https://t.me/donor_odesa.
Ця система працює дуже раціонально: відділення трансфузіології повідомляють про поточні потреби в донорській крові, після чого на каналі розміщують об’яву з формою реєстрації, де вказано, на яку дату, скільки донорів і з якими групами крові потрібно. Бажаючі здати кров залишають свій номер телефону — після чого з ними зв’язуються волонтери та підтверджують реєстрацію. Це дозволяє повністю забезпечити всі потреби в донорській крові — і при цьому уникнути непотрібних черг.
Сьогодні кожен українець має зробити все можливе, аби разом здобути нашу спільну Перемогу. Донорство крові є дуже важливим внеском у допомогу українській армії. Це чудова можливість якось віддячити тим, хто проливає свою кров, захищаючи нашу свободу, нашу безпеку, наше життя.
Дізнатися про актуальні потреби медзакладів Одеси в донорській крові та записатися на донацію в зручний для себе час можна на телеграм-каналі «Донор Одеса» https://t.me/donor_odesa Проєкт має свій талісман — кицю-донора Соню, а кожен донор у відділенні отримує стікер з Сонею в подарунок. Молоді активні студенти-медики як ніхто інший, розуміють важливість донорства крові. Тож будемо раді, якщо кожен, хто має таку можливість, долучиться до спільности одеських донорів крові через проєкт «Донор Одеса».