Історія кафедри анатомії людини

Одеський медичний університет «вийшов» із стін Новоросійського. Замість Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, де спочатку існував як медичний факультет. Ідея організації вищої медичної школи на півдні України належала видатному вітчизняному вченому, палкому патріоту своєї Батьківщини, вчителю та великому гуманісту і генію Миколі Івановичу Пирогову.

Микола Іванович Пирогов (1810-1881)

 

Університет в Одесі був відкритий тільки в 1865 році, але без медичного факультету. Медичний факультет при Новоросійському університеті створили лише у 1900 році, він існував як факультет до 1920 року. Медичний факультет розкрив свої двері 1 вересня 1900. Він відкрився лекцією професора – фізика Ф.М. Шведова, на той час він був ректором університету. В цей період на медичному факультеті працює 42 професора. З червня 1920 року медичний факультет отримав самостійність і знаходився безпосередньо під керівництвом Ради Колегії вищих навчальних закладів, був об’єднаний з жіночими медичними курсами, які існували в Одесі з 1910 року. Була організована Медична Академія, перейменована весною 1922 року в Медичний інститут. Першим ректором інституту був видатний вчений нашої країни академік Д.К.Заболотний, згодом Д.К.Заболотного було обрано президентом Академії Наук України.

Будівництво медичного факультету Імператорського Новоросійського університету було розпочато з будівництва анатомічного корпусу.

День 5 вересня 1896 року був названий «началом новой эры в жизни нашего города, началом широкого нормального развития его как лечебного центра». В цей день відбулась урочиста закладка першого каменю в фундамент будівлі.

Будівництво Морфологічного корпусу продовжувалось 4 роки.              27 серпня 1900 року будівля була прийнята.

Морфологічний корпус

 

М.О. Батуєв

Засновником та першим завідуючим кафедри анатомії людини з 1900 року був доктор медичних наук, професор Микола Олександрович Батуєв (1855 -1917), учень знаменитого чеського анатома В.Л. Грубера. Високого зросту, вибілений сивиною та гострим поглядом, прекрасний лектор з великою ерудицією був гордістю медичного факультету.

 

Після смерті Батуєва М.О., кафедру було доручено Лисьонкову М.К. (1865 – 1941); у науковій та педагогічній діяльності він висловлював питання стосовно топографічної, пластичної та нормальної анатомії. Розробив метод виготовлення сухих анатомічних препаратів. Написав підручник з анатомії людини.

 

Крім наукової та педагогічної діяльності, професор Лисьонков М.К. активно займався громадською діяльністю.

З 1923року кафедру нормальної анатомії було поділено на дві: І кафедра лікувального та педіатричного факультетів, яку очолив професор Кондратьєв М.С. та ІІ санітарно – гігієнічного факультету, якою в різні роки керували професори Лисьонков М.К. та Волинський Ф.А.

Наукове та педагогічне мислення професорів Кондратьєва М.С. та Ф.А. Волинського формувалось в українській школі анатомів, що була заснована вченим – анатомом академіком Воробйовим В.П..Професор Кондратьєв М.С. реорганізував весь науковий та учбовий процеси на кафедрі, організував три лабораторії, приділяв велику увагу практичній роботі студентів на препаратах та трупах. Він широко відомий своїми працями по морфології вегетативної нервової системи.

Професор Ф.А.Волинський був заслужений діяч науки, завідував кафедрою з 1944 по 1969 роки. Наукові дослідження проводив з метою удосконалення методів макро – і мікроскопічного препарування, вивчення вегетативної нервової системи та опорно – рухового апарату.

 

 

 

 

Професор Поповкін Є.М. завідував кафедрою з 1969 по 1974 роки. Його праці в дослідження вегетативної нервової системи дістали позитивні відгуки в деяких країнах світу. Вчений також займався вивченням нейросекреторних зв’язків різних відділів кори головного мозку. Професору Поповкіну Є.М. були притаманні доброзичливість, скромність, чуйність, уважність та витонченість.

 

Учень одного із засновників одеської школи анатомів професора Волинського Ф.А., Ільїн І.І. (1931 – 2016рр.) очолив кафедру анатомії людини у 1974 році. Заслужений діяч науки і техніки України, професор разом із співробітниками кафедри вивчав індивідуальні особливості та статеві варіанти розмірів і форм деяких утворень черепа у дорослих. Особлива увага на той час приділялась навчально – дослідній роботі студентів.

З 2006 року кафедру анатомії людини очолює Холодкова О.Л.. Олена Леонідівна створила лабораторію молекулярних та клінічних біотехнологій та експериментального моделювання. Лабораторія стала провідним науковим підрозділом, в якому розроблялися та вдосконалювалися найбільш сучасні технології регенеративної медицини, результати яких відповідають світовим вимогам сучасної медицини.

Професор Холодкова О.Л. є співавтором фундаментальних навчальних праць з вікової анатомії та тератології; бере участь в роботі різних міжнародних та українських товариств, асоціацій та форумів. Разом з науково – дослідним інститутом молекулярної генетики та кліткової медицини ОНМедУ, колектив кафедри веде активну роботу по виконанню наукової програми по регенеративній медицині, яка передбачає розробку та впровадження нових технологій генної інженерії, молекулярної біології, кліткової терапії в клінічну практику.

Основним науковим напрямком кафедри в цей час є дослідження біологічних ефектів мезенхімальних стовбурових, прогеніторних клітин, збагаченої тромбоцитами плазми за фізіологічних умов та при експериментальному моделюванні патологічних процесів. Професор Холодкова О.Л. керує виконанням 6 кандидатських  дисертацій співробітників кафедри, пошукачів та аспірантів.

Весь час співробітники кафедри проводять виховну роботу серед студентів, адже до нас приходять першокурсники – найбільш незрілий контингент, що не готовий а ні до самостійної праці, а ні до дисципліни у медичному вузі. Багато років викладачі кафедри здійснюють курацію декількох груп та земляцтв, і це дуже відповідальна робота – зі студентами ходять в музеї, театри, проводять тематичні засідання про звичаї та менталітет різних  народів, обговорюють причини виникнення проблем із навчанням та шляхи їх усунення.

Для молодих викладачів на кафедрі втілено інститут тьюторства, який передбачає надання кожному з них тьютора з – поміж досвідчених викладачів, що допомагає оволодіти фундаментальними знаннями з анатомії, педагогіки, філософії. Відбувається регулярне взаємне відвідування семінарських та практичних занять з наступним аналізом помилок, зауваженнями, акцентами на позитивних та негативних моментах. Загальноприйнятими є відвідування лекцій професора та доцентів кафедри як молодими, так і досвідченими викладачами – це надихає та стимулює до одержання нових знань.

Стало доброю традицією організовувати екскурсії вихідного дня для співробітників кафедри. Наразі на кафедрі склалася дійсно дружня, доброзичлива атмосфера, коли люди з радістю допомагають та підтримують один одного.