Святкування ДНЯ НАУКИ в Україні

Вже 25 років поспіль кожну третю суботу в Україні святкують День науки. У зв’язку з цим 20го травня Міністерство освіти і науки України провело Zoom-конференцію, в роботі якої прийняли науковці України, в тому числі співробітники Одеського національного медичного університету (відео заходу можна побачити за посиланням https://fb.watch/d9HmRoV6bO/).
Зустріч з привітальним словом відкрив міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, який побажав присутнім миру, здоров’я та подальших успіхів в науковій царині, а також окремо відзначив ефективність Українського фонду стартапів.
Наступним до слухачів та глядачів звернувся Президент НАН України Анатолій Загородній. Він розповів про шкоду, яку російська агресія завдала науковим установам державам – достатньо відзначити, що частково пошкоджено 68 установ, повністю зруйновано 2 заклади, будівлі ще 9 установ перебувають на тимчасово окупованій території України, а також він розповів про наукові розробки, які зміцнюють обороноздатність країни та сприяють захисту цивільного населення та військових. Далі слово мав заступник міністра МОН України Олексій Шкуратов, який розповів про започаткований в Телеграмі Info Science Bot, де розміщується інформація для науковців щодо грантів, академічної мобільності тощо; про впровадження проекту Horizon for Ukraine, який може допомогти виконанню наукових досліджень на території України під час воєнного часу.
Нещодавно в Україні було створено Національний фонд досліджень України (НФДУ). Про роботу фонду розповіла виконавчий директор НФДУ Ольга Полоцька, яка відзначила, що у зв’язку з воєнним часом відбулось значне скорочення бюджету фонду, але тим не менш триває кропітка робота по налагодженню співпраці з закордонними фондами, які зможуть фінансувати програми, відзначені НФДУ. Про розробку іонно-плазмових двигунів, лопатей для вертольотів розповів проректор Національного аерокосмічного університету (м. Харьків) Володимир Павліков. Відкрито платформу «Наука та бізнес» (http://s2b.nauka.gov.ua/), яка надає додаткові можливості взаєморозуміння та кооперації між науковцями та бізнесу – про це розповіла Оксана Крукевич, в.о. керівника експертної групи з питань розвитку іновацій МОН України.
В лексиконі науковці нещодавно з’явилось нове поняття «відкрита наука», що включає в себе прозорі та доступні знання, якими діляться та які розвивають через мережі співпраці. Детальніше про нове поняття можна дізнатися з доповіді Григорія Мозолевича, керівника експертної групи з питань інтеграції до Європейського дослідницького простору МОН України. Національний план впровадження «Відкритої науки» передбачає забезпечення відкритого доступу до наукових результатів, науково-технічної інформації та дослідницької інфраструктури. В свою чергу досягнення даних задач має сприяти достовірності та відтворюваності результатів досліджень, підвищенню рівня академічної доброчесності, збільшенню впливу досліджень на розвиток науки та суспільства. Начальник науково-дослідної частини національного університету «Львівська політехніка» Роман Небесний поділився успішним досвідом розробки гідрогелевих пов’язок для лікування поранень та опіків – від створення і доведення біологічної ефективності до налагодження масового виготовлення і розповсюдження даної корисної розробки. Останнім спікером була голова Ради молодих вчених при МОН України Олеся Ващук, яка закликала продовжувати наукову діяльність і приносити максимальну користь рідній країни у теперішній нелегкий час!
З Днем науки, шановні колеги!