СЕКСУАЛЬНЕ ТА РЕПРОДУКТИВНЕ ЗДОРОВ’Я І ПРАВА МОЛОДІ В УКРАЇНІ: УКРАЇНСЬКІ УНІВЕРСИТЕТИ ПІДТРИМУЮТЬ МОЛОДЬ ПІД ЧАС ТА ПІСЛЯ ВІЙНИ СПІЛЬНО З УНІВЕРСИТЕТОМ ДАЛАРНА, ШВЕЦІЯ

У рамках дворічного проєкту, що фінансується Шведським інститутом (#FundedbySI, @BalticSea_SI), три провідні українські університети (Одеський національний медичний університет, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний університет Львівська політехніка) у співпраці з Університетом Даларна (Швеція) отримали завдання реалізувати стійкі заходи щодо включення питань сексуального та репродуктивного здоров’я молодих людей та підлітків до навчальних програм закладів вищої освіти України. Ця ініціатива спрямована на довготривалу підтримку молоді в Україні, а залучені у проєкт українські університети відіграватимуть провідну роль в інтеграції теми сексуального та репродуктивного здоров’я до своїх курсів та навчальних програм  уже починаючи з 2025 року під наставництвом Університету Даларна.

У квітні 2024 року для викладачів і студентів Одеського національного медичного університету розпочався онлайн-курс «Сексуальне та репродуктивне здоров’я та права молоді в Україні у військовий час»  (7,5 кредитів), під керівництвом Університетом Даларна, Швеція.  Також у період з 19 по 23 серпня 2024 року в межах проєкту був організований п’ятиденний освітній тур до Швеції. У заході взяли участь викладачі Одеського національного медичного університету. Під час візиту вони мали змогу відвідати Центр Червоного Хреста в м. Уппсала, де надається допомога дітям та дорослим, що пережили тортури, війну та переміщення, Національний центр проти насильства чоловіків проти жінок при університеті та лікарні м. Уппсала, який займається підвищенням інформованості про насильство. Також викладачі відвідали Клініку сексуального та репродуктивного здоров’я «MIKA», відділення екстреної допомоги жертвам згвалтувань, акушерські, молодіжні клініки та Стокгольмську клініку для чоловіків. Тиждень завершився візитом до Шведської асоціації сексуальної освіти (RFSU) у Стокгольмі, де учасники дізналися про методи викладання тем, пов’язаних із сексуальним та репродуктивним здоров’ям.

Мета цих навчальних візитів – надати викладачам університетів можливість поміркувати про норми та ідеї, пов’язані із сексуальним та репродуктивним здоров’ям, можливості імплементації курсів та дисциплін, пов’язаних з даною тематикою у вищій освіті, про специфічні потреби молоді, які неминуче виникають під час війни. Проєкт надає можливість впровадити інноваційні підходи у вищу медичну освіту в Україні.  У майбутньому це має стати міцним фундаментом, який забезпечить сталий розвиток, дозволить лікарям, психологам, соціологам та соціальним працівникам зміцнювати розуміння сексуального та репродуктивного здоров’я серед молоді в Україні, зокрема і серед тих, хто постраждали від війни.

Проєкт фінансується Шведським інститутом. #FundedbySI, @BalticSea_SI.