У 1920 році постановою Ради професорів Одеського медичного інституту організована перша на Україні кафедра оториноларингології, і її завідувачем було обрано доктора медицини Олександра Митрофановича Пучківського. Професор О.М.Пучківський на базі шпиталю створив самостійне ЛОР – відділення на 25 ліжок. Штат кафедри складався з професора і 6 асистентів, була організована також учбова база з навчально-методичними засобами. | |
У 1922 році професор О.М.Пучківський обирається завідуючим кафедрою Київського медичного інституту. Завідувачем кафедрою оториноларингології Одеського медичного інституту було обрано доктора медицини Олександра Ісааковича Гешеліна. У 1927 році кафедру було переведено до приміщення стоматологічної клініки, а у 1930 році – на базу 2-ої міської лікарні (нині – 11 МКЛ), де знаходиться і тепер. Тут було організовано стаціонар на 30 ліжок і амбулаторію, де проводилося викладання спеціальності. В клініці виконувалися операції при пухлинах гіпофіза, робилися штучні стравоходи зі шкіри.
Війна і наступна окупація Одеси зупинили нормальне життя клініки. Багато викладачів було мобілізовано до армії, інші евакуювалися до тилу країни. Восени 1944 року, після звільнення Одеси, клініка знов була розміщена на території 2-ої міської лікарні і співробітники, які повернулися з евакуації, почали її відновлення. Професор 0.І. Гешелін керував клінікою протягом 30 років з 1922 до 1952 р., він був людиною високої культури та енциклопедичних знань. Співробітники кафедри багато часу приділяли лікуванню отогенних внутрішньочерепних ускладнень, злоякісних пухлин ЛОР-органів, ускладнених сторонніх тіл стравоходу та дихальних шляхів. Співробітники клініки працювали як єдиний колектив, замінюючи та допомагаючи один одному. З клініки вийшло 3 професори: С.Г.Боржим, О.Г.Калина і С.Ф.Летнік, який організував потім кафедру Донецького медичного інституту. Під керівництвом професора О.І.Гешеліна виконано 15 кандидатських дисертацій. З січня 1952 року до лютого 1955 року виконуючим обов’язки завідуючого кафедрою був доцент Михайло Ісаєвич Гаршин. |
|
З лютого 1955 року до січня 1963 року кафедру очолював учень О.М.Пучківського професор Леонід Андрійович Зарицький, який до цього завідував кафедрою ЛОР хвороб Київського стоматологічного інституту. Л.А.Зарицький багато зробив для подальшого розвитку оториноларингології в Одесі. Він став ініціатором у становленні та удосконаленні слуховідновлюючих операцій при хронічних отитах, отосклерозі та інших. Широко стали виконуватися розширені оперативні втручання при онкологічних захворюваннях. Вперше у Радянському Союзі (1959 р.) на базі ЛОР-відділення був застосований інтубаційний наркоз при оперативних втручаннях на ЛОР-органах. У січні 1963 року професор Л.А.Зарицький переїхав до міста Києва, де він працював до 1974 року заступником директора Київського науково-дослідницького інституту оториноларингології.
