Через поширення коронавірусної інфекції COVID-2019 в усьому світі інтернет і ЗМІ рясніють інформацією про новий вірус. Сьогодні дуже важливо не піддаватися загальним панічним настроям. сприймати інформацію критично та не нехтувати медіа-гігієною. Одеський національний медичний університет вкотре закликає дотримуватися загальних рекомендації з профілактики та карантину, що був введений по всій території України з 17 березня 2020 року. Чому кожна людина повинна відповідально ставитись до тему коронавірусу, розповідає доцент ОНМедУ, кандидат медичних наук, лікар вищої категорії Дмитро Анатолійович Олійник.
1. Що таке коронавірус?
Перш за все — це не ГРИП. Коронавірус має зовсім інше походження, структуру та відноситься до іншої групи вірусів. Коронавірус SARS-Cov-2 викликає хворобу Covid-19 на відміну від своїх попередників SARS має гібридну структуру, що частково несе в собі мутацію, яку має ВІЛ, частково — від попереднього відомого SARS. Це обумовлює його більшу схильність до мутацій та більшу активність по відношенню до клітин людини.
2. Яка на сьогодні ситуація з коронавірусом на сьогодні у Світі та в Україні?
За станом на 19 березня 2020 року в світі вважається хворими 218 815 особи. Більша частини з них зафіксовано безпосередньо у Китаї — 81 116 випадків. Але також, на сьогодні маємо велику кількість випадків у Європі — це 64188 особ. Основним епіцентром по коронавірусу на сьогодні є Італія — 27980 підтверджених випадків захворювання на СOVID-2019. Стосовно смертності, у світі всього на сьогодні 7426 померлих від СOVID-2019, з них 3108 смертельних випадків маємо по Європі. Стосовно України, то станом на ранок 19 березня в Україні лабораторно підтверджено 16 випадків COVID-19: Чернівецька область – 10 (1 летальний), Житомирська 1 (летальний), Київська область – 2, Донецька – 1, м.Київ – 2 випадки.
3. Хто може захворіти на COVID-2019?
Перш за все, треба розуміти, що COVID-19 має декілька відмінностей від своїх попередників: довгий інкубаційний період, який може тягнутися до 14 днів (але в середньому не більше 5 днів); більш висока контагіозність — схильність до зараження іноді навіть без наявності симптомів захворювання, та висока вірогідність розвитку важких вірусних пневмоній.
Це обумовлено схильністю COVID-2019 до рецепторів АПФ2, що знаходяться у своїй більшості як раз в альвеолярних клітинах легенів людини. У дітей кількість та активність таких рецепторів мала, саме тому діти хворіють на новий коронавірус меньше та легше. Основа група ризику — люди старшого особливо похилого віку, та з різною супутньою патологією — із гіпертензією, хворобами нирок, діабетом. Саме вони мають важкий перебіг і смертність за рахунок розвитку респіраторного дістрес-синдрому та інших наслідків.
Визначальними факторами ризику смерті є:
• Вік: летальність зростає до 8% у пацієнтів у віці 70-79 років і може досягати 14,8% у пацієнтів у віці ≥ 80 років.
• Наявність супутньої патології: летальність зростає до 10,5% у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, 7,3% у діабетиків, 6,3% у пацієнтів з хронічними респіраторними захворюваннями, 6% при гіпертонії і, нарешті, 5,6% у онкологічних хворих.
4. Яким шляхом передається COVID-2019?
На сьогодні підтвердженими шляхами передачі коронавірусу є воздушно-крапельний та фекально-оральний (контактно-побутовий). Але для цього повинні бути деякі умови. Вважається, що вірус має здатність передаватись при близкому контакті з хворим, якщо він дихав, чихав або кашляв в ваше обличчя, та якщо ви торкались свого обличчя, рота та глаз після контакту із хворим, або із предметами, чи поверхнями, на яких може зберігатись коронавірус протягом деякого часу. Найпоширеніший спосіб заразитися — це доторкатися до людей, тому потрібно часто мити руки. Вірус може жити на ваших руках 5-10 хвилин. Але за ці 5-10 хвилин може статися що завгодно (ви можете потерти руками очі або доторкнутися до носа).
