ОНМедУ: відкрито меморіальну дошку на честь Михайла Марморштейна

Одеський національний медичний університет, Продюсер Алекс Гутмахер (США) за підтримки Одеської міської ради подарували одеситам і гостям міста україно-американський благодійний проєкт “Легенди Одеси”, присвячений встановленню меморіальної дошки за адресою Рішельєвська, 48 одеському лікарю Михайлу Марморштейну, який уперше в світі провів електричну стимуляцію лівого і правого шлуночків в експерименті на тваринах, створив технологію введення спеціальних інструментів у правий і лівий шлуночки через судини, не розкриваючи грудну клітку, а також зовнішній кардіостимулятор і записав кардіограму при стимуляції різних відділів серця.

«Ми відкриваємо меморіальну дошку, присвячену пам’яті одесита, автора концепції електричної стимуляції серця Михайла Марморштейна, життя та наукова діяльність якого були пов’язані з нашим містом і з Одеським національним медичним університетом. Велика робота проведена, відновлена пам’ять про нього», — заявив присутній на заході секретар Одеської міської ради Ігор Коваль.

Роботи Михайла Марморштейна послужили основою для створення сучасних кардіостимуляторів, дефібриляторів та всього напрямку лікування різних порушень провідності, що загрожують життю. Мільйони людей у всьому світі живуть сьогодні завдяки таким штучним водіям ритму. І те, що в центрі нашого міста тепер з’явився пам’ятний знак, присвячений видатному лікарю і вченому, свідчить про те, що сучасна українська Одеса високо цінує людей, які внесли свій вагомий вклад в розвиток світової науки. До того ж, так сталося, що меморіальна дошка з’явилася саме в день 150-річчя від дня народження Михайла Марморштейна.

«Сьогодні ми були не тільки свідками, а й активними учасниками встановлення пам’ятної дошки на тому будинку, де Михайло Марморштейн мешкав близько 100 років тому. Саме пан Марморштейн був засновником того, що ми сьогодні знаємо як електрофізіологію серця», — зазначив проректор з науково-педагогічної роботи ОНМедУ Костянтин Талалаєв.

Відкриття меморіальної дошки Михайлу Марморштейну відбулось у рамках міжнародного українсько-американського проєкту «Легенди Одеси». Зазначимо, що відкриттю пам’ятного знаку передувала довга, кропітка та виснажлива робота працівників Одеського національного медичного університету, зокрема – співробітників бібліотеки ОНМедУ. Саме вони по крупицях збирали відомості про Михайла Марморштейна по всіх архівах та бібліотечних зібраннях Одеси, інших міст України і за кордоном.

«Вісім місяців тривав проєкт: п’ять міст України, архіви, бібліотеки, американська агенція Леонарда Бенфельда. Проведено величезну роботу! На мій погляд, ми відновили ім’я не тільки науковця і доктора, а перш за все – одесита. На жаль, ми досі не знаємо ані дати смерті, ані як виглядав видатний лікар. Втім, завдяки праці небайдужих людей, у тому числі колективу Одеського національного медичного університету, ім’я Михайла Марморштейна тепер добре відоме пересічним одеситам. Незважаючи на війну та тяжкі часи, що наразі переживає Україна, проєкт «Легенди Одеси» обов’язково буде продовжено. Бо зусилля, що були докладені нашими предками задля розвитку української науки та медицини, гідні того, аби про них знали та пам’ятали сучасні покоління», — впевнений ініціатор і виконавчий директор проєкту Алекс Гутмахер (США), музикант, продюсер українсько-американського благодійного проєкту «Незабутня Квітка», завдяки якому Україна має вже 5 пересувних мамографів.