Ціль — подолання туберкульозу в Україні. Рішення, що покращують медичну систему

Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох на засіданні Фізіологічного товариства в Берліні зробив доповідь «Етіологія туберкульозу», у якій представив переконливі дані про відкриття ним збудника туберкульозу, який був названий бацилою Коха. Сьогодні ця бактерія відома під назвою мікобактерія туберкульозу. За це відкриття  Р. Кох у 1905 р. був визнаний гідним Нобелівської премії.

Туберкульоз — одне з найдавніших і небезпечніших захворювань, що зустрічаються у людини, а за кількістю жертв перевищує віспу і чуму. За даними ВООЗ, щодня близько 4000 людей втрачають життя від туберкульозу і 28 000 людей хворіють на туберкульоз.

За оцінками ВООЗ, чверть світового населення заражена туберкульозними паличками, більшість з цих людей не є хворими або заразними, але мають ризик розвитку захворювання у майбутньому. Це залежить, передусім, від кількох факторів, найважливішим з яких є імунологічний статус людини.

Тому у Всесвітній день боротьби з туберкульозом увагу світової спільноти привертають до критичних завдань задля досягнення глобальних цілей Стратегії боротьби з туберкульозом.

За даними звітів ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» та порівняльною епідеміологічною характеристикою, у 2024 році кількість уперше зареєстрованих в Україні захворювань на туберкульоз (ТБ), включно з його рецидивами, становила 18 140, або 44,2 на 100 000 населення, що на 8,7 % менше аналогічного показника 2023 року (19 851, або 48,4 на 100 000 населення).

Показник захворюваності на ТБ серед дітей 0–14 років становив 7,6 на 100 000 дитячого населення (в абсолютних значеннях — 434 випадки, що становить 2,6 % від загальної кількості зареєстрованих випадків ТБ у 2024 році), що менше на 27,1 % порівняно з показником 2023 року (10,4 на 100 000 дитячого населення).

Показник захворюваності на ТБ серед підлітків (15–17 років включно) зменшився на 9,9 % — з 16,0 до 14,4 на 100 000 осіб відповідної вікової групи (178 випадків у 2024 році проти 196 — у 2023 роцы).

Захворюваність на туберкульоз серед працівників закладів охорони здоров’я України у 2024 році зменшилася до 149 осіб (2023: 156).

Впроваджені зміни — результат адаптації найкращого доказового світового досвіду та прагнення зробити медичну допомогу доступнішою й ефективнішою. Центр громадського здоров’я розповідає, які саме зміни відбулися впродовж 2024 року та як вони вплинули на медичну систему.

Зміна підходу від протидії до повного подолання ТБ.

11 лютого 2024 року набув чинності Закон України «Про подолання туберкульозу в Україні». Він гарантує доступні та якісні послуги з діагностики, профілактики та лікування ТБ та їхню безоплатність.

Документ сприяє вдосконаленню діагностики туберкульозу. Забезпечується вона трирівневою мережею лабораторій на чолі з центральною, яка, серед іншого, здійснює контроль якості роботи лабораторій з мікробіологічної діагностики ТБ першого та другого рівнів.

Крім того, закон передбачає право на щорічну додаткову оплачувану відпустку для працівників регіональних фтизіопульмонологічних центрів.

У цілому ЗУ «Про подолання туберкульозу в Україні» утверджує багатогалузеву та багатосекторну співпрацю центральних міністерств і відомств з відповідними місцевими органами виконавчої влади не тільки медичної галузі, а й сфери соціального захисту, освіти та іншими. Ним посилюються людино-орієнтовані підходи у виявленні та лікуванні захворювання шляхом подальшої розробки нормативно-правових актів. Покращення харчування у стаціонарних закладах для людей із туберкульозом.

У травні Кабінет Міністрів ухвалив постанову від 17 травня 2024 р. №571  «Про затвердження норм харчування у регіональних фтизіопульмонологічних центрах, реабілітаційних, паліативних та хоспісних відділеннях, що надають медичні послуги в умовах стаціонару для людей, які хворіють на туберкульоз».

У таких закладах удосконалюють систему харчування відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я. Збалансування раціону зі вмістом усіх необхідних макро- та мікроелементів, необхідне для покращення самопочуття, зміцнення імунної системи та якнайшвидшого одужання людей з ТБ.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 червня 2024 року № 564-р затверджено Операційний план заходів з реалізації у 2024–2026 роках Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2024 року № 726-р схвалено Стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024–2026 роки та план її реалізації.