З 1963 року до червня 1965 року виконував обов’язки завідуючого кафедрою доцент Михайло Якович Полунов, якого у 1965 році було обрано завідуючим кафедрою Бакінcького інституту удосконалення лікарів. |
|
З 1965 року до 1990 року кафедру очолював професор Володимир Дмитрович Драгомирецький, автор більше 170 друкованих робіт. На протязі 25 років на кафедрі виконані 3 докторські дисертації (професор Ю.І.Бажора, професор Н.В.Башмакова, професор О.В.Дюмін), 22 кандидатські дисертації, з них 5 – іноземними аспірантами. В.Д.Драгомирецьким та його учнями створена школа кріохірургії, підготовлено більше 600 кріохірургів-оториноларингологів для багатьох міст України, країн СНГ та зарубіжжя. За велику роботу по підготовці кадрів і наукові дослідження у 1990 році В.Д.Драгомирецькому було присвоєне звання Заслуженого діяча науки і техніки УРСР. | |
У 1990 році завідуючим кафедрою оториноларингології обрано доцента Геннадія Михайловича Пеньковського. За цей період кафедра широко впроваджувала методи променевої діагностики злоякісних пухлин верхніх дихальних шляхів, хірургічного та консервативного лікування ЛОР-онкологічних хворих. Під його керівництвом були захищені 3 кандидатські дисертації. | |
З 1996 року кафедрою завідував професор Олег Валерійович Дюмін, Дійсний Член Міжнародної академії оториноларингології “Хірургія голови та шиї”, який впроваджував проблеми кріохірургічного втручання на ЛОР-органах, ендоназальної ринохірургії, запальних захворювань верхніх дихальних шляхів та вуха, професійної патології. Під керівництвом професора Дюміна О.В. були захищені 2 кандидатські дисертації. | |
З 2002 року і дотепер кафедру очолює професор Сергій Михайлович Пухлік. Під його керівництвом широко впроваджуються методи діагностики та лікування алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів та вуха, методи ендоназальної хірургії та ендоларингеальних втручань при запальних та онкологічних захворюваннях ЛОР-органів, мікрохірургії при хронічних гнійних середніх отитах та отосклерозі. Професор С.М.Пухлік є головою обласного науково-практичного товариства оториноларингологів, обласного науково-практичного товариства алергологів, головним спеціалістом з алергології ОблУОЗ, має 200 публікацій у вітчизняних та зарубіжних виданнях, з них 4 монографії. Під керівництвом С.М.Пухліка були захищені 7 кандидатських дисертацій. |
У наступний час кафедра розташована на базі ЛОР, ЛОР-онкологічного відділень міської клінічної лікарні №11, ЛОР відділення обласної клінічної лікарні, Центру реконструктивної та відновної медицини (Клініки університету). Кількість штатних співробітників кафедри – 12: завідувач кафедри – професор, 2 професори, 2 доцента і 7 асистентів, з них 2 – сумісники.
Для навчально-методичного процесу кафедра оснащена 3 комп’ютерами, які підключені до Інтернету, сканером, телевізором, відеомагнітофоном, 3 мультимедійними проекторами, набором відеокасет з клінічної анатомії, фізіології і операцій на ЛОР органах, кодоскопом, наборами учбових таблиць, муляжів і інструментарієм для дослідження ЛОР органів і проведення типових операцій.
Навчання по кредитно-модульній системі проводяться згідно типової міністерської програми (Київ, 2014).
Заняття з оториноларингології проводяться для студентів 4 курсу медичного і стоматологічного факультетів.
Оволодіння практичними навичками з оториноларингології та курація хворих здійснюється у в консультативних кабінетах і перев’язних ЛОР відділень.
Кафедра готує лікарів інтернів з оториноларингології згідно республіканської програми, яка розрахована на 2 роки.
Кафедра проводить активну роботу по підвищенню кваліфікації лікарів. Щорічно проводяться передатестаційні курси для лікарів – оториноларингологів переважно Одеської та Миколаївської областей, первинні спеціалізації з загальної та дитячої оториноларингології згідно потреби практичної ланки медицини.
Кафедра займається питанням діагностики та лікування алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів та вуха. Створена алергологічна лабораторія в обласній клінічній лікарні та обласного алергологічного центу (науковий керівник – проф. Пухлік С.М.), на базі яких виконуються ряд кандидатських дисертацій з питань діагностики та лікування алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів.
Особливу увагу співробітники кафедри спрямовують на питання онкології в оториноларингології. На базі кафедри (11 МКЛ) функціонує ЛОР-онкологічне відділення.
На базі кафедри функціонує слуховідновлюючий центр для хворих півдня України. Щорічно близько 250 хворих відновлюють слух шляхом хірургічних операцій (хронічні отити, отосклероз тощо). На базах кафедри виконуються вестибулометричні дослідження на сучасному рівні. Співробітники кафедри активно займаються розробкою ефективних засобів лікування сенсоневральної приглухуватості, впровадженням сучасних методів діагностики уражень слуху та слухопротезуванням.
Кафедра одна з перших на Україні застосувала сучасне ендоскопічне обладнання для виконання ендоназальних оперативних втручань при хронічних ринітах та синуситах, виконуються малоінвазивні операції на гортані під контролем операційного мікроскопу.
Співробітники кафедри активно займаються пластичною та естетичною хірургією – ринопластика, отопластика тощо. Питання реконструктивних оперативних втручань постійно виникають при комбінованому лікування ЛОР-онкологічних хворих, наслідків травм, ятрогених уражень гортані.
Співробітники клініки розроблюють нові методи лікування гнійно-запальних процесів, флегмон шиї та медіастинітів шляхом активного дренування.