19 червня світ відзначає запроваджений ООН Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту.
Трагедія війни не тільки у потоках біженців, зруйнованих домівках, загиблих і поранених. За офіційними даними, українською прокуратурою розслідуються 208 справ — випадків сексуального насильства на тимчасово окупованих територіях. На першому місці страшного «рейтингу» Херсонщина, на другому — Київщина, на третьому — Донеччина.
Про що це свідчить? Про те, що всі подібні злочини за ознакою статі — не випадковість. Це алгоритм поведінки, який ворог намагався застосувати в усій Україні, в кожному місті та селі. Насильство — це водночас фізична і психологічна зброя, яка травмує не лише жертву, а й її близьких.
Напередодні у Києві за ініціативи Олени Зеленської відбувся захід «Діємо на користь постраждалих». Говорили про те, що справедливість потрібна не тільки постраждалим та їх родинам. Справедливість у тому, щоб подібне не повторилось ніде у світі.
А для того, щоб справедливість перемогла, щоб люди свідчили, довірили слідчим свої історії, — держава повинна максимально підтримати постраждалих та забезпечити їм головне — повагу, безпеку й чітке розуміння, що жертва ніколи не є винною.
На виконання листа МОЗ № 27/15352/2-23 від 06.06.2023 р. розроблено програму ТУ «Насильство в сім’ї та/або за ознаками статі: протидія, запобігання та медико-психологічна корекція» для психіатрів, лікарів загальної практики — сімейних лікарів, терапевтів, наркологів. Співробітники кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ОНМедУ, інтерни та члени СНТ з перших місяців війни надають медико-психологічну допомогу жінкам, що зазнали сексуального насильства на тимчасово окупованих територіях. Разом із колегами — лікарями сімейної медицини, гінекологами працюємо в мультидисциплінарних бригадах заради відновлення ментального здоров’я постраждалих, заради відновлення справедливості.