Анатолій Сон: Університетська клініка ОНМедУ – це ультрасучасне обладнання для найскладніших нейрохірургічних операцій

Нейрохірург – одна з найскладніших медичних дисциплін. Один хибний рух хірурга може обернутися для пацієнта інвалідністю. Саме тому заходи безпеки під час операцій на головному та спинному мозку зведені в абсолют. Найскладніші нейрохірургічні операції виконують в університетській клініці Одеського національного медуніверситету. Нещодавно для клініки закупили унікальний нейрохірургічний операційний мікроскоп, аналогів якому в Україні немає. Про сучасні нейрохірургічні технології й обладнання, яке зробило їх доступними в нашій країні, – розповів в інтерв’ю завідувач кафедри неврології та нейрохірургії Одеського національного медуніверситету, професор Анатолій Сон.

Розкажіть про мікроскоп. Які можливості лікарям і пацієнтам він дає?

Можна сказати, що таких моделей у світі дві. Одна – від німецького виробника, друга – японська Mitaka. Вони рівні за багатьма параметрами, в обох є модулі, що дають змогу контрастувати пухлину або проводити ангіографію – побачити судини під час операції. Але Mitaka, яка тепер стоїть в Університетській клініці, має важливу перевагу – краща глибина різкості.

Ми працюємо в глибокій вузькій рані, на дні якої – аневризма або пухлина. Для більш якісної роботи необхідно бачити всю рану однаково добре. Це і є глибина різкості. Більшість мікроскопів дають можливість бачити добре тільки те, що ми безпосередньо робимо – видаляємо пухлину або кліпуємо аневризму. Решту рану ми бачимо погано та нечітко. Наш мікроскоп вирішує цю проблему. Це як порівнювати, що краще: стереоскопічний зір чи площинний. Операційний мікроскоп добряче полегшує роботу, робить рухи більш точними.

Яке збільшення він дає?

Це єдиний операційний мікроскоп у світі, що дає збільшення більше як 70. Пишуть навіть, що максимум – це 72-74. Це безпрецедентно велике збільшення. Решта мікроскопів дає до 50.

 

У такому збільшенні є потреба під час операцій?

Скажімо, ми накладаємо мікроанастомози на судини, зшиваємо судини діаметром менше як 1 мм. Щоб ефективно зшити судину і, що найважливіше, щоб вона після цього працювала, нам треба добре бачити стінку судини. Для цього необхідне велике збільшення. Так, не обов’язково в 70 разів. Часто ми працюємо на меншому збільшенні, але зображення отримуємо значно краще та чіткіше, ніж зі звичайним операційним мікроскопом. Це дуже важлива перевага.

Для нейрохірургів також важлива мобільність мікроскопа. Наприклад, офтальмолог міняє кришталик. Він навів мікроскоп – і апарат упродовж усієї операції стоїть у цьому положенні. Нам же під час операцій постійно треба міняти кут зору. Система підвіски дозволяє в будь-яку мить змінити кут зору, водночас мікроскоп не випускає з уваги потрібну нам зону.

Будь-який мікроскоп прискорює операції та підвищує їх точність. Що говорити про мікроскоп із таким функціоналом. Я працюю нейрохірургом із 1978 року, вже більше як 40 років. Із них з 1985 року оперую тільки з мікроскопом – більшу частину життя. Коли я приїхав до Одеси, 25 років тому, тут нейрохірурги з мікроскопом не оперували. Мені мої колеги говорили: «Давайте без мікроскопа прооперуємо, буде швидше». Коли вони переконалися, що швидше та якісніше з мікроскопом, жодна операція більше без нього не проводиться.

Він дозволяє оперувати складніших пацієнтів?

У нас усі пацієнти складні. Нейрохірургія уже давно стала виключно мікрохірургією. Хороші мікроскопи дають змогу краще бачити, робити більш точні рухи, витрачати менше часу. Розумієте, швидкість операції – не самоціль. Хворий під наркозом. Безперечно, що менше часу він під ним – то для нього краще.

Мікроскоп Mitaka дорогий в обслуговуванні?

Скажімо, в нас є захисний стерильний чохол, який ми обов’язково одягаємо на мікроскоп на час операції. Для операційних мікроскопів інших виробників цей чохол коштує орієнтовно 25 євро і він одноразовий. Ми можемо користуватися нашими, українськими, чохлами за умовні 100 грн. Чому? Тому що в нашому мікроскопі захисне скло передбачене на об’єктиві, а в інших виробників – у кожному чохлі своє скло. Можу сказати, що це значно здешевлює операцію та спрощує нам життя.