5. Які перші симптоми COVID-2019?
Симптоми коронавірусу дуже неспецифічні та схожі з симптомами інших респіраторних захворювань, особливо звичайного ГРИПУ. Але деякі відмінності все ж є:
1. Закладенність носа. Вона не схожа на нормальну закладеність. З’являється відчуття, «що ви тонете в воді».
2. Коронавірус — це сухий кашель без нежитю. Якщо ваші перші симптоми — це нежить і мокрота як при застуді, найвірогідніше, що це НЕ коронавірус.
3. Після проникнення коронавірусу може з’явитися сухість у роті, у горла, яка зустрічається при ангіні. Це триватиме 3-4 дні.
4. Висока температура та важке дихання.
Є також і інші симптоми, але вони, перш за все описують загальну картину вірусної інфекції: такі як біль у м’язах, діарея, нудота, лихоманка та інше, та не є специфічними.
6. Що робити, якщо є підозра на коновірусну хворобу?
Перш за все не слід панікувати. Якщо ви маєте симптоми, які схожі на симптоми коронавірусу, найважливіше, що вам потрібно зробити — це залишатися вдома, уникати контактів з іншими людьми та повідомити вашого дільничного лікаря про ваш випадок. На сьогодні, єдиний спосіб підтвердити діагноз коронавірусної хвороби — зробити тест на COVID-2019, якій мається у достатній кількості в лікарнях Одеси та України.
7. Як лікуватися від COVID-2019? Чи існує вакцина?
На сьогодні не існує вакцини та жодних специфічних противірусних ліків проти коронавірусу. Але, згідно з останніми рекомендаціями по лікуванню коронавірусної хвороби в Італії, пацієнтів лікують поєднанням Lopinavir / Ritonavir (Лопінавір / Ритонавір) з Chloroquine (Хлорохін), хоча цей препарат призначений проти малярії, але показав високу активність in vitro як противірусний засіб проти вірусу SARS і пташиного грипу. Фактично, хлорохин може проявляти свою противірусну ефективність, збільшуючи ендосомальний Ph, необхідний для злиття вірусу / клітини-господаря. Крім того, хлорохін, мабуть, перешкоджає глікозилювання рецепторів клітин SARS COVID-2019.
Ще один препарат, який, здається, працює, — це Remdesivir (Ремдесівір), призначений для пацієнтів з Ебола. Деякі лікарі на півдні Італії в Неаполі використовують Tocilizumab (тоцілізумаб), який теж, здається працює. Це білок, який зупиняє дію інтерлейкіну. Він проти артриту, але теж, здається працює. Але слід відзначити, що всі зазначені препарати в Україні є досить рідкісними і дорого коштують.
8. Яка профілактика від коронавірусу і як не захворіти на COVID-2019?
1. Найбільш дієвим методом профілактики на сьогодні є карантин або запобігання інфікуванню за рахунок виключення контактів із інфікованими. Намагайтеся не відвідувати місць великого скупчення людей та уникати контакту із хворими, по можливості тримайте дистанцію не менше ніж 3 метри.
2. Методи захисту дихання та очей. Важливо розуміти, що стандартна маска не врятує від зараження вірусу, але якщо ви хворі треба користуватися маскою, щоби захистити оточуючих від інфекції.
3. Коронавірус має білкову структуру, тому треба використовувати все, що може вплинути на це — полоскання горла спиртовими розчинами, гарячі напої чи сольові розчини);
4. Гігієна рук та предметів загального користування. Не торкайтесь руками до обличчя до очей.
5. По можливості, проводьте більше часу на свіжому повітрі та на сонці, так як вірус чутливий до ультрафіолету.
9. Які прогнозі по епідемії COVID-2019?
Враховуючи швидкість, з якою ситуація змінюється кожного дня, давати прогнози дуже важко. Але, згідно з міжнародними прогнозами Всесвітньої організації здравоохранения та Центру по контролю та профілактиці захворювань, прогнозується зниження активності вірусу ближче до травня-червня 2020 року. Але багато залежить від тенденцій в розвитку цієї епідемії протягом найближчого часу та беззастережного виконання карантинних обмежень в усіх регіонах світу, в тому числі в Україні.