Упродовж 2024 року Міністерство охорони здоров’я України визначило регламентацію роботи та затвердило накази лабораторної мережі з діагностики ТБ.

— «Деякі питання утворення трирівневої лабораторної мережі з діагностики туберкульозу у системі протитуберкульозної медичної допомоги населенню» від 12.03.2024 р. № 422;

— «Про затвердження Положення про мікробіологічну лабораторію з діагностики туберкульозу третього рівня» від 04.07.2024 р. № 1160;

— «Про затвердження Державних санітарних норм і правил “Влаштування мікробіологічних лабораторій з діагностики ТБ та забезпечення біологічної безпеки в їхній роботі”» від 12.09.2024 р. № 1585.

Накази дозволяють вдосконалити організацію та забезпечення надання якісних послуг з діагностики туберкульозу.

Змінам підходу до амбулаторного лікування людей, які хворіють на ТБ, у закладах первинної медичної допомоги відповідає наказ «Про затвердження Порядку надання послуг з амбулаторного лікування людей, які хворіють на туберкульоз, у закладах первинної медичної допомоги» № 1923, підписаний  Міністром охорони здоров’я України Віктором Ляшком 16 листопада 2024 року.

Цим документом визначається, що весь шлях лікування до одужання людини з ТБ супроводжуватиме спеціальна мультидисциплінарна команда, до якої входять сімейний лікар, фтизіатр, члени громади, інститути громадянського суспільства.

Удосконалення протитуберкульозної медичної допомоги продовжується.

Україна однією з перших у світі розпочала лікування від лікарсько-стійкого туберкульозу (ЛСТБ) за інноваційною схемою BPaL/BPaLM і досягла його ефективності у 90 %.

Режим BPaLM — це новітня схема лікування від ЛСТБ, що складається з таблетованих форм препаратів бедаквіліну, претоманіду, лінезоліду і в деяких випадках моксифлоксацину. Назву схемі дала абревіатура з перших літер назв цих препаратів. Завдяки режиму BPaL загальна тривалість лікування пацієнтів з ЛСТБ скорочується майже втричі — до 6–9 проти 18–24 місяців. Отже пацієнтам більше не потрібно протягом багатьох місяців отримувати болісні ін’єкції, а головне — цей режим дає значно більше шансів на одужання.

Україна почала впроваджувати схему лікування BPaL/BPaLM ще з 2022 року, спершу в рамках операційного дослідження, а після затвердження нових стандартів медичної допомоги «Туберкульоз» —  застосовувати її в рутинній практиці.

Свій досвід впровадження BPaL/BPaLM при ЛСТБ наша країна презентувала у березні 2024 року на віртуальній зустрічі учасників платформи ВООЗ для обміну інформацією та підтримки цього новітнього режиму лікування.

Україна вже має приголомшливі результати впровадження BPaL/M, адже за даними операційного дослідження успіх лікування становить 90 %. Для порівняння: ефективність лікування лікарсько-стійкого туберкульозу за старими схемами у 2021 році становила тільки 63,7 %. Дослідження тривало з липня 2022-го по січень 2023 року і включало 358 людей із лікарсько-стійким туберкульозом, які отримали лікування за схемою BPaL. З-поміж них 318 одужали (89,8 %), 7 померли (2 %), у 13 пацієнтів лікування було неефективним (3,7 %), 16 вибули з дослідження (4,5 %).

Такий високий результат став можливий завдяки щоденній злагодженій роботі в надскладних умовах регіональних фтизіопульмонологічних центрів, які були клінічними майданчиками цього дослідження, у тісній співпраці з Національним інститутом фтизіатрії та пульмонології імені Яновського, за сприяння МОЗ України, координації Центру громадського здоровʼя та технічної підтримки в чотирьох регіонах міжнародного благодійного фонду «Організація оптимальних технологій в охороні здоров’я».

Ми приєднуємося до численних привітань на адресу наших лікарів-фтизіатрів з їхнім професійним святом і бажаємо їм міцного здоров’я, успіхів у їхній життєво необхідній праці під мирним небом України, щастя, теплого сімейного затишку!

Професор Ніна Мацегора