Основними тематичними напрямками наукових досліджень Одеського національного медичного університету у рамках Переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на період до 2026 року, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2024 р. № 476 «Про затвердження переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на період до 31 грудня року, наступного після припинення або скасування воєнного стану в Україні»
У 2024 році виконувались 53 науково-дослідні роботи. Завершено 8 ініціативних тем та 3 за програмою 2301020 «Наукова і науково-технічна діяльність у сфері охорони здоров’я» з державного бюджету МОЗ України, з яких 2 фундаментальні НДР:
− НДР кафедри фізіології та біофізики «Підвищення ефективності контролю епілептичної активності застосуванням фармакологічних препаратів та неінвазивного подразнення структур мозку», науковий керівник д.мед.н., професор Леонід ГОДЛЕВСЬКИЙ (термін виконання 2022-2024 рр.) доведена роль ангіогенезу в структурах мозку, як механізму формування хронічної епілептичної активності та отримані нові перспективні результати щодо застосування препаратів – коректорів сну
Н3– гістамінових рецепторів у комбінації пентоксифіліном та ПМПС.
− НДР кафедри акушерства і гінекології «Регіоналізація перинатальної допомоги в Україні: теоретико-методологічні засади оцінки матеріально-технічної, організаційної, аналітичної, методичної та навчальної спроможності та управління ризиками організації надання медичної допомоги перинатальних центрів», науковий керівник д.мед.н., професор Валерія МАРІЧЕРЕДА (термін виконання 2023-2024 рр.) створено та апробовано методологію і програмне забезпечення «Оцінка та моніторинг матеріально-технічної, методичної та навчальної спроможності перинатальних центрів» та «Управління перинатальними ризиками новонароджених та маршрутизації пацієнток відповідно до виявлених ризиків» для аналізу діяльності закладів перинатальної допомоги в Україні, розроблено науково обґрунтовану модель функціонування ІА-центрів.
− прикладна НДР кафедри терапевтичної та дитячої стоматології «Удосконалення діагностики, профілактики і лікування порушень процесів мінералізації твердих тканин зубів у дітей» ,науковий керівник д.мед.н., професор Оксана ДЄНЬГА (термін виконання 2022-2024 рр.), вперше експериментально та клінічно досліджені механізми порушення процесів мінералізації твердих тканин зуба, визначена кореляція між порушеннями процесів мінералізації твердих тканин зубів, термінами прорізування та наявністю загальної соматичної патології у дітей м. Одеси. Розроблені та науково обгрунтовані рекомендації щодо ранньої діагностики та профілактики основних стоматологічних захворювань у дітей з порушенням процесів мінералізації твердих тканин зубів.
Науково-дослідна робота (прикладна) кафедри психіатрії, наркології, медичної психології та психотерапії «Комплексна психосоматична реабілітація військових та цивільних груп населення, постраждалих внаслідок військових дій в Україні» науковий керівник д.мед.н., професор Євген ОПРЯ (терміни виконання: 2024-2026 рр) виконується за програмою 2301020 «Наукова і науково-технічна діяльність у сфері охорони здоров’я» з державного бюджету МОЗ України.
Розширилось наукове співробітництво в рамках грантових програм США,спрямоване на інтеграцію університету в світовій науковий простір – на кафедрі загальної і клінічної фармакології та фармакогнозії виконувалася дослідна робота за міжнародним науковим грантом «Differences in M.tuberculosis strain distribution based on the HIV serostatus» Національного інституту здоров’я (NIH) USA P30Al036214. PTE Federal Award N 5P301036214-29/5P30A1036 214-30; subaward N 706798 (Наказ МОН Т 1463 від 14.10.2024): партнерська організація Університету Каліфорнії, Сан Дієго, США.
За результатами наукової діяльності у 2024 році:
461 співробітник ОНМедУ має індекс Гірша в Scopus від 1 до 15, а саме: завідувач кафедри фізіології та біофізики, проф. Леонід ГОДЛЕВСЬКИЙ (15), завідувач кафедри фармацевтичної хімії та технології ліків Володимир ГЕЛЬМБОЛЬДТ (15), доцент кафедри гістології, цитології, ембріології та патологічної морфології з курсом судової медицини Маріанна ЛИТВИНЕНКО (8), професор кафедри акушерства і гінекології Олена НОСЕНКО (7), завідувач кафедри педіатрії проф. Микола АРЯЄВ (6), зав. кафедри хірургії, променевої діагностики, радіаційної медицини, терапії та онкології Володимир ГРУБНІК (5), завідувач кафедри внутрішньої медицини №1 Юрій КАРПЕНКО (5) та ін.
В 2024 році «Одеський медичний журнал» увійшов до міжнародної науко метричної бази Scopus. 10 грудня 2024 року відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України №1721 науковому періодичному виданню «Одеський медичний журнал» за наступними медичними спеціальностями: «221 – стоматологія»; «222 – медицина»; «226 – фармація, промислова фармація»; «228 – педіатрія» присвоєно категорію «А». У 2024 році в «Одеський медичний журнал» опубліковано 72 статті.
Одеський національний медичний університет є засновником наукових періодичних видань: «Одеський медичний журнал», «Досягнення біології і медицини» та «Інтегративна антропологія».
Тематичний план НДР Одеського національного медичного університету на 2025 рік