Історія кафедри психіатрії, наркології та медичної психології

В 1922 відокремлену від кафедри нервових хвороб, кафедру психіатрії Одеського медичного університету, очолив професор Є.А. Шевальов. Під керівництвом Є.А. Шевальова було оснащено двоповерховий корпус Одеської психіатричної лікарні, створено палати на 50 хворих, оснащені аудиторія, музей, лабораторія, бібліотека та навчальні кімнати для студентів.

16 січня 1927 року відбулося урочисте відкриття Одеської психіатричної клініки, яка в подальшому стала базою для наукової, викладацької та лікувальної роботи. Проводились активні методи терапії – малярійна, інсулінова терапія, електросудомна, лікування тривалим сном, киснева терапія.

В подальшому завідувачами кафедри психіатрії був учень Є.А. Шевальова – професор Лев Арієвич Мирельзон з 1946 по 1968. Він продовжив дослідження свого вчителя в сфері граничних станів, нав’язливих станів, вивченні різних методів терапії шизофренії та психічних порушеннях при судинних захворюваннях.

З 1968 по 1989 роки кафедру очолював К.В. Москеті. В 1983 році за ініціативи С.А. Аксентьєва та К.В. Москеті було організовано доцентський курс, а з 1985 створено кафедру дитячої і підліткової психіатрії з курсом наркології факультету вдосконалення лікарів. Цього ж року керівником кафедри був призначений С.А. Авксентьєв. Педагогічна діяльність кафедри поширювалась на всіх лікарів України. На кафедрі лікарі підвищували свою кваліфікацію з дитячої та підліткової психогігієни та вчителі шкіл и дошкільних закладів з питань психопрофілактики.

В 1991 році кафедру очолив заслужений діяч науки і техніки України професор В.С. Бітенський.

В 1993 році відбулося об’єднання кафедри психіатрії та кафедри дитячої і підліткової психоневрології факультету вдосконалення лікарів. На кафедрі був розроблений принципово новий напрям – клінічна психіатрична рецептологія, проводились дослідження впливу стресогенних факторів на розвиток психічних порушень, розроблена система корекції аутоагресивної поведінки у моряків дальнього плавання.

В 2016 році відбулося об’єднання кафедри психіатрії, наркології з курсом медичної психології із кафедрою психології та соціальної допомоги та була створена нова кафедра психіатрії, наркології, психології та соціальної допомоги.

У подальшому кафедра зазнала структурних змін  і на теперішній час носить назву «кафедра психіатрії і наркології».

З початку військової агресіі РФ співробітнтки кафедри долучились до практичної допомоги комбатантам, біженцям, особам, що зазнали насильства. В Одеському національному медичному університеті створено Центр медико-психологічної допомоги постраждалим від насильства. Мобільна бригада, яка включає психіатрів та медичних психологів, надає постраждалим від війни необхідну профільну медичну допомогу, проводить психологічне консультування.

Поточними науковими напрямками кафедри є вивчення особливостей психічного стану хворих із коморбідними розладами та поєднаною патологією в психіатрії та наркології, дослідження змін електрофізіологічної активності мозку у хворих, питань комплексного та індивідуального підходу у формуванні програм лікування та реабілітації хворих.

Клінічними базами кафедри є: КНП ООМЦПЗ ООР та МЦ “KIND”.

Кафедра веде активну діяльність в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.