Цей міжнародний день, призначений Організацією об’єднаних націй, допомагає зосередити увагу світової влади на тяжкому становищі тих, хто тікає від конфліктів чи переслідувань. Вперше Всесвітній день біженців відзначили 20 червня 2001 року, вшановуючи 50-ту річницю Конвенції 1951 року про статус біженців.
Останніми роками ця проблема безпосередньо торкнулась українського народу. Після початку повномасштабної війни росії проти України у лютому 2022 року українці почали масово залишати свої будинки у пошуку безпечного притулку за кордоном. Варто зазначити, що, за даними соціологів, з 24-го лютого 2022 року в різні країни світу виїхали і не повернулися 8,6 млн українців.
Є ще одна категорія українців, які втратили свої домівки та вимушені були покинути рідні місця проживання, — це внутрішньо переміщені особи. За останньою оцінкою Міжнародної організації з міграції ООН, такими вважаються близько 8 млн громадян України. І суттєва їх частка знайшла притулок саме в Одесі та Одеській області.
Одеський національний медичний університет з самого початку повномасштабного вторгнення допомагає тим, хто, рятуючись від ворожого вогню, опинився в нашому місті. За статистикою, здебільшого — це літні люди, жінки і діти. Кожному з них необхідна не тільки матеріальна допомога, а й ментальна. Адже разом з майном, домівкою та мирним життям вони втратили і своє психічне здоров’я. Тому ще в першій половині 2022 року був заснований центр з медико-психологічної допомоги Одеського національного медичного університету. Мобільна бригада, що включає психіатрів і медичних психологів кафедри психіатрії, наркологіі, медичної психології та психотерапії, безкоштовно надає необхідну профільну медичну допомогу та проводить психологічне консультування.
Для більш ефективної допомоги співгромадянам здобувачі вищої освіти і викладачі ОНМедУ постійно розширюють свої знання. Так, багато хто проходить навчання за програмою mhGAP, ініційованою World Health Organization, Міністерством охорони здоровʼя України, International Medical Corps та Національною службою здоров’я України. Зокрема, наприкінці минулого року запущений онлайн-курс mhGAP «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» й безоплатний очний тренінг від ВООЗ та партнерів. Пройшли тренінг для тренерів mhGAP TOT «Програма дій із подолання прогалин в сфері охорони психічного здоровʼя» та отримали сертифікати і викладачі кафедри психіатрії, наркології, медичної психології та психотерапії Одеського національного медичного університету. І зараз у рамках реалізації програми з підтримки ментального здоров’я української нації «Ти як?», що була ініційована першою леді України Оленою Зеленською, вони проводять і організують заходи, спрямовані на підтримку внутрішньо переміщених осіб, у тому числі й дітей, які наразі перебувають під опікою держави. Так, представники студентського наукового товариства кафедри психіатрії, наркологіі, медичної психології та психотерапії разом із викладачами на постійній основі відвідують дитяче відділення КНП ООМЦПЗ, де не тільки спілкуються з маленькими пацієнтами, але й влаштовують їм справжні свята з подарунками, солодощами та розважальними іграми, аби внести хоча б трохи радості та спокою в маленькі життя, що були покалічені війною.
До того ж, представники закладу долучаються до різноманітних акцій від волонтерських організацій. Так, 1 червня, у День захисту дітей, спільнота багатодітних родин «Мрія на життя» згуртувала 18 родин з 47 діточками з числа внутрішньо переміщених осіб, батьки яких у лавах ЗСУ віддали життя за незалежність України. Здобувачі вищої освіти ОНМедУ, як завжди, приїхали не тільки із солодощами, а й з аніматорами, конкурсами, танцями та іграми.
І це невелика частина тієї складної праці, що втілюють у життя здобувачі та викладачі Одеського національного медичного університету, надаючи допомогу тим, хто втратив через війну близьких, рідний дім та здоров’я.