Кафедра терапевтичної стоматології Одеського державного медичного інституту ім. М.І.Пирогова була організована 1 серпня 1960 року. Організатором та першим завідувачем кафедрою був директор Українського науково-дослідного інституту стоматології, старший науковий співробітник, канд. мед. наук МАРЧЕНКО Олексій Іванович, який з 22 червня 1941 року по 9 травня 1945 року був учасником бойових дій в Великій Вітчизняній війні, нагороджений чотирма орденами та 18 медалями, відмінник охорони здоров’я. З 1959 по 1973 р. очолював Одеський науково-дослідний інститут стоматології. Першими асистентами кафедри були лікарі-стоматологи, випускники Київського медичного стоматологічного інституту Б.В. Башкіров та Л.Ф.Тищенко, і старший лаборант фельдшер К.О.Матвійко.
Вперше до занять на кафедрі терапевтичної стоматології в 1960 році приступило 142 студента (6 груп, староста курсу В.Б.Кронов). Заняття зі студентами 3-го курсу стоматологічного факультету спочатку проводились в 2-х фантомних навчальних кімнатах бази стоматологічного факультету по вул. Червоної Гвардії, 17 (15), які були обладнані 17 ножними бормашинами. Практичні заняття проходили в важких умовах капітального ремонту будівлі, без світла, опалення та води. Лекції читалися в малій анатомічній аудиторії ОДМІ ім. М.І.Прирогова. Практичні заняття на VІ семестрі проводились на базі УНДІС (вул. Леніна, 11) та в Центральній стоматологічній поліклініці м. Одеси (вул. Л.Толстого, 2). Практичні заняття проводили також головний лікар ЦСП М.П.Петракова та клінічні ординатори УНДІС В.М.Пінчук та Л.Т.Жадько.
В 1962 році колектив кафедри поповнився новими асистентами: Г.М.Варава, М.А.Нікітіна, І.В.Швець, лікар-лаборант О.І.Мірошніченко. Було завершено ремонт бази кафедри, оснащені клінічний зал на 17 стоматологічних крісел, клінічна лабораторія, фізіотерапевтичний, рентгенологічний кабінети, кабінети зав. кафедрою, асистентська, підсобні приміщення.
Незважаючи на складні умови підготовки, перший іспит по терапевтичній стоматології (1961-1962 навчальний рік) показав високий рівень підготовки студентів, особливо відзначились глибокими і змістовними відповідями студенти М.Матуненко, В.Печерський, В.Карий, В.Кронов.
Виробничу практику студенти проходили в стоматологічних поліклініках м. Одеси, на кафедрах стоматологічного факультету, УНДІС, в м.м. Кіровоград, Херсон, Миколаєв, Кишинів та інших.
З 1962 року кафедра вже працює в повному складі, поповнившись асистентами: А.Л.Добровольська, Й.І.Тарасенко, В.М.Пінчук, Н.М.Єсіна.
На 30-й науковій студентській конференції від кафедри терапевтичної стоматології з доповідями виступили студенти: В.Н.Бикова, Л.В.Сорокіна, І.І.Отрощенко, М.М.Руденко, П.С.Варьоха та інші.
В 1963 році на кафедрі вперше був проведений державний випускний іспит, який успішно склали 130 лікарів-стоматологів. З нагоди цієї події на імя ректора інституту проф. І.Я.Дейнеки прийшло поздоровлення від міністра охорони здоров’я УРСР А.Шупика.
З 1963 року колектив кафедри взяв шефство по стоматологічній допомозі плавсоставу Чорноморського пароплавства. Асистенти Г.М.Варава, Б.В.Башкіров, І.В.Швець в період своєї літньої відпустки проводили санацію команд чорноморських суден під час рейсів. Інші асистенти проводили подібну роботу в обласній лікарні, санаторіях, дитячих садках, районах Одеської, Миколаївської, Кіровоградської областей. На базі кафедри проходили спеціалізацію та підвищували кваліфікацію зубні лікарі та лікарі-стоматологи Одеської області і м. Одеси.
24 лютого 1966 року на засіданні об’єднаної Вченої ради стоматологічного та педіатричного факультетів ОДМІ відбувся успішний захист дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук асистента кафедри терапевтичної стоматології Башкірова Б.В. – першої дисертації працівника кафедри. Б.В.Башкіров удосконалив існуючі методів лікування періодонтіту струмами високої частоти. Для обробки кореневих каналів автор вперше запропонував розчин панкреатину в поєднанні з фурациліном.
В 1966 році О.І.Марченко захистив докторську дисертацію «Вивчення фізіологічних механізмів всмоктування слизовою оболонкою порожнини рота та язика», а в 1967 році йому було присвоєне звання професора. О.І.Марченко вперше вивчив фізіологічні механізми всмоктування слизовою оболонкою порожнини рота лікарських засобів, що використовуються в терапевтичній стоматології, які послужили основою численних розробок нових методів лікування захворювань пародонта та слизової оболонки порожнини рота.
Проф. О.І.Марченко був головою Одеської наукової організації стоматологів (1958-1977), членом редакційної колегії журналу «Стоматологія» (1964-1977) відповідальним редактором республіканського збірника по питанням стоматології (1965-1975), членом республіканської проблемної комісії по стоматології, членом президії республіканської організації стоматологів. Автор 280 наукових робіт, 13 монографій, автор 15 винаходів, під його керівництвом захищено 4 докторських та 33 кандидатських дисертацій, учасник 12-ти міжнародних з’їздів, конгресів, симпозиумів.
Оригінальний електрохірургічний метод лікування захворювань пародонту, заснований на застосуванні біактивного методу діатермокоагуляції патологічно змінених тканин ясен, розробив Г.М.Варава (1966). Ефективну методику лікування запальних захворювань пародонту аплікаціями і електрофорезом вітамінів С і Р запропонувала І.В.Швець (1967). Метод грунтується на результатах дослідження всмоктування цих речовин в різних зонах слизистої оболонки порожнини рота. Аспірант С.Л.Ляхов (1968) виконав кандидатську дисертацію, присвячену визначенню ролі деяких мікроелементів на перебіг патологічних процесів в пародонті.
Вивченню вікових змін слизової оболонки порожнини рота і їх вплив на клінічний перебіг хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту присвячені дослідження аспіранта кафедри В.Ю.Скляра (1969). Отримані результати послужили основним матеріалом для подальшого вивчення метаболічних основ патогенезу, клініки, лікування і профілактики хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту в докторській дисертації В.Ю.Скляра (1982).
Асистент В.М.Пінчук (1969) розробила комплексний метод лікування червоного плоского лишаю, заснований на застосуванні галаскорбіну, преднізолону і вакууму. На кафедрі також успішно розроблялися питання лікування захворювань пародонту гербадентом – алкогольною витяжкою з лікарських рослин (О.С.Кушнір, 1969), катарального і виразкового гінгівостоматиту аерозолями лікарських речовин (М.А.Никітіна, 1971). З’ясуванню впливу міді на процес мінералізації зубів і кісток у білих щурів в умовах експериментального карієсу присвячено дослідження аспіранта А.Н.Балашова (1971). Аспірант Л.С.Костенко (1972) узагальнила результати вивчення чутливості патогенних властивостей кокової мікрофлори до деяких антибіотиків, розробила конкретні рекомендації щодо вибору антибіотиків і контролю за їх застосуванням в процесі лікування запальних захворювань слизової оболонки порожнини рота.
Асистент Н.М.Єсіна (1973) запропонувала метод лікування пульпіту у дітей гідроокисом кальцію і гліцерофосфатом кальцію в поєднанні з вітаміном D2 і сульфатіазолом натрію. У кандидатській дисертації М.М.Руденко (1973) висвітлені питання клініки і лікування кандидозів порожнини рота. Автор розробив комплексний метод лікування кандидозів, заснований на застосуванні карбалкінату – препарату, діючою основою якого є натрієві солі синтетичних жирних кислот. Розробці методу десенсибілізуючої терапії захворювань пародонту присвячені дослідження асистента Н.В.Тарянік (1980).
Не обійдені увагою і питання організації стоматологічної допомоги населенню. Заочним аспірантом І.С.Філіпчиком (1974) розроблені організаційні принципи надання стоматологічної допомоги сільському населенню, асистентом О.В.Городенко (1980) запропоновані і апробовані раціональні форми стоматологічного обслуговування робітників промислових підприємств.
У 1977 році проф. О.І.Марченко очолив кафедру пропедевтики терапевтичної стоматології Київського медичного інституту ім. акад. А.А.Богомольця, а в 1994 році організував кафедру терапевтичної стоматології в Київському медичному інституті Української асоціації народної медицини.
У 1977 – 1978р.р. обов’язку завідувача кафедрою терапевтичної стоматології Одеського медичного інституту ім. М.І.Пирогова виконував доцент Б.В. Башкіров, учасник ВВВ, кавалер 2-х орденів та численних медалей, відмінник охорони здоров’я.
З грудня 1989 року по листопад 1990р. і з листопада 1991 по грудень 1993р. обов’язки завідувача кафедрою виконував доцент В.І.Потійко. З жовтня 1990р. по листопад 1991р. кафедрою завідував доктор медичних наук В.Е.Скляр, вихованець цієї кафедри, що працював заступником директора по науці (1976 –1990р.р.) і директором ОНДІС (1990 – 1991р.р.).
З 1979р. по 1989р. кафедрою терапевтичної стоматології завідував професор Ростислав Георгійович Синицін, учасник ВВВ, нагороджений орденами та медалями, відмінник охорони здоров’я, вихованець Київської школи стоматологів. У 1962 році він захистив кандидатську, а в 1971 докторську дисертації. Протягом декількох років (1975–1978р.р.) проф. Р.Г.Синицін представляв вітчизняну стоматологію в АНДР. Проф. Р.Г.Синицін автор близько 200 наукових робіт, зокрема 2 монографій, 12 методичних рекомендацій, 6 посібників, 17 винаходів. Під його керівництвом на кафедрі виконані 1 докторська і 13 кандидатських дисертацій.
У 1979 році кафедра була включена в розробку загальносоюзної комплексної програми профілактики стоматологічних захворювань. Основний науковий напрям кафедри в подальшому – розробка методів діагностики, лікування і профілактики карієсу зубів і захворювань пародонту.
Дослідження, вперше виконані проф. Р.Г.Синиціним, дозволили одержати принципово нові дані про патогенез карієсу зубів і клінічні особливості прояву початкової стадії захворювання. За допомогою електронної, інфрачервоної, люмінесцентної і поляризаційної мікроскопії, мікрорентгенографії, гістохімічних і інших високо чутливих методів дослідження встановлено, що патологічні зміни при карієсі розвиваються одночасно в мінеральній і органічній субстанціях твердих тканин зуба. Відбувається порушення міжкристалічних зв’язків в емалі, дезорієнтація кристалів гідроксиапатіту, поява зон двозаломлення і утворення поверхневої зони підвищеної мінералізації емалі. Процес при початковому карієсі супроводжується посиленим накопиченням у зоні ураженої емалі тірозіну, меланіну, сульфгідрільних груп і ШІК – позитивних речовин. Встановлено, що одним з найбільш ранніх визначуваних гістохімічних ознак розвитку каріозного процесу є деполімерізация кислих мукополісахарідов відростків одонтобластів. Проф. Р.Г.Синицін і к.м.н. Л.І.Пилипенко розробили оригінальний метод люмінесцентної діагностики початкового карієсу, що дозволяє об’єктивно оцінювати найбільш ранні патологічні зміни в твердих тканинах, які не виявляються, як правило, іншими методами.
Одержані результати послужили підставою для розробки нових методів цілеспрямованого впливу на основні ланки патологічного процесу при карієсі зубів за допомогою засобів ремінералізуючої терапії. Цій і іншим актуальним проблемам стоматології присвячені дисертаційні роботи, виконані під керівництвом проф. Р.Г. Синиціна.
К.М.Косенко (1981) запропонував для профілактики карієсу лакову композицію з фторидом олова. Для адгезивної основи вперше використав ціанакрилатний клей. Експериментально обґрунтувавши доцільність застосування карієспрофілактичного зубного лаку на основі ціакрину і ремоденту, доцент О.А.Бас (1987) встановив, що двократна протягом року обробка ремодентним лаком зубів у дітей знижує за три роки приріст інтенсивності карієсу в 3 рази, забезпечуючи високий карієспрофілактичний ефект. Аспірант Х.Х.Іфтекхар (1987) дослідив механізм порушення і корекції специфічного гуморального імунітету до актиноміцетів в патогенезі пародонтиту, запропонував метод протирецидивної терапії. Асистент М.І.Путінцев (1992) розробив спосіб діагностики початкового карієсу, заснований на визначенні ступеня демінералізації емалі зубів шляхом вимірювання оптичної щільності обробленої фарбником тканини. Розроблений метод в 2–3 рази підвищує точність діагностики. Лікуванню гіперестезії твердих тканин зуба пантогамом пролонгованої дії присвячена робота доцента О.М.Жеребко (1992). Запропонована оригінальна методика лікування системної гіперестезії, заснована на поєднаному (місцевому і загальному) використанні пантогама, визначені критерії оцінки ефективності.
Асистент Н.А.Івченко (1996) розробила метод превентивного лікування пародонтиту осередковим дозованим вакуумом середнього ступеня і визначила показання до його застосування. Метод істотно збільшує тривалість ремісії, що створює реальні можливості для розширення пародонтологічної допомоги населенню.
Асистент С.М.Коваль (2001) вперше виділив 10 комплексів професійно важливих дій, пов’язаних з діагностикою і лікуванням стоматологічних захворювань, розкрив психологічні механізми впливу спрямованості мотивації, рівня інтелекту, особливостей емоційної сфери студентів на ефективність засвоєння професійно важливих дій. Створена методика оцінки рівня сформованості професійно важливих дій у студентів-стоматологів, розроблена психолого-педагогічна система направленого формування і закріплення їх в учбовій діяльності, що значно підвищує рівень освоєння практичних навиків і теоретичну підготовку студентів.
На кафедрі розроблені оригінальні способи введення ремінералізуючих засобів в тверді тканини зубів і слизову оболонку порожнини рота, на які отримано авторські свідоцтва. Сконструйовані аерозольні пристрої для введення в тканини зубів ремінералізующих засобів для профілактики карієсу і лікування початкових стадій захворювання, які істотно підвищують ефективність лікувально–профілактичних заходів.
З 1994 по 2013 рік кафедру терапевтичної стоматології очолював доктор медичних наук К.М.Косенко, відомий учений в області стоматології. Основні напрямки його наукової діяльності пов’язані з розробкою наукових основ профілактики карієсу зубів і захворювань пародонту, сіалотрофічної концепції патогенезу захворювань порожнини рота, розробкою науково-організаційних основ реформування стоматологічної допомоги населенню України.
Косенко К.М. автор більше 180 наукових робіт, 17 винаходів, 4 раціоналізаторських пропозицій, 3 відомчих критеріїв (стандартів), направлених на розвиток і удосконалення роботи стоматологічних служб України. Організував і провів декілька міжнародних науково-практичних конференцій, виставок по стоматології і 1 з’їзд Асоціації стоматологів України, де запропонував концепцію реформування стоматологічної допомоги населенню України. Косенко К.М. співавтор стоматологічних розділів програми ДКНТ України «Здоров’я людини», ініціатор і науковий керівник «Національної програми профілактики стоматологічних захворювань серед населення України». Під його керівництвом виконано ряд комплексних тем з питань епідеміології, профілактики і лікування основних стоматологічних захворювань із застосуванням нових методів, засобів і організаційних заходів.
Косенко К.М. відтворив діяльність ДП «ІС АМН України», направлену на розвиток профілактичних заходів і застосування нових засобів і методів профілактики стоматологічних захворювань. Очолив діяльність провідних фахівців по стоматології в розробці цілої низки заходів організаційного характеру в умовах нової соціально-економічної ситуації з метою поліпшення стоматологічної допомоги населенню України.
Косенко К.М. – чл.кор. АМН України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, член спеціалізованої ради Д.26.003.05 для проведення захисту дисертацій претендентів на кандидатські і докторські наукових ступені, член Вченої ради ОДМУ, президент Асоціації стоматологів України, постійний представник України у Всесвітній Асоціації стоматологів, член експертної комісії по стоматології МОЗ України, головний редактор журналу «Вісник стоматології» (Одеса), член редакційної колегії журналу «Новини стоматології» (Львів), редакційних рад журналів «Проблеми нейростоматології» (Москва), «Економіка і менеджмент в стоматології» (Москва), голова проблемної комісії із питань стоматології МОЗ України, член наукової ради з клінічної медицини АМНУ.
Як завідувач кафедрою, К. М. Косенко приділяв багато уваги розвитку наукових напрямів з питань стоматології, співпраці з іншими відомствами і установами. Він проводить велику організаційну роботу по впровадженню нових медичних розробок, що мають єдиний методологічний підхід і чіткі критерії оцінки якості і об’єму лікування.
Багато уваги К. М. Косенко приділяв молоді, питанням підготовки кадрів вищої кваліфікації, кандидатів і докторів наук. Безпосередньо під його керівництвом завершено 2 докторські, 14 кандидатських дисертацій.
В докторській дисертації К. М. Косенко детально вивчив моніторинг стоматологічних захворювань в Україні, вперше створив національний банк стоматологічних захворювань в різних регіонах України, вивчив динаміку захворюваності залежно від віку, соціальних і економічних умов, намітив конкретні шляхи їх профілактики. Результати досліджень лягли в основу програми надання стоматологічної допомоги населенню України. Цій проблемі присвячені і дисертаційні роботи, виконані під його керівництвом.
Професор В.Я.Скиба (1996) в докторській дисертації запропонував, експериментально обґрунтував і впровадив в клінічну стоматологію новий біогенний стимулятор «Біотрит», зубний еліксир «Біодент-2» і комплексний антиоксидантний препарат «Катомас», які значно прискорюють регенерацію слизової оболонки порожнини рота.
Асистент В.А. Чумаченко (1984) вивчила функціональну активність мікрофагів при парадонтиті та пародонтозі.
Доцент О.М. Жеребко (1986) розробив метод лікування гіперестезії твердих тканин зуба пантогакмом пролонгованої дії.
Доцент О.А. Бас (1987) розробив засіб застосування карієспрофілактичного фтормісного лаку та приладу для його нанесення на тканини зуба.
Доцент Н.А.Івченко (1996) розробила метод превентивного лікування пародонтиту осередковим дозованим вакуумом середнього ступеня та визначила показання до його застосування.
І.К.Новицька (2003) розробила метод екзогенної профілактики карієсу зубів, який поєднує вплив на зубну бляшку і активне введення основних мінеральних компонентів емалі за допомогою електрофоретичних зубних щіток з позитивним і негативним електродом і спеціально розроблених ремінералізуючих зубних паст. Вперше обґрунтована можливість використання розробленого комплексу для ремінералізації емалі зубів у дітей, ортодонтичне лікування у яких проводилося за допомогою брекет-систем. Розроблена оригінальна ефективна схема стимуляції мінералізації емалі методом послідовного введення в тверді тканини зубів мінеральних компонентів: кальцію, фосфору і фтору.
Доцент О.І.Аксінорська (2005) довела карієспрофілактичну та пародонтопротекторну ефективність місцевого використання 1% розчину добезилата кацьцію при хронічному катаральному гінгівіті та карієсі у дітей.
Доцент А.О.Седлецька (2005) вивчила особливості клінічного перебігу генералізованого пародонтиту в осіб похилого віку та обґрунтувала необхідність застосування в комплексному лікуванні лецитинових препаратів (зубна паста «Лецитинова» та лецитин соняшниковий харчовий).
Асистент Н.М.Запорожець (2005) в результаті комплексних імунологічних досліджень вивчила роль неспецифічної резистентності при хронічному катаральному гінгівіті, розробила спосіб та схеми фармакокорекції імунних порушень в ротовій порожнині у хворих при ХКГ препаратами направленого місцевої імуномодулюючої дії («Лісобакт» та «Імудон») в залежності від тяжкості захворювання.
Доцент О.М.Давиденко (2005) в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту запропонувала використання магнітофорезу комбінації намациту та вітаміну D3, та доказала стійкий прологований лікувальний ефект.
Асистент Н.О.Бас (2006) запропонувала рецептуру зубної пасти на основі препарату мулової лікувальної куяльницької мазі – пелодексу, що містить макро- і мікроелементи, біогенні стимулятори, гормоноподібні речовини, органічні кислоти (Фульвова, гумінова), амінокислоти та ін. Лікувально-профілактична зубна пасти «Пелодент» при використанні з електрофоретичними зубними пастами має виражені протизапальні, протинабрякові та отеопротекторні властивості, покращує мікроциркуляцію та трофіку тканин пародонта.
О.І.Аншукова (2006) в своїй дисертаційній роботі теоретично та експериментально-клінічно обгрунтувала новий метод лікувально-профілактичної гігієни порожнини рота у хворих з прогресуючим перебігом генералізованого пародонтиту, який включає використання зубної пасти з протизапальними властивостями серії «Восход» в період основного курсу лікування та зубної пасти «Гарант» з вираженими остеотропними властивостями в період ремісії захворювання, та використання полімінерального комплексу Кальцід-Магній під час фізіологічної та хірургічної менопаузи.
Аспірант О.В.Скиба (2006) детально вивчила патоморфологічні зміни в СОПР та кістках щелеп при сахарному діабеті тип І, що послужило обґрунтуванням для створення рецептури гелю «Софліпін» на основі плодів софори японської, α-ліпоєвої кислоти та інуліну цикорію з антиоксидантними, протизапальними та мембранотропними властивостями.
Асистент І.А.Паненко (2007) обґрунтувала та доказала високу ефективність створеного лікувально-профілактичного гелю «Лактогель», що містить лактобактерин, хлоргексидін та тетраборат натрію в комплексному методі разом з використанням Биотриту С, лактобактеріну та септефріла для профілактики та лікування хронічного кандидозу у пацієнтів з зубними протезами.
Доцент О.В.Гончаренко (2009) вивчила вплив засобів гігієни на мікробіоценоз ротової порожнини в осіб без стоматологічних захворювань, та у хворих з карієсом зубів та хронічним катаральним гінгівітом. Вперше доказано різний ступінь антибактеріального впливу зубних паст на мікрофлору порожнини рота, вплив щіток для чищення язика на мікробіоценоз ротової порожнини. Запропоновані рекомендації для оптимального вибору засобів індивідуальної гігієни порожнини рота.
Доцент Л.В.Гончарук (2009) встановила, що сечокам’яна хвороба негативно впливає на перебіг захворювань пародонта, особливо при переважній оксалургії. Доказала ефективність застосування магнітотерапії та озонотерапії в комплексному лікуванні пацієнтів з хронічним катаральним гінгівітом та генералізованим пародонтитом при сопутній сечокам’яній хворобі.
Асистент І.В. Герасимова (2012) провела клініко-експериментальне обґрунтування профілактики карієсу зубів у дітей зі зниженою функціональної активністю слинних залоз.
На кафедрі з моменту її організації і по теперішній час співробітниками і претендентами було виконано 9 докторських і 50 кандидатських дисертацій. Професори О.І.Марченко, Р.Г.Синицін, В.І.Мітіна, В.Ю.Скляр, М.М.Руденко, К.М.Косенко, завідували або завідують в даний час кафедрами терапевтичної стоматології. Професор К.М.Косенко очолює ДП ІС АМН України. Вихованець кафедри Г.М.Варава працював директором ОНДІС (1973–1990р.р.), зав. орг. метод. відділом ДП «ІС АМН України» (1990-2010р.р.). Більшість асистентів і доцентів, що захистили кандидатські дисертації і працюють в даний час на кафедрі, були активними учасниками СНТ (О.А.Бас, В.А.Чумаченко, О.М.Жеребко, О.М.Жалоба, Н.А.Івченко, С.М.Коваль, І.К.Новицька та інші). На кафедрі підготовлено 18 аспірантів, 22 клінічні ординатори, 15 магістрів.
Співробітники кафедри виконали 24 планові НДР, опублікували 28 монографій і посібників, більше 700 наукових статей, 52 методичних рекомендацій і інформлистів, одержали 45 авторських свідоцтв і патентів, 192 розробок впровадили в практичну стоматологію. Співробітники кафедри регулярно виступають з доповідями на з’їздах, симпозіумах і конференціях, брали активну участь в роботі обласної наукової організації стоматологів, Асоціації стоматологів України. Професора О.І.Марченко, Р.Г.Синицін, В.Ю.Скляр, К.М.Косенко, доцент Б.В.Башкіров представляли вітчизняну стоматологію на міжнародних стоматологічних конгресах і з’їздах (Франція, Болгарія, Чехія, Словакія, Германія, Польща, Мексика, США).
В теперішній час на кафедрі виконується НДР «Розробка методів діагностики, лікування та профілактики захворювань тканин пародонту та слизової оболонки порожнини рота у хворих із системними порушеннями гомеостазу», держ. реєстр. №0115U006642.