ВЕЛИКОДНІЙ, ПОЛИВАНИЙ, ВОЛОЧИЛЬНИЙ ПОНЕДІЛОК. Другий день Великодніх свят: українські звичаї та обряди

21 квітня 2025 року відбулися інтерактивні заняття зі студентами медичного факультету І курсу і засідання ЗНТ кафедри суспільних наук «Via scientorum» присвячені українським звичаям і традиціям Великоднього Понеділка. Весь пасхальний тиждень в традиційній культурі насичений різноманітними обрядами та звичаями які спрямовані, сучасною мовою на комунікацію, спілкуванню в сім’ї, родині, близькими і далекими родичами. Особлива увага приділяється вихованню дітей, шанобливому ставленню до старших членів родини. Саме в Великодній понеділок діти ходили в гості до бабусь, дідусів, хрещених батьків з «волочильним» – пасочками, писанками, крашанками. Дорослі у відповідь теж обдаровували смаколиками і писанками, які несли закодовані побажання здоров’я, душевної наснаги, щасливої долі, успіхів та натхнення.

Саме з Світлого понеділка молодь переміщає проведення вечорниць з «хат» на «вулицю». З цього ж дня співають гаївки та веснянки. І в понеділок неодмінно треба погойдатися на гойдалці, особливо зарученим парам. Чим вище розгойдуватись, тим успішніше буде рік.

Ще одна назва другого дня Пасхи – Поливаний (Обливаний) Понеділок. Вважалося що в цей день вода має цілющу і живильну силу. Тому зранку хлопці набирали крижану воду і обливали один одного. Далі з йшли обливати дівчат. Залежно від регіону, дівчина дарувала писанку хлопцю або щоб «відкупитися» від поливання, або як подяку за обливання. Загалом вважалось поганим лишитися «сухим» в «мокрий» понеділок.

На засідання здобувацького гуртка «Via scientorum» завітали діти та молодь з особливими освітніми потребами з ГО «Особливі діти». Відбулась захоплива інтерактивна лекція-презентація «Великодній, поливаний, волочильний Понеділок: українські звичаї, традиції, обряди» від к.і.н., доц., наукової керівниці гуртка Тетяни Леонідівни Подкупко. Присутні дізналися етимологію назв свята, різні його трактування. Також в програмі була тематична вікторина на платформі Кахут, загадки, квізи, квести, конкурси. Скуштували традиційні Великодні смаколики. Дуже приємно, що більшість здобувачів пекли та прикрашали паски особисто, інколи з мамами і бабусями. Підготовка до Великодня зближує родини, об’єднує спільними традиціями. Ми щасливі зануритися родиною ОНМедУ у вир українських Великодніх свят!

Тетяна Леонідівна Подкупко,
кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних наук
Одеського національного медичного університету