5 грудня — День волонтера в Україні та світі

Офіційна назва цього свята — Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку, заснований за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН у 1985 році з метою підвищення поінформованості про важливий внесок волонтерів у суспільство.

Волонтерський рух виник у Франції понад 100 років тому, коли французька  молодь організувала добровільне відновлення ферм, що були зруйновані під час Першої світової війни, а потім поширився на інші країни.

В Україні волонтерський рух розпочався у тяжкі 90-ті роки минулого століття, офіційно був затверджений у 2003 році постановою Кабінету міністрів. Великого розвитку він отримав з 2014 року — з початком збройної агресії росії проти нашої країни.

Сьогодні, коли Україна переживає найтрагічніший період своєї історії, волонтерський рух набуває особливо величезного значення. Практично з перших днів вторгнення ворога українські волонтери продемонстрували всьому світу, якою вони є потужною незламною силою, що здатна організувати та об’єднати людей для розв’язання найгостріших потреб.

В усіх куточках нашої країни люди об’єднувались, щоб плести маскувальні сітки, виготовляти окопні свічки, збирати теплі речі, медикаменти, продукти для наших захисників, відправляти їх  військовим.  Волонтери доставляли все це на фронт, ризикуючи життям, адже у будь-яку мить могли потрапити під обстріли. Вони демонстрували свої найкращі якості і те, наскільки суспільство згуртувалося під час біди.

З перших днів війни почалася волонтерська робота і в Одеському національному медичному університеті. Студентське самоврядування, профспілковий комітет вирішували питання збору продуктів, медикаментів, закупівлі павербанків й ліхтарів для військових. Було відкрито пункт першої медичної допомоги на Одеському залізничному вокзалі, куди зверталися переселенці з інших регіонів, які прибували до нашого міста.

Фахівці кафедри симуляційних технологій в очному та дистанційному форматі проводили тренінги з домедичної допомоги для цивільних. До волонтерської діяльності долучилися співробітники бібліотеки, які збирали речі для переселенців з прифронтових регіонів. Співробітники кафедри психіатрії, наркології, медичної  психології та психотерапії з перших днів анонсування програми «Ти як?» почали надавати медико-психологічну допомогу жителям і гостям міста — і тим, хто постраждав від війни у прифронтових регіонах, і одеситам, які постійно піддаються стресам від повітряних сирен, вибухів, обстрілів, руйнувань.

У цьому році на базі нашого університету створений Центр ментального здоров’я, який допомагає студентам і викладачам дбати про власне ментальне здоров’я та навчає надавати психологічну допомогу всім, хто її потребує. Також кафедра психіатрії, наркології, медичної  психології та психотерапії ініціювала створення волонтерського руху «Віра»,  який піклується про хворих дітей: студенти і викладачі постійно приходять до них у лікарню на Воробйова, 9 поспілкуватися, проводять конкурси, ігри, приносять подарунки та солодощі.

Завдяки високому рівню щирості, емпатії та милосердя українських волонтерів, люди, які страждають від війни, а до таких можна віднести кожного з нас, отримують необхідну допомогу. В ній важливо абсолютно все — і медикаменти, і речі, і продукти, і добре слово. Небайдужість до чужої біди, причетність до всього, що відбувається в країні, здатність до співчуття та конкретні активні дії — головні риси українських волонтерів.

Дякуємо за вашу найнеобхіднішу працю!