В рамках «Місяця обізнаності про ментальне здоров’я в Україні» 14 травня завідувач кафедри психіатрії, наркології, медичної психології та психотерапії професор Євген Опря прийняв участь в науково-практичній конференції з міжнародною участю «Медицина та фармація: Актуальні питання загально лікарської і фармацевтичної практик у воєнний період» з доповіддю «Місце психіатрії в роботі лікаря загальної практики – сімейної медицини в сучасних умовах».
В доповіді були розглянуті питання додаткового навчання лікарів загальної медицини – загальної практики за програмою mhGAP — глобальної програми ВООЗ, спрямованої на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки медичної допомоги (далі — ПМД) до надання послуг пацієнтам із психічними розладами.
Ця програма є особливо актуальною в наші часи, коли повсякденне життя населення переповнене стресовими факторами військового стану. Згідно цієї програми лікарі навчаються надавати допомогу особам із поширеними психічними розладами (депресія, гостра реакція на стрес, тривога, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, інші скарги на стан психічного здоровʼя); ефективно комунікувати з пацієнтом і його близькими; направляти до спеціалістів та відповідних служб (наприклад, соціальних служб, реабілітаційних центрів тощо).
Пройшовши навчання за mhGAP, фахівці сімейної медицини у 2024 році отримували можливість надавати медичні послуги за окремим пакетом Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
З 2025 року наявність таких спеціалістів у центрах первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) є вимогою для отримання базового для них пакету Програми медичних гарантій «Первинна медична допомога».
Також в цей день професор Євген Опря і доцент Тетяна Чернова долучилися до онлайн-зустрічі, організованої радницею прем’єр-міністра України (Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінета Міністрів України) Іриною Микичак. В межах зустрічі були презентовані навчальні програми “Основи клінічного ведення поширених психічних розладів (mhGAP)” для інтеграції в медичну освіту на додипломному рівні. Програми були розроблені у рамках пілоту Національним медичним університетом імені О. О. Богомольця та верифіковані експертами ВООЗ.