Усі 25 років в Одесі ви працюєте в університетській клініці. Як вона змінилася за ці роки?

Так, усі ці роки моя трудова книжка знаходиться в одному місці – в університеті. Але в нас різні клінічні бази. У перші роки я працював у військовому госпіталі, потім – у міській лікарні. Тоді університетська клініка не була достатньо оснащена. Зараз усе, що у нас є, це – ультрасучасно.

Що ще, крім мікроскопа?

У кожного нейрохірурга під час операції в руках постійно два інструменти. Це аспіратор і пінцет для коагуляції судин. Звичайний аспіратор видаляє рідину з рани. От уже пів року ми використовуємо ультразвуковий, який, крім цього, руйнує саму пухлину, не травмуючи при цьому нерви та судини. Це топове німецьке обладнання, абсолютно безцінне з погляду безпеки пацієнта.

Розумієте, мозок – особливий орган. Якщо ми його розсікаємо – це порушення функцій. Нам треба мозок препарувати. По-перше, без мікроскопа цього просто не зробиш. По-друге, електрична коагуляція. Як це працює? Ми подаємо струм на пінцет – відбувається коагуляція судин. Пінцет наче пригорає та прилипає до тканини. Якщо ми пінцет прибираємо від тканини, він її рве. Зараз у нас електрохірургічна система, що дає можливість оперувати без пригорання пінцетів. Відповідно, травматизація зведена до нуля. А все це дає головне – якісну й успішну операцію.

 Операції на головному мозку відрізняються від будь-яких інших ще й тим, що бригаді в процесі операції треба постійно відстежувати його функції…

Ми під час операцій проводимо моніторинг функцій мозку і нервів за допомогою спеціальної системи нейромоніторингу, що допомагає постійно відстежувати їхні функції, а отже, безпечно для функцій мозку та нервів видалити пухлину. Наш операційний стіл – рентгенопрозорий. Коли оперуємо на хребті, весь час іде рентгенівський контроль. Ви розумієте, що для нас означає прозорий для рентгенівських променів стіл? Або, скажімо, під час операції на головному мозку ми жорстко кріпимо голову до столу. Це повинно бути обов’язково. Іноді ми хворих пробуджуємо, щоб побачити, як працює мозок. При цьому не можна допустити ані найменшого руху, тому голова фіксується. Це називається головотримач або headholder. Він теж рентгенопрозорий. Здавалося б, навіщо це потрібно? Серед наших планів – інтраопераційна комп’ютерна томографія, а її можна зробити тільки з прозорим головотримачем. Що це таке? Під час операції ми повинні контролювати повноту видалення пухлини. Це має приблизно такий вигляд: десь у кутку в операційній стоїть портативний комп’ютерний томограф. Натискаємо на кнопочку – він сам під’їжджає до столу, «заїжджає» на голову пацієнта та проводить томографію. Тому головотримач повинен бути прозорим для рентгенівських променів. Зазвичай ми робимо це після операції – відвозимо пацієнта до великого томографа. Уявіть, як важливо мати можливість контролювати свої дії під час операції.

Студенти проходять навчання на цьому обладнанні чи воно лише з клінічною метою використовується?

Звісно, не всі студенти мають можливість брати участь в операціях. Це доступно членам наукового студентського гуртка нашої кафедри. Але всі студенти неодмінно повинні бачити, як проходять сучасні операції. Майже кожну ми транслюємо для них онлайн просто з операційного мікроскопа або ендоскопа. Зараз же дистанційне навчання, студенти перебувають удома і можуть підключитися до операції в будь-яку мить. Вони повинні бачити складні випадки та розуміти, як нейрохірург із ними справляється.

Безпека пацієнта під час операцій на нервовій системі понад усе. Її не можна гарантувати без обладнання. Безперечно, потрібен кваліфікований персонал. Але лише людей тут мало. Для нейрохірургів найголовніше – це функції мозку. За кожним нашим рухом під час операції стоїть якась функція мозку. Неякісну роботу нейрохірургів дуже добре видно. Наслідків навіть найскладнішої операції на серці візуально не побачити. Помилки нейрохірургів бачать усі: людина або не бачить, або рука паралізована і так далі. Висока кваліфікація лікаря в комплексі з топовим обладнанням може гарантувати, що такого не станеться.