У літаку спочатку надягають кисневу маску на себе, а потім — на дітей. Це популярний приклад, який зрозуміло пояснює: твоя допомога буде дієвою лише тоді, коли ти у нормі. Ти в нормі? Добре. Давай попіклуємося про близьких.
Є складність: люди в стресі не завжди готові почути тебе. Вони можуть сприймати твою допомогу агресивно. Або взагалі байдуже. Тому далі розкажемо, як підтримувати людей, щоб не зробити гірше.
Як вислухати й підтримати людину?
Не починай чогось радити людині, доки не вислухаєш її. Буває так, що співрозмовник просто виговорився — і йому вже стало значно легше.
Тож спочатку уважно слухай:
«Ти маєш на увазі, що…», «Ти можеш пояснити ще раз?»
«Ти кажеш, що…»
Як відповісти, щоб підтримати:
людині відчуття, що вона молодець: «Я бачу, як тобі непросто, але ти молодець…», «Я вважаю, що ти правильно/багато робиш». Звертай увагу не лише на свої слова, але й на мову тіла: вираз обличчя, погляд, позу, жести.
І ще одне. Якщо людина не хоче говорити, ділитися, облиш, не тисни й не змушуй. Подивись на сайті, куди можна звернутися по допомогу.
Як поводитись під час спілкування
Не лише слова, а й те, як ти розмовляєш, впливає на людину. Твій тон і поза можуть допомогти їй почуватися в безпеці, а можуть змусити закритися.
Тож пильнуй ці моменти:
Як спілкуватися на відстані
Якщо немає змоги бути поруч, вчасна й щира підтримка стає ще важливішою. Дотримуйся цих порад, коли спілкуєшся телефоном чи в інтернеті: