Січень — місяць обізнаності про рак шийки матки

Січень — це місяць нагадування про рак шийки матки, який є одним з частих та найнебезпечніших типів раку у жінок. Згідно з даних Національного канцер-реєстру, щороку в Україні рак шийки матки виявляють у близько 3 тисяч жінок. Смертність від цього захворювання у жінок віком 18–29 років займає перше місце, а віком 30–54 роки — друге місце серед причин смертності жінок від злоякісних новоутворень.

Проте є ефективні способи профілактики цього захворювання, і у разі раннього виявлення воно добре піддається лікуванню навіть зі збереженням органу.

З 1 січня 2025 року в Україні за Наказом МОЗ України № 1368 від 5.08. 2024 р. «Про забезпечення скринінгу і ранньої діагностики окремих видів раку та моніторингу стану здоров’я пацієнтів із груп ризику» впроваджено порядок проведення скринінгу та ранньої діагностики раку шийки матки.

Більшість випадків раку шийки матки пов’язані з інфікуванням вірусом папіломи людини (ВПЛ) високого онкогенного ризику, який є надзвичайно поширеним і найчастіше передається під час статевого контакту. Більшість жінок і чоловіків людей інфікуються ВПЛ невдовзі після початку статевого життя, і за несприятливих умов ВПЛ може персистувати в клітинах епітелію шийки матки, викликаючи трансформаційний вплив на ядро клітин, що призводить до дисплазії та раку шийки матки. Рак шийки матки може довго не проявляти ніяких симптомів, а такі ознаки, як зміна вагінальних виділень, нерегулярні кров’янисті виділення або біль і кровотечі під час статевого акту, тазові болі є вже пізніми симптомами («симптоми смерті»).

До факторів ризику раку шийки матки відносять інфікування ВПЛ високого онкогенного ризику, куріння, ранній початок статевого життя і велику кількість статевих партнерів, наявність партнерів високого ризику, а також інфекцій, що передаються статевим шляхом, відсутність бар’єрної контрацепції, імунодефіцитні стани (ВІЛ/СНІД тощо).

Система скринінгу та ранньої діагностики передбачає проведення первинної та вторинної профілактики. Первинна профілактика має включати активну просвітницьку роботу, бесіди щодо чинників,  які можуть підвищувати ризик виникнення раку шийки матки серед уразливих груп населення (підлітки, особи з імуносупресією, низьким соціально-економічним статусом, з численними статевими партнерами, незахищеними  статевими актами). До первинної профілактики належить і вакцинація дівчаток  (і, за бажанням, хлопчиків) віком 9–14 років вакциною проти ВПЛ до початку статевого життя (хоча можлива вакцинація жінок і чоловіків віком до 45 років). Вторинна профілактика передбачає щорічний огляд у сімейного лікаря та лікаря-гінеколога, обов’язкове здійснення діагностичних тестів: регулярне проходження високоефективного скринінгу (ПАП-тест, ВПЛ-тест, котестування) з рекомендованими інтервалами, своєчасну діагностику і лікування передракових захворювань і раку шийки матки. Вакцинація у 90 % випадків захищає від розвитку таких видів раку, як рак шийки матки, порожнини рота й горла, статевих органів і ануса.

Питання онкогінекології, ранньої діагностики та лікування передраку і раку шийки матки ранніх стадій є пріоритетними напрямами наукової і лікувальної роботи кафедри акушерства та гінекології ОНМедУ  спочатку під керівництвом академіка НАМН України В. М. Запорожана, який  розробляв проблеми лікування передракової патології шийки матки і отримав державні нагороди за цикл робіт,  нині під керівництвом  професора І. З. Гладчука. Професори кафедри (В. В. Артьоменко, Н. М. Рожковська) є співрозробниками клінічної настанови, заснованої на доказах і національного стандарту медичної допомоги «Скринінг раку шийки матки. Ведення жінок з аномальними результатами скринінгу та передраковими станами шийки матки» (Наказ МОЗ України № 1057 від 18 червня 2024 року).

Кафедра має науково-практичне співробітництво з Національним інститутом раку, Українською асоціацією онкологів, Українською асоціацією кольпоскопії і цервікальної патології, профільними кафедрами вузів України та Європи, брала участь в клінічних дослідженнях щодо розробки терапевтичної вакцини проти вірусу папіломи людини, проводить  курси тематичного вдосконалення «Сучасні методи діагностики та лікування патології шийки. Кольпоскопія» для лікарів Одеського регіону,  а також консультативні прийоми в клініках ОНМедУ.

Співробітники кафедри представляють свої наукові розробки щодо застосування новітніх хірургічних технологій в лікуванні ранніх стадій раку шийки матки з використанням маркування сигнальних лімфовузлів індоціаніновим зеленим, на міжнародних конгресах Європейської асоціації гінекологів-онкологів (Стамбул, 2023, Барсеелона, 2024), Європейської асоціації гінекологів-ендоскопістів (Марсель, 2024) тощо, з публікаціями в міжнародних індекс-цитованих виданнях (Scopus, Wed of Science).

Просвітницька, наукова, консультативна та лікувальна робота кафедри акушерства та гінекології сприяє збільшенню інформованості населення та прихильності жінок до профілактичних оглядів, вакцинації, що дозволить зменшити захворюваність і смертність від раку шийки матки.